Fitness mózgu

Fitness mózgu
Starszy niż rok
„Fitness mózgu”, nowa pozycja wydawnictwa PWN, której autorami są Elhonon Goldberg, Alvaro Fernandez i Pascale Michelon, to książka-przewodnik skierowana do wszystkich, którzy chcą się nauczyć, jak utrzymać swój mózg w zdrowiu, jak polepszyć i wzmacniać jego sprawność w każdym wieku i jak zachować jasność umysłu do starości.

Fitness mózgu składa się z dziewięciu rozdziałów, z których dowiemy się m.in. jak zbudowany jest mózg, w jaki sposób działa, jak zmienia się pod wpływem uczenia i zdobywania nowych doświadczeń. Ponadto autorzy opowiedzą, jakie znaczenie dla zdrowia mózgu i procesów poznawczych ma zrównoważona dieta oraz inne czynniki związane ze zdrowiem człowieka, np. cukrzyca czy palenie tytoniu, jak radzić sobie ze stresem i budować odporność psychiczną.

Książka powstała dzięki współpracy naukowców zajmujących się procesami poznawczymi i pracujących nad lepszym zrozumieniem ludzkiego mózgu, specjalistów od technologii programów komputerowych, a także praktyków poszukujących konkretnych sposobów na dokonanie realnej zmiany w sposobach i stylu życia, aby poprawić zdrowie mózgu i zdrowie w ogóle. Dlatego poruszana tu tematyka obejmuje zarówno złożoność różnych badań naukowych, jak i praktyczne aspekty ćwiczeń, odżywiania i treningu. Do każdego rozdziału dołączone są wywiady z wybitnymi specjalistami z różnych obszarów wiedzy.

Przeczytaj takżę: 7 fascynujących faktów o mózgu

„Fitness mózgu”, z racji bycia pozycją typowo naukową, nie jest napisana łatwym językiem. Nie tylko czytelnik tzw. popularny, ale również posiadający specjalistyczne wykształcenie musi wykazać się dużą koncentracją, aby śledzić tok rozumowania autorów i ogarnąć przekaz. Pomocą służyć mogą zamieszczony w książce słowniczek terminów naukowych oraz treściwe podsumowania. Przy odpowiedniej dawce wysiłku intelektualnego nie trzeba się więc tak bardzo obawiać zderzenia ze ścianą niezrozumienia. To książka dla tych, którzy chcieliby sami lepiej poznać to co siedzi w ich głowie, są ciekawi i zaintrygowani medycyną oraz ludzkim umyłem i ciałem. Autorzy przy okazji obalają kilka mitów, na przykład ten o sensowności rozwiązywania setek krzyżówek. Również jednym z ciekawszych fragmentów książki jest opis 55 najważniejszych faktów na temat sprawności mózgu.

Przeczytaj także: 5 częstych i niebezpiecznych chorób mózgu

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA