Fobia szkolna to też nerwica

Fobia szkolna występuje u 1-5% dzieci i młodzieży. 

Fobia szkolna (skolionofobia, didaskaleinofobia) jest zaburzeniem nerwica,37388.html">nerwicowym ściśle związanym ze szkołą i wszystkim, co się z nią kojarzy. Częściej występuje u chłopców. Jej przyczyn upatruje się w przemocy fizycznej lub psychicznej, z którą dziecko styka się w szkole. U młodszych dzieci może mieć związek z obawą przed rozdzieleniem się z rodzicami, ale może się też rozwinąć bez wyraźnej przyczyny.

Zobacz: Nerwica - jak ją rozpoznać?

Jak rozpoznać fobię u dziecka

Fobia szkolna najczęściej objawia się unikaniem chodzenia do szkoły, częstymi wagarami i szukaniem powodów, które pozwolą najmłodszym zostać w domu. Bywa jednak, że fobia dotyka również dzieci zdolnych i inteligentnych, które lubią szkołę, ale boją się o swoje oceny. Wpływ na tego typu lęki mogą mieć też zbyt wymagający rodzice. Problemy rodzinne także odgrywają dużą rolę w związanych z fobią szkolną zaburzeniach.

Fobia szkolna może się rozwijać powoli i początkowo charakteryzować się tylko lekką niechęcią do szkoły. Z czasem fobii może towarzyszyć także szereg objawów somatycznych, takich jak:
 bóle i zawroty głowy
 bicie serca lub duszności
 bóle pseudoreumatyczne w mięśniach lub stawach
 bóle lub skurcze brzucha
 nudności
 wymioty lub biegunka
 odmowa jedzenia
 dławienie się jedzeniem
 zakłócenia mowy

Czytaj też: Relaksacja pomaga w leczeniu nerwicy

Jak każde zaburzenie na tle nerwicowym, fobię szkolną można i trzeba leczyć. Nieleczona w życiu dorosłym może przekształcić się bowiem w fobię pracy. Dlatego im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym lepsze i szybsze będą wyniki.

Sprawdź, też co to jest: Dysgrafia

Jak leczyć fobie?

Podstawą leczenia fobii szkolnej u dzieci i młodzieży jest psychoterapia. W procesie tym dużą uwagę powinno się poświęcić rodzicom i ich przygotowaniu do odpowiedniego wspierania dziecka w walce z lękiem. Do powrotu do szkoły nie powinno się jednak dziecka zmuszać, ponieważ efekt będzie odwrotny do zamierzonego. Ponowne pojawienie się w szkole odbywać się powinno w sposób łagodny i za zgodą zainteresowanego.

Jeśli fobia szkolna jest bardzo silna i psychoterapia nie przynosi oczekiwanych efektów, niezbędna jest farmakoterapia. W kuracji stosuje się leczenie doraźne przy użyciu hydroxyzyny, benzodiazepin anksjolitycznych i nieselektywnych beta-blokerów. W leczeniu przewlekłym stosowane są inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI) oraz takie leki, jak moklobemid, sulpiryd, buspiron, opipramol, bupropion czy mianseryna. Leki te podaje się zazwyczaj od kilku do kilkunastu miesięcy, po czym stopniowo odstawia.

Zobacz: Strach niejedno ma imię – 9 osobliwych fobii

Oceń artykuł

(liczba ocen 17)

Pytanie: Ile przeznaczył/abyś na bankowanie krwi pępowinowej w ciągu roku?

  0 zł

  do 1500 zł

  do 2500 zł

  do 4000 zł

Patronem sondy jest Polski Bank Komórek Macierzystych

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA