Fluimucil Forte – kompleksowe działania na kaszel mokry

Kaszel, nieodłączny towarzysz infekcji dróg oddechowych, przeziębienia, grypy, chorób wywołanych przez bakterie i wirusy. Oczywiście kaszel pojawia się również w przebiegu innych schorzeń, w tym tak poważnych jak astma, mukowiscydoza czy POChP. Zajmijmy się jednak najpowszechniej występującym objawem, jakim jest kaszel mokry w przebiegu infekcji. Warto również przyjrzeć się nowoczesnym lekom stosowanym przy kaszlu i dowiedzieć się, dlaczego dobrym wyborem może być np. Fluimucil Forte.
Kobieta przytulająca dziecko

Artykuł sponsorowany

Źródło: 123RF

Spis treści

Kaszel suchy i mokry

Na początku jest kaszel suchy… najczęściej w pierwszej fazie infekcji kaszlemy sucho, napadowo,  czyli męczymy się, gardło i drogi oddechowe są podrażnione, a kaszel trudno opanować. W tym przypadku należy wybrać takie sposoby i leki, które złagodzą i zahamują odruch, ponieważ suchy kaszel nic nam nie daje, a jedynie dodatkowo obciąża i drażni drogi oddechowe. Zupełnie inaczej oceniamy kaszel mokry, nie bez powodu nazywany produktywnym, który stanowi niejako kontynuację suchego odkasływania. Jednakże w tym przypadku nie hamujemy i nie powstrzymujemy kaszlu.

Dlaczego kaszel mokry jest produktywny?

Aby to zrozumieć warto najpierw poznać mechanizm odruchu kaszlowego oraz jego znaczenie. Otóż jest to jeden z naturalnych mechanizmów obronnych, który ma na celu oczyszczenie dróg oddechowych z tego, co jest w nich zbędne, szkodliwe, a nawet niebezpieczne. Chodzi tu o różnego rodzaju drobnoustroje (bakterie, wirusy itp.), ciała obce czy wydzielinę. Odruch kaszlowy to nic innego, jak wyrzucenie z płuc dużej ilości powietrza i to z naprawdę imponującą prędkością, a przy tej okazji „uprzątnięcie” tego, co niepotrzebne. Jak łatwo się domyślić zalegająca, lepka wydzielina, która powstaje w czasie infekcji, będzie prowokować taki kaszel, nie zawsze jednak udaje się łatwo i skutecznie oczyścić drogi oddechowe. Dlatego właśnie kaszlu mokrego nie hamujemy, a wręcz przeciwnie staramy się wspomóc organizm i ułatwić odkrztuszanie. Tym bardziej, że silny kaszel może być naprawdę meczący i obciążający dla chorego.

Reklama

Kaszel mokry – skuteczne sposoby i leki

Bardzo istotne jest nawilżanie, dotyczy to powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa pacjent, jak również wypijania odpowiednio dużej ilości płynów. Warto zastosować inhalacje, które upłynniają wydzielinę oraz ułatwiają odkrztuszanie. W przypadku małych dzieci oraz pacjentów leżących szczególnie istotne jest oklepywanie pleców, które umożliwia oderwanie się zalegającej, gęstej wydzieliny. Bardzo często zaleca się także leki wykrztuśne zwane również mukolitycznymi. Zwracajmy zawsze uwagę na skład – syropy czy tabletki na kaszel mokry mogą bazować na różnych substancjach, warto sięgnąć po te, które działają efektywnie i jak najbardziej kompleksowo. W przypadku leków na kaszel mokry taką substancją jest np. acetylocysteina, charakteryzująca się tym, że działa zarówno mukoaktywnie, jak i antyoksydacyjnie. Już sam wpływ na drogi oddechowe nie ogranicza się jedynie do mukolitycznego rozrzedzania wydzieliny. Niemniej ważne jest działanie mukokinetyczne i mukoregulacyjne, dzięki czemu cząstki śluzu są mniejsze, jego lepkość się zmniejsza, a jednocześnie sprawniej i skuteczniej pracuje aparat rzęskowy, który odpowiada za transport  wydzieliny w czasie odruchu kaszlowego.

Acetylocysteina zawarta np. w leku Fluimucil Forte, działa także antyoksydacyjnie, czyli naprawia szkody spowodowane stanem zapalnym w organizmie, a także hamuje rozwój wolnych rodników, a więc wzmacnia system odpornościowy. Mamy zatem lek, który może nie tylko ułatwić oczyszczanie dróg oddechowych, zlikwidować przyczynę kaszlu, ale także zadziała profilaktycznie i regenerująco.

Asortyment leków to także inne produkty przeznaczone do stosowania w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych z kaszlem mokrym:

  • Fluimucil Muko Junior - rozrzedza wydzielinę dróg oddechowych i ułatwia odkrztuszanie u dzieci od 3. roku życia,
  • Fluimucil Muko – granulat dla dzieci powyżej 7 roku życia i dla dorosłych.

Zażywając wszystkie leki o działaniu wykrztuśnym, w tym również Fluimucil Forte, pamiętamy o tym, że::

  • nie stosujemy ich wieczorem (po 17-00), ponieważ nasilający się kaszel może skutecznie uniemożliwić spokojne zaśnięcie (a sen to zdrowie),
  • należy dużo pić, to dodatkowo rozrzedza wydzielinę (co najmniej 1,5 litra płynów dziennie),
  • trzeba zastosować się do wskazówek zawartych w ulotce, szczególnie w części dotyczącej przeciwwskazań (nadwrażliwość na substancję czynną lub pomocniczą, stan astmatyczny, fenyloketonuria) oraz dawkowania.

Nie zapominajmy również o tym, że kaszel mokry pojawia się zarówno przy infekcjach wirusowych, zwykłych przeziębieniach, jak również w przebiegu infekcji bakteryjnych. Dlatego nie bagatelizujemy tego objawu, ponieważ leczenie może czasem wymagać konsultacji lekarskiej i zastosowania antybiotyku.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

(liczba ocen 19)

16736
Pytanie: Co jest dla Ciebie priorytetem przy wyborze środków chłonnych?

  Skuteczność wchłaniania moczu

  Ochrona przed nieprzyjemnym zapachem

  Idealne dopasowanie

  Wygoda stosowania

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->