Facebook zmienia mózg?

Starszy niż rok
Badania brytyjskich naukowców wykazały związek pomiędzy aktywnością na Facebooku a ilością istoty szarej w niektórych obszarach mózgu.
 

Naukowcy z University College London wzięli popularnego „fejsa” pod lupę. Grupę 125 studentów aktywnie korzystających z tego portalu społecznościowego poddano rezonansowi magnetycznemu mózgu. Badacze porównali również liczbę ich fejsbukowych oraz realnych znajomych. Okazało się, że badani, którzy mogą poszczycić się większą ilością znajomych w sieci, charakteryzują się zwiększoną ilością istoty szarej w niektórych obszarach mózgu – m.in. w ciele migdałowatym, które odpowiada za pamięć emocji i reakcje emocjonalne.

Czytaj też: 7 fascynujących faktów o mózgu

Fenomen Facebooka

Badacze dodają, że w przypadku innych obszarów mózgu ilość istoty szarej jest uzależniona zarówno od kontaktów wirtualnych, jak i tych utrzymywanych w „realu”. Zaskakujące jest jednak to, że istnieją rejony mózgu, gdzie taką zależność obserwuje się wyłącznie dla relacji w świecie wirtualnym. Obecnie Facebook skupia ok. 955 mln użytkowników na całym świecie, a ich liczba ciągle rośnie. Fenomen budowania wirtualnych relacji towarzyskich intryguje nie tylko socjologów i psychologów, ale także specjalistów medycyny – np. neurologów, którzy obserwują, czy ten coraz powszechniejszy sposób komunikowania się ludzi, przekłada się na funkcjonowanie mózgu. Brytyjscy badacze nie wysnuwają na razie żadnych konkretnych wniosków. Nie ma bowiem pewności, czy większa ilość substancji szarej sprawia, że jesteśmy bardziej towarzyscy, czy też po prostu aktywne podtrzymywanie kontaktów – również za pomocą portali społecznościowych – skutkuje ich większą ilością.

Przeczytaj także: Ćwicz swój umysł

Czytaj także: Co się dzieje w naszym mózgu podczas snu?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA