Fundacja BOŚ alarmuje: jesteśmy coraz grubsi

Pod względem otyłości doganiamy Amerykanów. Co gorsza, problem ten jest szczególnie widoczny u dzieci, które jedzą wszystko, co jest słone, słodkie i tłuste. O tym, dlaczego warto zmienić swoje nawyki żywieniowe, przypomina kampania społeczna „Jakie matki, takie dziatki”.
 

Ogólnopolską akcję na temat otyłości zainicjowały wspólnie Fundacja Banku Ochrony Środowiska i Ministerstwo Rolnictwa. Billboardy z hasłem „Ja-Ty-jemy! Jakie matki, takie dziatki” wiszą już w największych miastach Polski. Z badań, jakie dla Fundacji przeprowadziła agencja TNS Polska, wynika, że sposób odżywiania dzieci pozostawia wiele do życzenia. Efekt? Nadwaga lub otyłość dotyczy 18 proc. chłopców i 14 proc. dziewczynek. Ponadto nasi najmłodsi mają najłatwiejszy dostęp do niezdrowej żywności na tle innych państw Unii Europejskiej. Szacuje się, że liczba dzieci dotkniętych nadwagą wzrosła w ciągu ostatnich 20 lat trzykrotnie – w ciągu dekady dogonimy w tej kwestii Stany Zjednoczone.

Czytaj też: 7 chorób i schorzeń, które powodują otyłość

Jak walczyć z otyłością?

Otyłość mająca podłoże genetyczne to rzadkość – częściej jej przyczyną są niewłaściwa dieta i brak ruchu. Potrzebna jest radykalna zmiana. Hasło „Jakie matki takie dziatki” przypomina, że to rodzice odpowiadają za złe nawyki żywieniowe, i to oni mogą sprawić, by dzieci nie miały problemów z wagą, kondycją, zdrowiem i chorobami wynikającymi z otyłości. Na stronie kampanii możemy przeczytać, że wystarczy wprowadzić w życie kilka dobrych zasad:

  1. Zacznijmy od siebie – poznajmy zasady komponowania zdrowej diety, dowiedzmy się, jakich produktów unikać, a jakie koniecznie wprowadzić do jadłospisu.
  2. Skomponujmy zdrowe menu dla dziecka - dowiedzmy się, czego nie może zabraknąć w codziennej diecie pociechy. Wystrzegajmy się słodyczy, fast foodów, chipsów i napojów gazowanych.
  3. Zamieńmy zdrowe odżywianie w dobrą zabawę – zabierzmy dziecko na zakupy, wspólnie wybierajmy zdrowe produkty, razem gotujmy.
  4. Nie śpieszmy się – znajdźmy czas na wspólny posiłek, spożywany w spokojnej atmosferze.
  5. Miejmy wpływ na to, co dziecko je w szkole.

Zobacz: Ile kosztuje nas otyłość?

Czytaj też: 5 chorób, do jakich doprowadza siedzący tryb życia

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Co sprawia, że przerywasz dietę?

  Brak widocznych rezultatów

  Monotonne menu

  Brak silnej woli

  Brak czasu na przygotowywanie posiłków

  Ciągłe uczucie głodu

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA