Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej

Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej został ustanowiony, aby zwrócić uwagę na zagrożenie jakim są udary mózgu oraz w porę podjąć działania profilaktyczne.

Na udar mózgu zapada w Polsce kilkadziesiąt tysięcy ludzi rocznie, a blisko połowa z nich umiera w ciągu miesiąca od zachorowania. Jest to trzecia najczęstsza przyczyna śmierci i główny powód niesprawności u osób powyżej 40. roku życia.

Migotanie przedsionków

Aż 30 procent udarów mózgu spowodowanych jest migotaniem przedsionków. Ich nieregularna akcja zmniejsza wydajność pompowania krwi do komór. W efekcie, w przedsionkach tworzą się skrzepy, które - przemieszczając się z krwią - zatykają naczynia krwionośne w mózgu i prowadzą do niedokrwiennego udaru mózgu. Charakteryzuje się on szczególnie ciężkim przebiegiem i upośledzeniem funkcjonalnym.

Zobacz: Udar słoneczny - kiedy udać się do lekarza?

Ablacja - profilaktyka udarowa

Skuteczną metodą leczenia migotania przedsionków jest zabieg ablacji. Wykonuje się go w Polsce od 1996 roku. Polega on na wprowadzeniu przez lekarza do serca pacjenta specjalnego cewnika, najczęściej poprzez żyłę w okolicy pachwiny. Cewnikiem tym izoluje się elektrycznie żyły płucne od przedsionka. Może zrobić to podgrzewając tkankę do 70-90 stopni Celsjusza przy użyciu prądu RF lub mrożąc ją do -50-70 stopni, przy użyciu ablacji kriobalonowej. Wykorzystanie odpowiedniego narzędzia dla danego pacjenta daje najlepsze efekty, a powrót do wykonywania codziennych czynności trwa tylko kilka dni. Niestety, jak twierdzą specjaliści, na ablację w naszym kraju czeka się nawet kilka lat. W 2014 roku wykonano w Polsce około 2200 takich zabiegów. To 2-3 razy mniej niż wynosi średnia europejska.

Czytaj też: Udar mózgu – co to takiego?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA