Fakty i mity związane z noszeniem soczewek kontaktowych

Starszy niż rok
Czy soczewki kontaktowe mogą utknąć w oku? Czy mogą powodować infekcje oczu? Czy można je nosić w czasie ciąży? Jeśli nie wiesz, które twierdzenie jest prawdą, a które kłamstwem, sprawdź najpopularniejsze opinie na temat soczewek.
 Czy soczewki kontaktowe mogą utknąć w oku? Czy mogą powodować infekcje oczu? Czy można je nosić w czasie ciąży? Jeśli nie wiesz, które twierdzenie jest prawdą, a które kłamstwem, sprawdź najpopularniejsze opinie na temat soczewek.Z czego są wykonane soczewki kontaktowe

Nowoczesne soczewki kontaktowe produkowane są z materiałów przepuszczalnych dla tlenu, dlatego nie ma ryzyka, że do rogówki dociera zbyt mała jego ilość. Soczewki same w sobie nie wywołują też infekcji oczu. Odpowiedzialne są za nie drobnoustroje przylegające do powierzchni soczewek. Właściwa pielęgnacja i higiena użytkowania soczewek kontaktowych, a także przestrzeganie terminów ich wymiany minimalizują ryzyko zakażenia oka i czynią soczewki bezpieczną metodą korekcji wad wzroku.

Zobacz też: Krótka historia soczewek kontaktowych.To bardzo mało prawdopodobne. Popularne w starych filmach szukanie po omacku zgubionych szkieł kontaktowych dotyczyło starszej generacji soczewek twardych. Nowoczesne miękkie soczewki kontaktowe spoczywają na filmie łzowym, przylegając na dużej powierzchni do oka. Trzeba naprawdę sporej siły, by taka soczewka mogła wypaść z oka… Dlatego też soczewki polecane są jako alternatywa dla okularów (zwłaszcza podczas uprawiania sportów).Nieprawda! Przednia powierzchnia naszego oka pokryta jest spojówką, która obejmuje kolejno tylną powierzchnię powieki górnej, przednią powierzchnię gałki ocznej i tylną powierzchnię powieki dolnej, tworząc tzw. worek spojówkowy, który zabezpiecza przed przedostawaniem się czegokolwiek za tylną powierzchnię gałki ocznej.Jak używać soczewek

Wszystko zależy o tego, jakich soczewek używamy. W soczewkach przeznaczonych do noszenia w trybie dziennym rzeczywiście nie powinno się spać. Powstały już jednak nowoczesne soczewki przeznaczone do noszenia w systemie 24h/ dobę nawet do 30 dni (tzw. soczewki Night & Day).Prawdą jest, że ciąża zmienia właściwości filmu łzowego, aczkolwiek nie powinno być to przeciwwskazaniem do noszenia soczewek w tym stanie. Każdy przypadek ciężarnej kobiety należy rozpatrywać indywidualnie, a decydujący głos w tej sprawie należy do lekarza.Nie, wręcz przeciwnie. Soczewki kontaktowe korygują wadę wzroku, leżąc bezpośrednio na oku, a nie jak okulary z odległości 1-2 cm, nie mają oprawek, nie odbijają się w nich refleksy świetlne, nie zaparowują ani nie mokną, a ponadto poruszają się wraz z gałką oczną. To wszystko sprawia, że soczewki kontaktowe zapewniają bardzo dobrą jakość widzenia (zwłaszcza dużo lepsze niż w okularach widzenie obwodowe).

Zobacz też: Pielęgnacja i higiena użytkowania soczewek kontaktowych.Absolutnie nie! W żadnym wypadku nie należy wymieniać się soczewkami z innymi (ani tymi korekcyjnymi, ani kosmetycznymi), gdyż grozi to przeniesieniem poważnych zakażeń!Oczywiście, że nie. Nowoczesne soczewki kontaktowe zbudowane są z miękkich, elastycznych materiałów, przez co są bardzo wygodne w użytkowaniu. Rzecz jasna pierwszorazowe założenie soczewek może się wiązać z uczuciem dyskomfortu. Oko jednak szybko się do nich przyzwyczaja i po jakimś czasie, dłuższym lub krótszym, przestaje się je w ogóle czuć.

Rodzaje soczewek kontaktowych - jakie warto wybrać?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA