Farbowanie włosów męskich – farba czy szampon koloryzujący?

Farbowanie włosów męskich to bardzo dobry sposób na poprawę wyglądu. Jeszcze do niedawna z farbowaniem włosów kojarzono tylko kobiety. Ale mężczyźni coraz częściej sięgają po tego typu koloryzację. Ukrywanie siwych włosów, pogłębianie koloru czy całkowita jego zmiana to nowe trendy w męskiej modzie. Farby do włosów dla mężczyzn nie szkodzą, ale trzeba stosować je z umiarem i rozważnie. Należy zachować szczególną ostrożność, aby kompletny wizerunek był jednocześnie idealny i naturalny.
Mężczyzna farbuje włosy u fryzjera
źródło:123RF

Spis treści

Często trudno jest dobrać właściwy kolor tak, aby wyglądać naturalnie, a przede wszystkim nieśmiesznie. Wielu mężczyzn lubi metamorfozy i zmiany, wielu nie lubi siwizny. Przekonanie, iż siwizna postarza, dodając lat popycha do farbowania włosów. O ile u kobiet proces koloryzacji jest powszechny i nawet spore eksperymenty są dopuszczalne, tak u mężczyzn wskazana jest z pewnością większa ostrożność. Niewłaściwie dobrany kolor powoduje sztuczny wygląd i jeszcze bardziej podkreśla wiek. Warto wiedzieć, jaką dobrać farbę lub szampon koloryzujący. Nie każdemu mężczyźnie pasuje każdy kolor włosów i ślepe podążanie za modą.

Farbowanie włosów męskich

Farbowanie włosów męskich daje możliwość dobrania pożądanego koloru włosów i jednocześnie zadbania o ich zdrowy wygląd. Kiedy mężczyźni farbują włosy? 

 1. Pojawienie się siwych włosów - z wiekiem zmniejsza się naturalna produkcja pigmentów, a tym samym zwiększa się ilość siwych włosów, która wielu dojrzałym mężczyznom przeszkadza,
 2. Chęć posiadania „siwych” włosów przez młodych mężczyzn trend na siwe włosy jest od pewnego czasu popularny, a szare, siwe czy nawet srebrne włosy to ciekawa propozycja,
 3. Początki łysienia utrata włosów to problem dla wielu mężczyzn, a męskie fryzury typu blond ukrywają początkowe łysienie,
 4. Chęć zmiany swojego wygląduczęstepragnienie odmiany wizerunku i stworzenia nowego stylu,
 5. Chęć eksperymentowania z wizerunkiemto domena młodych osób, podążających za trendami, gotowymi nawet do radykalnych zmian,
 6. Chęć dostosowania koloru włosów do brodybardzo często włosy siwieją wcześniej niż broda.

Farbowanie męskie – podstawowe zasady

Farbowanie włosów u mężczyzn to temat, który pojawia się zupełnie w innych sytuacjach niż u kobiet. U niektórych powodem do zmiany są pierwsze niechciane siwe włosy, u innych chęć pogłębienia naturalnego koloru, a u innych chęć całkowitej zmiany. Aby koloryzacja była jak najbardziej naturalna i nie szkodziła ani wizerunkowi, ani włosom powinna opierać się na kilku podstawowych zasadach. 

Oto one:

 •  zakup kosmetyków do koloryzacji, przeznaczonych wyłącznie dla mężczyzn,
 •  wypróbowanie na początku produktu do koloryzacji zmywalnej,
 • korzystanie z typowych kosmetyków, jak farby i stosowanie także kremów repigmentacyjnych, które stopniowo pokrywają siwe włosy,
 •  wybór koloru włosów odpowiednio do karnacji,
 •  nieznaczne rozjaśnianie włosów przy pierwszych oznakach łysienia typu męskiego,
 • dostosowanie koloru włosów do swojego stylu.

Dla  większości mężczyzn zmniejszona naturalna produkcja barwników i siwe włosy to poważny problem. Ale nie zawsze zmiana koloru daje oczekiwane, pozytywne rezultaty. Dlatego też warto skorzystać na początku z produktów zmywalnych. Jeśli efekt koloryzacji w pełni odpowiada, można powtórzyć go stałym barwieniem. Jeśli efekt jest niezadowalający, niechciany kolor włosów zmywa się po kilkakrotnym myciu. Nieznaczne pojaśnienie włosów maskuje pierwsze oznaki łysienia. Jasny kolor niewiele odróżnia się od koloru skóry i tym samym odwraca uwagę od przerzedzonych włosów. Farbowanie na całkiem odmienny kolor od naturalnego (na przykład z ciemnych włosów na blond czy odwrotnie) jest dość ryzykowne, a powrót do naturalnego koloru może być mocno utrudniony. Zmiana koloru włosów jest dość szybka i prosta, ale odwrócenie tego procesu jest żmudne i długotrwałe. Blondynom o jasnej karnacji raczej nie pasują ciemne kolory włosów. Odcień włosów powinien raczej pasować do typu karnacji i koloru oczu. Jest to gwarancja dobrego i naturalnego wyglądu.

Warto zastosować próbę uczuleniową na 48 godzin przed zastosowaniem farby do włosów. Wystarczy posmarować delikatnie inne miejsca (na przykład skórę za uszami) i sprawdzić, czy nie wystąpi wysypka, swędzenie skóry czy inna reakcja uczuleniowa. Związki chemiczne, zawarte w farbach mogą u różnych osób różnie reagować ze skórą.

Reklama

Farba do włosów dla mężczyzn

Kupując farby do włosów męskich warto zastanowić się, czy kolor pasuje do aparycji i stylu. Kolor włosów przez pewien czas pozostaje z daną osobą, warto zatem, aby był trafiony i zadowalający. Klasyczne farbowanie jest dobrym rozwiązaniem, jeśli kolor i odcień są dobrze dobrane. Farba do włosów może pokrywać siwe włosy, może pogłębiać naturalny kolor, może też modyfikować ton włosów aż do uzyskania planowanego efektu. Mężczyźni zdecydowani na drastyczne zmiany decydują się na koloryzacje w każdym kolorze. Zależy to tylko od indywidualnych upodobań. Mniej drastyczną zmianą są delikatne refleksy, które odświeżają kolor i nadają włosom lekkości. 

Właściwości farb do włosów są następujące:

 • doskonale farbują włosy,
 •  idealnie pokrywają siwiznę,
 • ujednolicają kolor,
 •  pielęgnują włosy,
 • kolor przez długi czas jest świeży i intensywny.

Farby do samodzielnej koloryzacji włosów bardzo często służą także do farbowania brody i wąsów. Produkty do farbowania włosów męskich są z reguły proste i szybkie w użyciu, nie brudzą skóry, działają błyskawicznie, nie pozostawiając sztucznych refleksów czy niepożądanych odcieni. Efekt utrzymuje się do z reguły do momentu odrastania siwych włosów. 

Reklama

Szampon koloryzujący dla mężczyzn

Farbowanie męskichwłosów jest wyjątkowo proste przy użyciu szamponów koloryzujących. To produkty do delikatnego farbowania i odświeżania koloru. Farba ma działanie bardziej inwazyjne i dłużej utrzymuje się na włosach. Szampon koloryzujący zmywa się po kilku, czasem po kilkunastu myciach. Te produkty zawierają pigmenty, podobne do naturalnych. Włosy w trakcie używania tego typu kosmetyków wchłaniają więcej pigmentów, a siwe włosy pokrywają się stopniowo kolorem, aż do całkowitego pokrycia. Składniki repigmentacyjne wypełniają luki po naturalnym pigmencie w strukturze siwiejących włosów. Niektóre z szamponów koloryzujących posiadają unikalną formułę szybkiego farbowania. Działa ona w ciągu 5 minut, nie naruszając naturalnego koloru włosów, a farbując tylko siwe. Produkty te z reguły nie zawierają amoniaku

Zalety szamponów koloryzujących:

 • bezpieczny dla włosów skład,
 • nie podrażniają skóry (wskazane dla alergików),
 • nadają włosom połysk,
 • delikatnie farbują włosy,
 • zawartość składników, odżywiających włosy,
 • chrona przed działaniem promieni słonecznych.

Mężczyźni coraz częściej przywiązują wagę nie tylko do rodzaju fryzury, ale także do jej koloru. Zadowalający wygląd zewnętrzny, w tym także kolor włosów to element, który często dodaje pewności siebie i z pewnością przynosi ogromne zadowolenie. Warto zatem, aby mężczyźni dbali o swe włosy. 

Czytaj:

Oceń artykuł

(liczba ocen 6)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Powyższy artykuł prezentuje treści informacyjne i został opracowany wyłącznie przez redakcję serwisu. Artykuł zawiera informacje o wybranych produktach dostępnych w internetowym Sklepie Medme.pl i ma charakter autopromocyjny Sklepu Medme.pl Wybór prezentowanych produktów lub kategorii produktów został dokonany w sposób rzetelny, wyłącznie przez redakcję serwisu.