Gainery - najlepsze odżywki na masę dla sportowców. Jakie?

Gainery są złożonymi suplementami diety przeznaczonymi dla osób, które w szybkim tempie chcą zwiększyć wagę ciała, ze szczególnym uwzględnieniem tkanki mięśniowej. Gainer na masę zawiera w swoim składzie węglowodany i białka, a także śladowe ilości innych komponentów. Zobacz, jak powinno się przyjmować tego typu odżywki i jakie są efekty ich działania.
Pomiar obwodu uda po treningu
źródło:123RF

Spis treści

Gainer na masę

Gainery to odżywki węglowodanowo-białkowe, przeznaczone dla osób, które zamierzają radykalnie (ale planowo) zwiększyć masę ciała, w tym w szczególności – masę mięśniową. Cechują się wyjątkowo dużą kalorycznością, dzięki czemu są w stanie dostarczać do organizmu znacznie więcej energii, aniżeli ten jest w stanie spożytkować. Stosowane są w szczególności przez osoby trenujące sporty typowo siłowe, takie jak kulturystyka czy podnoszenie ciężarów, wymagające okazałych gabarytów. 

Gainer na masę jest suplementem diety polecanym zwłaszcza zawodnikom o rysie ektomorficznym, którego cechą charakterystyczną jest bardzo szybka przemiana materii i związany z tym szczupły typ sylwetki. Ektomorfik z zasady ma problem z przybieraniem na wadze, dlatego w jego przypadku tak duże znaczenie ma wysokokaloryczna dieta i jej suplementy. Zobaczmy teraz, jak działa typowy gainer na masę, jakie są korzyści z jego stosowania, ale też – z jakimi należy się liczyć ograniczeniami i zagrożeniami w czasie suplementacji. 

Jak działają gainery?

Gainery w większości przypadków składają się w około 80-90 procentach z węglowodanów i 10-20 procentach z białek. Niekiedy proporcje te są nieco zmienione, zdarza się też, że suplementy tego typu są wzbogacone o kreatynę, witaminy czy surowce mineralne, mające podobne właściwości, jeśli chodzi o stymulowanie wzrostu masy mięśniowej. 

Gaineryprzyjmuje się zarówno przed treningiem, jak też po jego zakończeniu. W pierwszym przypadku zwiększać będą one zdolność wysiłkową, dostarczając dużej dawki energii i redukując występujące na bieżąco objawy zmęczenia mięśni. Pozwoli to na dłuższy i bardziej efektywny trening. Natomiast aplikacja odżywki typu gainer po ćwiczeniach pozwala uzupełnić zapasy glikogenu mięśniowego, który rozkłada się pod wpływem wzmożonego wysiłku. Dzięki temu, przyspieszony zostaje proces regeneracji, zahamowany jest tzw. katabolizm mięśni, a więc ich degradacja, i wreszcie – następuje efektywny przyrost masy. Należy jednak pamiętać, że gainery stymulują nie tylko rozwój mięśni. W niewiele mniejszym tempie za ich sprawą w organizmie przybywa bowiem także tkanki tłuszczowej. Co dla jednych jest zaletą, dla innych – wadą.

Najlepszy gainer

Za najlepsze gainery uchodzą te, które mają relatywnie duży udział białka (aminokwasów) w składzie. Duży, to znaczy na poziomie minimum 20 procent. Są na rynku odżywki, gdzie proporcja białek do węglowodanów wynosi jeszcze więcej, nawet 40 do 60 proc., ale stanowią one rzadkość. 

Warto też zwrócić na specyfikację użytych białek i cukrów. Zdecydowanie najlepszym białkiem, jest białko serwatkowe, bogate w aminokwasy BCAA (branched chained amino aicids), czyli leucynę, walinę i izoleucynę. Wykazują one zdolność blokowania hormonu kortyzolu, który powoduje degradację mięśni poddanych wysiłkowi. Jeśli chodzi natomiast o węglowodany, szukać należy przede wszystkim cukrów prostych, takich jak glukoza, czy spokrewniona z nią dekstroza. 

Dla kogo odżywka gainer?

Odżywka gainer najlepsze efekty przyniesie, tak jak wspomnieliśmy wyżej, u tak zwanych ektomorfików o szczupłej sylwetce. Szybkich rezultatów mogą się spodziewać także osoby rozpoczynające dopiero przygodę z kulturystyką, którym zależy na ogólnym zwiększeniu gabarytów, zanim sylwetka zostanie docelowo wyrzeźbiona w ogniu ćwiczeń. 

Tego typu profil użytkowników ma też związek z relatywnie niską cenę gainerów (25-30 złotych za kilogram), co sprawia, że są one często wybierane w ramach pierwszych doświadczeń z suplementacją sportową. Należy natomiast pamiętać, że w przypadku osób o dużej masie ogólnej ciała, w tym znaczącej masie mięśniowej, efekty ich działania nie są już tak imponujące – dlatego na pewnym etapie rozwoju sportowego wybiera się raczej odżywki białkowe.

Gainer bez cukru

Zdarza się, że osoby trenujące na siłowni poszukują odżywki definiowanej błędnie, jako gainer bez cukru. Preparaty tego typu, z samym tylko białkiem lub innymi składnikami, pozbawione węglowodanów, oczywiście istnieją i znajdują szerokie zastosowanie, aczkolwiek niekoniecznie uzasadnione jest nazywanie ich gainerami – ze względu na swoje właściwości wymykają się definicji omawianego produktu. Suplementy białkowe to przede wszystkim koncentraty, izolaty lub hydrolizaty białka serwatki, będącej produktem ubocznym w produkcji sera z mleka krowiego. Sprzedawane są też odżywki z wyizolowanymi aminokwasami BCAA i inne środki typowo białkowe o nieco odmiennych właściwościach, niż gainery (m.in. nie powodują tak szybkiego tycia).

Jak dawkować dobry gainer?

Dawkowanie gainerów zależy w dużej mierze od proporcji między białkiem i węglowodanami, a także pozostałymi składnikami. Należy w tym celu szczegółowo zapoznać się ze wskazaniami zawartymi na opakowaniach. Generalnie są to odżywki, które przyjmuje się w dużych ilościach. Niektórzy producenci zalecają suplementację swoich wyrobów nawet na poziomie 250 gramów na dobę. Nie powinno się przyjmować porcji większych niż sugerowane, między innymi ze względu na możliwość wystąpienia przykrych dolegliwości żołądkowych, nadmiernego wzrostu wagi, a także zaburzenia funkcji nerek

Czytaj też:

Bibliografia

  • Wojciech Kłys, Aminokwasy rozgałęzione (BCAA) w preparatach dla sportowców, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, https://ncez.pl
  • Joanna Misiorowska, Węglowodany w diecie sportowca, https://michalficon.pl

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

17484
Pytanie: Jak budujesz odporność swojego organizmu?

  Pamiętam o aktywności fizycznej

  Stosuje suplementy diety

  Dbam o pełnowartościową dietę

  Nie robię nic

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Powyższy artykuł prezentuje treści informacyjne i został opracowany wyłącznie przez redakcję serwisu. Artykuł zawiera informacje o wybranych produktach dostępnych w internetowym Sklepie Medme.pl i ma charakter autopromocyjny Sklepu Medme.pl Wybór prezentowanych produktów lub kategorii produktów został dokonany w sposób rzetelny, wyłącznie przez redakcję serwisu.