Gardło

odcinek długości około 13 cm u dorosłego człowieka, w którym krzyżują się drogi układu pokarmowego i oddechowego. Gardło z wyglądu przypomina krótką, lejkowatą rurę biegnącą wzdłuż szyi. Podzielona jest na trzy części: nosową, ustn

odcinek długości około 13 cm u dorosłego człowieka, w którym krzyżują się drogi układu pokarmowego i oddechowego. Gardło z wyglądu przypomina krótką, lejkowatą rurę biegnącą wzdłuż szyi. Podzielona jest na trzy części: nosową, ustną i krtaniową. W części nosowej znajduje się ujście gardłowe trąbki słuchowej, które łączy gardło z uchem wewnętrznym. W części krtaniowej znajduje się chrzęstna „klapka” – nagłośnia, która podczas przełykania odpowiednio zmienia swoje położenie i zamyka wejście do krtani i tchawicy, co zapobiega zadławieniu.

Gardło razem z jamą nosową stanowi górne drogi oddechowe. Wdychane powietrze z jamy nosowej kierowane jest do gardła. Część nosowa gardła prowadzi wyłącznie powietrze, jednak już część ustna i krtaniowa są częściami wspólnymi obu układów i stanowią drogę zarówno dla pokarmów i płynów, jak i dla powietrza.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA