Energy drinki poważnym zagrożeniem dla zdrowia

Starszy niż rok
Z jednej strony zmniejszają uczucie zmęczenia, pobudzają organizm do działania, poprawiają zdolność koncentracji. Z drugiej – niebezpiecznie wydłużają odstęp QT i mogą powodować zawały serca. Najnowsze wyniki badań ostrzegają konsumentów przed popularnymi energetykami.

Działanie energy drinków polega na dostarczaniu organizmowi dużej dawki energii w maksymalnie krótkim czasie. Napoje te orzeźwiają, znika po nich senność i zmęczenie, a nasz umysł pracuje jasno. To niestety tylko jedna strona medalu – o drugiej przypominają nam najnowsze wyniki badań, w których czytamy, że napoje energetyzujące mogą nam poważnie zaszkodzić.

Wpływ energetyków na serce

Na spotkaniu American Heart Association’s Epidemiology and Prevention, Nutrition, Physical Activity and Metabolism w Nowym Orleanie zaprezentowano analizę dotyczącą konsumpcji napojów energetycznych. Wynika z niej, że napoje te są odpowiedzialne za podwyższenie ciśnienia skurczowego i wydłużenie odstępu QT. To z kolei może powodować poważne zaburzenia pracy serca (m.in. migotanie komór).

Zobacz też: Zawał serca – jak przygotować się do rozmowy z lekarzem?

Lekarze zaobserwowali, że QT wydłużał się o 10 milisekund po każdej puszcze energy drinka. To wystarcza, by osobom spożywającym takie napoje groziła arytmia, a w skrajnych przypadkach nawet zawał serca. Choć podobne zastrzeżenia wobec energy drinków publikowane były już wcześniej, dotyczyły one głównie wad rozwojowych serca u dzieci – tym razem naukowcy zauważyli, że analogiczne problemy pojawić się mogą także u dorosłych.

Czytaj też: Woda mineralna – pij na zdrowie! Ale jaką?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Jak często pijesz kawę?

  wcale

  raz na kilka dni

  codziennie

  2-3 dziennie

  więcej niż 3 dziennie

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA