Już w czasach starożytnych ludzie znali farby do włosów i chętnie ich używali. Pierwsze informacje pojawiły się na temat tego kosmetyku już w starożytnych zapisach i dotyczyły Celtów, farbujących włosy na jasny blond.
Historia farby do włosów jest bardzo długa. Początkowo używano tylko produktów naturalnych, a na początku XX wieku wyprodukowano pierwsze farby syntetyczne. Jakich używać, aby osiągnąć jak najlepszy i najbardziej zadowalający efekt na głowie?
Reklama
Farby do włosów
Zabieg koloryzacji włosów może być wykonywany zarówno w salonach fryzjerskich, jak i w warunkach domowych. Farby do włosów pozwalają zmieniać naturalny kolor włosów poprzez zastosowanie odpowiednio dobranego barwnika. Dawniej kosmetyki te stosowano tylko do zamaskowania siwizny u kobiet. Dziś zmieniają kolor włosów osób młodszych, mężczyzn, a nawet dzieci.
Podstawowe rodzaje farb do włosów ze względu na pochodzenie barwników to:
● roślinne -zawierają składniki pochodzenia roślinnego, które powodują barwienie włosów,
● syntetyczne-farbują włosy dzięki zawartym w nich barwnikom syntetycznym (oksydacyjnym).
Różne farby zapewniają różny efekt koloryzacji. I tutaj podział jest następujący:
● trwałe - zawierają barwniki, które pozwalają na utrzymanie koloru przez dłuższy czas, nawet po wielokrotnym myciu włosów. Zawarte w nich barwniki dość mocno osadzają się w pigmentach włosów. Takie farby do powodują, iż kolor jest zdecydowanie odporny na wypłukiwanie,
● półtrwałe czyli demi permanentne- nie zawierają amoniaku i pozwalają na niewielką zmianę koloru, maksymalnie o 2 tony. Dają przede wszystkim efekt pogłębienia naturalnego odcienia, słabiej rozjaśniają włosy i nie pokrywają siwych. Są idealne do zintensyfikowania własnego koloru, nadając piękny połysk i pielęgnując włosy,
● tymczasowe- nowy kolor uzyskany przy użyciu tych farb utrzymuje się w zasadzie do pierwszego umycia. Te farby do włosów nie zawierają utleniaczy ani amoniaku, odkładają się tylko na powierzchni włosa. Dzięki nim można uzyskać specjalne efekty kolorystyczne, na przykład intensywne zabarwienie, efekt brokatu czy perły.
Reklama
Naturalne farby do włosów
Naturalne farby do włosów stworzono z myślą o poprawie kondycji i wyglądu włosów. Wykonane z naturalnych składników, zapewniają naturalny kolor i pełny blask.
Zalety naturalnych farb są następujące:
- zawierają naturalne barwniki, często pozyskiwane z roślin,
- nie zawierają czystego amoniaku,
- są łagodniejsze i mniej agresywne dla włosów,
- działają wolniej, co powoduje, iż są delikatniejsze,
- podkreślają koloryzacjętypu „ton w ton”,
- idealne dla osób, które pragną subtelnej zmiany koloru,
- nie podrażniają skóry głowy,
- raczej nie wywołują reakcji alergicznych.
Naturalne farby do włosów zostały stworzone dla osób, które nie lubią drastycznych zmian w wyglądzie. Naturalne wyciągi i substancje pielęgnujące są delikatne, przyjazne włosom i skórze głowy. Do produkcji większości farb naturalnych wykorzystywana jest substancja, zwana monoetyloaminą, która zastępuje amoniak. Posiada ona takie same właściwości i nie szkodzi zdrowiu.
Do najpopularniejszych składników, które nadają włosom subtelny kolor zaliczane są:
- olej arganowy,
- kwasy owocowe,
- wyciągi roślinne (na przykład z wierzby, orzecha włoskiego czy nawet rabarbaru),
- proteiny (z pszenicy czy ryżu).
Reklama
Profesjonalne farby do włosów
Profesjonalne farby do włosów nazywane są często farbami fryzjerskimi. Używane przez fryzjerów w profesjonalnych salonach pozwalają tworzyć piękne kolory i zdrowe włosy. Ale można także po nie sięgać przy samodzielnym farbowaniu włosów.
Zaletami farb profesjonalnych są:
- gwarancja trwałości,
- uzyskanie pożądanego efektu,
- duża paleta kolorów,
- satysfakcjonujący efekt,
- precyzyjność w barwieniu włosów,
- dokładne pokrywanie odrostów,
- zawartość dodatkowych składników o charakterze pielęgnacyjnym i ochronnym.
Wiele farb profesjonalnych charakteryzuje niska zawartość amoniaku, która chroni strukturę włosa i minimalizuje ryzyko osłabienia włosów. Aby uzyskiwać oczekiwany efekt należy używać tego rodzaju farb zgodnie z zaleceniami, opisanymi w instrukcji.
Tylko właściwe dobranie proporcji farby i utleniacza nie zniszczy włosów. Ich działanie jest znacznie silniejsze niż kosmetyków naturalnych, dlatego też dokładne zapoznanie się z instrukcją jest gwarancją prawidłowego i bezpiecznego przeprowadzenia zabiegu.
Reklama
Kolorowe farby do włosów
Kolorowe włosy może mieć każdy, kto tylko zapragnie takiej szalonej zmiany swojego wizerunku. Dawniej na taką koloryzację decydowały się tylko osoby, które wywodziły się z tak zwanych środowisk alternatywnych.
W obecnych czasach zmiana koloru włosów na różowy, niebieski czy brzoskwiniowy nie stanowi większego problemu. To częste koloryzacje w okresie wakacyjnym. Pozwalają zmienić kolor włosów całkowicie bądź zabarwić tylko same końcówki.
Farby do włosów kolorowe są proste w aplikacji i utrzymują się do kilku myć. Daje to możliwości bezpiecznego eksperymentowania z kolorem. Kosmetyki tego typu są z reguły zmywalne, a najbardziej „odlotowy” kolor schodzi już po kilku umyciach włosów.
Z tej formy koloryzacji szczególnie często korzystają dzieci. Najróżniejsze stylizacje dziecięcych fryzur są teraz w zasięgu możliwości każdego, kto tylko ma ochotę na odrobinę szaleństwa. W przypadku nietrafionego koloru mocniejszej farby konieczna będzie dekoloryzacja.
Zalety takich „kolorowych zabiegów” na włosach to:
- szeroki wybór kolorów,
- łatwość w aplikowaniu na włosy,
- trwałość koloryzacji do 2-3 myć, co pozwala na częste zmiany koloru w zależności od oczekiwań i rodzajów stylizacji.
Najwygodniejszym kosmetykiem do nietuzinkowej koloryzacji są kolorowe spraye do włosów. Wystarczy rozpylać spray na całe włosy czy poszczególne pasma, a efekt kolorowych włosów jest w pełni zagwarantowany. Można również zakupić kolorowe kredy do włosów. Są one tak samo proste w użyciu, jak spraye.
Kreda wcierana w kosmyki włosów natychmiast je barwi. Innym rodzajem tego typu kosmetyków są kolorowe pigmenty do włosów, które utrzymują się zdecydowanie dłużej. Pigment wypłukuje się stopniowo z każdym kolejnym myciem włosów.
Reklama
Farby do włosów dla alergików
Niekiedy używanie tradycyjnych farb do włosów powoduje wysypkę lub inne reakcje alergiczne. Najlepszym rozwiązaniem są wtedy apteczne farby do włosów. W większości tych preparatów wyeliminowano ze składu PPD czyli p-Fenylenodiaminę.
To związek chemiczny o silnym działaniu uczulającym. Farby przeznaczone dla alergików minimalizują uszkodzenia włosów i podrażnienia skóry głowy. Warto czasem zrobić próbę uczuleniową na skórze, aby nie doprowadzać do niepożądanych reakcji alergicznych.
Farby te charakteryzują się przede wszystkim:
- brakiem amoniaku, parabenów i silikonów,
- niewywoływaniem skutków ubocznych,
- brakiem barwnika PPD.
Farby do włosów bez amoniaku mogą stosować nie tylko osoby ze skłonnościami do alergii, ale każdy, kto chce w pełni prawidłowo dbać o włosy. Szczególnie polecane są kobietom w ciąży. Zmiana koloru włosów i wybór odpowiedniej farby to doskonała metoda na odmianę wizerunku. Często nowy kolor włosów oznacza początek nowego etapu w życiu.