Nowy sklep

już ON-LINE

Endoskopowe usuwanie nowotworów z przewodu pokarmowego - współpraca polsko-japońska w Brzezinach

Jedną z najczęściej występujących chorób nowotworowych w organizmie człowieka jest właśnie rak jelita grubego. Dlatego potrzebna jest ciągła edukacja i podnoszenie świadomości społecznej na temat tej groźnej choroby. Polskę odwiedził dr Makoto Nishimura, szef oddziału endoskopii przewodu pokarmowego w Tokyo Metropolitan Geriatric Hospital and Institute of Gerontology. Może to być początek współpracy polsko-japońskiej realizowanej w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach.
Specjaliści z miejscowości Brzeziny podczas konferencji medycznej
Źródło: 123RF

Spis treści

Marzec został ogłoszony miesiącem świadomości raka jelita grubego. Dużą rolę w propagowaniu profilaktyki i leczeniu tego rodzaju nowotworu odgrywa Szpital Specjalistyczny w Brzezinach. Placówka ta jest jednym z niewielu w Polsce miejsc, gdzie pracują najlepsi w kraju i nie tylko, specjaliści w tej dziedzinie, między innymi pomysłodawca i założyciel brzezińskiego Centrum Leczenia Chorób Jelita Grubego Prof. dr hab. n. med. Adam Dziki.

Międzynarodowa współpraca

Na zaproszenie Profesora Adama Dzikiego gościł ostatnio w Brzezinach światowej klasy specjalista w dziedzinie endoskopii, szef oddziału endoskopii przewodu pokarmowego w Tokyo Metropolitan Geriatric Hospital and Institute of Gerontology, doktor Makoto Nishimura. Doktor Nishimura jest lekarzem wykonującym badania diagnostyczne, zabiegi i operacje za pomocą endoskopu, kolonoskopu i gastroskopu. Specjalizuje się w usuwaniu nowotworów z przewodu pokarmowego metodą endoskopowej dyssekcji podśluzówkowej (ESD), czyli bez otwierania jamy brzusznej. Wykonuje ultrasonografię endoskopową (miniaturowa sonda USG jest wprowadzana do przewodu pokarmowego za pomocą endoskopu) i zabiegi, przeprowadzane pod jej kontrolą. Jest również specjalistą w dziedzinie endoskopowej diagnostyki  przewodów żółciowych i trzustkowych.

Zobacz wideo: Czy zabiegi endoskopowe grożą zakażeniem?

 

Brzezińscy specjaliści

Szpital w Brzezinach, który zaprosił japońskiego specjalistę, jest jednym z trzech, w których – obok ośrodków w Szczecinie i w Warszawie – wykonuje się prawie wszystkie w Polsce operacje endoskopowego usunięcia nowotworów z jelita grubego czy żołądka (ESD). W ubiegłym roku w Brzezinach wykonano ok. 70 takich zabiegów, w Polsce ok. 200. Specjaliści pracujący w Brzezinach to lekarze światowego formatu. Pomysłodawca i założyciel brzezińskiego Centrum Leczenia Chorób Jelita Grubego Prof. dr hab. n. med. Adam Dziki jest specjalistą znanym i szanowanym w całym medycznym świecie. W brzezińskim szpitalu pracuje także doktor Michał Spychalski, jeden z kilku polskich lekarzy biegłych w wykonywaniu zaawansowanych zabiegów endoskopowych. Doktor Spychalski, kierownik działającego w szpitalu Ośrodka Endoskopii Zabiegowej i Bariatrycznej, uczył się tych technik operacyjnych za granicą, głównie w Japonii: w Jokohamie, Kobe i w szpitalu w Tokio, w którym pracuje doktor Nishimura. Metody endoskopowego usuwania nowotworów zaczęto stosować w Japonii i Korei Południowej i dziś ta technika jest tam już używana rutynowo.

Reklama

Jak przebiega zabieg

ESD to zabieg, który wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Polega na  rozwarstwieniu ściany jelita czy żołądka i za pomocą specjalnego noża, którym steruje się zdalnie z użyciem kolonoskopu lub gastroskopu, wycina się guz w jednym kawałku. Operacja endoskopowa w większości przypadków jest bardziej skuteczna oraz krótsza w porównaniu do wykonanej klasycznie z rozcięciem brzucha. Mniej czasu zajmuje także rekonwalescencja a chory już  po kilku dniach może wyjść ze szpitala. Każdego roku klasycznym operacjom z powodu raka jelita grubego jest poddawanych w Polsce blisko 10 tysięcy osób. Wielu z nich mogłoby mieć zastosowaną metodę ESD.

Zobacz: Niedrożności przewodu pokarmowego

Reklama

Specjalistyczny pokaz

Doktor Nishimura wraz z doktorem Spychalskim na specjalnym pokazie prasowym zaprezentowali, jak wygląda endoskopowa operacja. Wykonali wirtualny zabieg endoskopowego usunięcia nowotworu oraz omówili m.in. możliwości współczesnych endoskopów, które „przenoszą” salę operacyjną do wnętrza jelita pacjenta. „Mamy nadzieję, że wizyta doktora Nishimury zapoczątkuje współpracę szpitali w Tokio i Brzezinach. Zależy nam na wymianie doświadczeń z lekarzami z Japonii, gdzie – podobnie jak w Korei Południowej – zaczęto stosować ESD i gdzie ta technika jest już używana rutynowo – mówi doktor Spychalski. – Chcemy, by jak najwięcej naszych specjalistów zdobyło nowe umiejętności. W szpitalu w Brzezinach organizujemy również comiesięczne szkolenia dla polskich lekarzy, prezentacje zabiegów ESD, w których uczestniczyło już około 80 specjalistów z całego kraju.”

Zobacz: Guzy stromalne przewodu pokarmowego

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)