Faza folikularna (hormon FSH) to jedna z dwóch faz cyklu miesiączkowego

Długość cyklu menstruacyjnego jest indywidualna dla każdej kobiety i waha się od 20 do 35 dni. Jednak niezmiennie składa się z dwóch faz – folikularnej i lutealnej oraz owulacji. Poznaj przebieg fazy folikularnej.
Kobieta na wizycie u ginekologa
Źródło: 123RF

Spis treści

Prawidłowy cykl miesiączkowy składa się z fazy folikularnej, owulacji, a także fazy lutealnej. Ich czas trwania może być różny w zależności od indywidualnej długości cyklu. Prawidłowy cykl trwa 28 dni, a faza pierwsza – folikularna ok. 14 dni. Zaczyna się wraz z rozpoczęciem krwawienia i kończy w połowie cyklu, gdy następuje owulacja.

Faza folikularna - przebieg

Faza folikularna, nazywana również fazą estrogenną przebiega równocześnie z rozwojem pęcherzyka jajnikowego. Rozpoczyna się od wzrostu poziomu hormonu folikulotropowego (FSH), który wpływa na jajniki i pobudza w nich od 5-7 pęcherzyków. Tylko ten, który będzie miał największą ilość estrogenów staje się dominujący i osiąga pełną dojrzałość. Reszta przestaje się rozwijać i stopniowo zanika. W dojrzałym pęcherzyku będzie znajdować się komórka jajowa, którą uwolni w czasie owulacji.

Faza folikularna - poziom hormonów

W momencie rozpoczęcia fazy folikularnej progesteron jest na najniższym poziomie w całym cyklu miesięcznym. Natomiast odwrotnie proporcjonalny do stężenia tego hormony jest poziom estrogenu. Dzięki temu możliwe są zmiany w grubości błony śluzowej macicy.

Faza estrogenna, która trwa zbyt długo często niepokoi kobiety, które obawiają się o swoją płodność. Aby rozwiać te wątpliwości można wykonać badania hormonalne, których wyniki pokażą, czy potrzebne jest leczenie.

Prawidłowe stężenie hormonu folikulotropowego u kobiet w wieku rozrodczym to  1,4-9,6 j.m./l. Wyniki poniżej normy mogą sugerować niewydolność przysadki bądź podwzgórza, natomiast wartości powyżej normy mogą zapowiadać niewydolność jajników, albo sygnalizują zahamowanie stymulacji owulacji.

Hormon folikulotropowy FSH

Aby określić poziom FSH wykonuje się badanie krwi. Najczęściej równocześnie przeprowadzane jest również badanie stężenia progesteronu, estradiolu i testosteronu. Bada się zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Niekiedy badanie wykonywane jest także u dzieci, gdy zbyt szybko lub wolno dojrzewają płciowo.

Poziom hormonu FSH pomaga wykryć:

  • Przyczyny nieregularnych cykli miesiączkowych
  • Przyczyny niskiej produkcji plemników
  • Choroby jajników
  • Choroby jąder
  • Choroby podwzgórza
  • Choroby przysadki
  • Choroby gonad (gruczołu rozrodczego)
  • Stopień nasilenia zmian

Faza folikularna - zmiany błony śluzowej macicy

We wczesnym etapie fazy folikularnej po zakończonym krwawieniu błona śluzowa macicy jest najcieńsza, a poziom progesteronu  najniższy. Kolejny etap będzie polegał na zgrubieniu wyściółki macicy i zmianach hormonalnych, co przygotowuje organizm na przyjęcie potencjalnej ciąży. Odpowiedzialny za rozrost błony śluzowej macicy jest estrogen.

Zmienia się również śluz szyjkowy. Przestaje być lepki, a zaczyna się bardziej rozciągać, co pomaga przedostać się plemnikom w stronę komórki jajowej. W czasie fazy folikularnej odczuwalna jest wilgoć w przedsionku pochwy.

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij