Fitnessowa moda

Starszy niż rok
Od lat 60 i obcisłych getrów przez tworzywa niczym z kosmosu do butów poprawiających jędrność pośladków
 

W latach 60- tych wraz ze wzrostem zainteresowania fitnessem wzrosło zapotrzebowanie na produkcje specjalistycznego sprzętu i odzieży dla ludzi uczęszczających na zajęcia do klubów fitness. Początki były dość ciężkie jako że nikt nie miał gotowej recepty na produkcje komfortowej i dobrze prezentującej się odzieży. Zaczęto od luźnych bluz dresowych podobnych do tych, które mieli sportowcy na stadionach lekkoatletycznych wraz z obcisłymi getrami. Obcisłe getry były tworem licznych i jeszcze wtedy pionierskich ekspedycji kosmicznych. Tworzywa niczym prosto z kosmosu w najmniejszym stopniu nie przypominały jakością tych, które możemy teraz nabyć w specjalistycznych sklepach sportowych. Duży wpływ na modę w sporcie i fitnessie miało wprowadzenie zamka błyskawicznego, które zrewolucjonizowało branże mody. Zamki typu „Zip” wprowadzano wszędzie i dla wszystkich gałęzi odzieży, nawet w bieliźnie damskiej.

Sprawdź: Pierwsze kroki w treningu

Lata 70- te to lata kiedy zanotowano wzrost zainteresowania wyprawami wysokogórskimi. Nie każdego było na to stać i nie każdy miał ku temu odpowiednią kondycję ale każdy chciał chociaż przez chwile poczuć się jak członek niebezpiecznej wyprawy. Naprzeciw tym oczekiwaniom wyszły coraz prężniej rozwijające się firmy produkujące odzież sportową. Goretex, Activent, Sympatex to tylko niektóre produkty, które zapewniały nam ciepło i ochronę przed deszczem przy maksymalnym ograniczeniu grubości materiału. Nawet angielska księżna Diana nie kryla faktu, że kiedy wybierała się z wizytą do zimnych krajów zakładała bieliznę wyprodukowana z tych tworzyw.

Lata 80-te były okresem bardzo zróżnicowanym dla całej Europy i Świata. Europa Zachodnia i przedstawiciele Ameryki Południowej wyraźnie przeżywali fascynacje joga i pilatesem gdzie Europa Wschodnia dumnie trwała w konserwatywnych metodach treningowych. Grupowe ćwiczenia na płytach boisk to tylko jedno z obrazków jakie mogliśmy i my obserwować w naszym kraju. Stąd też sprzęt sportowy mocno się różnił od tego, który mogli nasi sportowcy zobaczyć u swoich kolegów z zachodniej granicy .

Fitness w latach 90.

Przełomowym okazały się lata 90. Coraz wyraźniej zacierające się różnic pomiędzy blokiem Europy wschodniej i zachodniej dały się odczuć i w branży fitness. Do niedawna nie znane w Polsce kluby fitness, coraz częściej otwierane były w dużych aglomeracjach miejskich. Łatwiejsza dostępność do produktów z zachodniej granicy spowodowała, ze byliśmy zasypywani produktami sportowymi znanymi nam do niedawna tylko z katalogów.

Wzrost ilości sprzedawanego sprzętu szedł razem ze wzrostem ilości powstających konkurencyjnych firm sportowych co w znacznym stopniu poprawiło jakość. XXI wiek to już zupełny przełom w branży fitness czego dowodem może być fakt powstania oddzielnej linii odzieżowej przeznaczonej tylko dla ludzi uczęszczających do klubów fitness i tych którzy ciągle decydują się na aktywność ruchowa na zewnątrz. Specjalne buty dla uczestników zajęć step, specjalna odzież dla uczestników zajęć jogi to tylko jedne z niewielu dowodów na to jak bardzo szybko rozwija się gałąź mody w fitnessie.

A co teraz możemy nabyć ? Co teraz jest na topie?

Buty ze specjalną, niestabilną podeszwą poprawiające jędrność mięśni pośladków. Specjalne wkładki, które poprawiają metabolizm naszego organizmu podczas wykonywania ćwiczeń. Skarpety kilkuwarstwowe zapewniające komfort ćwiczeń bez dodatkowych odcisków na stopie. Spodnie, które utrzymują temperaturę ciała i wchłaniają pot na zewnątrz przez co unikamy nieprzyjemnego uczucia mokrego materiału. Koszulka, która ma zdolności oddechowe czym polepsza przyswajanie tlenu w organizmie.

A tak naprawdę potrzebujemy tylko dobrych chęci, motywacji i stałości w postanowieniu. Reszta jest tylko dodatkiem, które ma nam zapewnić komfort podczas wykonywania ćwiczeń.

Czytaj też: Przygotuj figurę na lato!

fot. Melanie Tillbrok/flickr.com

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA