Gastroskopia

jest jedną z podstawowych metod diagnostyczno-leczniczych wykorzystywanych w leczeniu górnych odcinków przewodu pokarmowego. Polega na wprowadzeniu giętkiej rurki – endoskopu, dzięki któremu możliwe jest dokładne obejrzenie przełyku, żołądka
 

jest jedną z podstawowych metod diagnostyczno-leczniczych wykorzystywanych w leczeniu górnych odcinków przewodu pokarmowego. Polega na wprowadzeniu giętkiej rurki – endoskopu, dzięki któremu możliwe jest dokładne obejrzenie przełyku, żołądka i dwunastnicy. Gastroskopia pozwala nie tylko na dokładne zbadanie narządów, obserwację zmian w nich zachodzących, ale także na pobranie wycinków do dalszych badań. Mimo, że jest to badanie inwazyjne, to jednak ma bardzo duże znaczenie diagnostyczne.

Gastroskopia ma wiele zalet. Lekarz może dokładnie obejrzeć narządy, ocenić wygląd błony śluzowej, zwrócić uwagę na obecność zniekształceń, owrzodzeń, nadżerek, polipów czy guzów. Podczas badania może za pomocą niewielkich kleszczyków pobrać próbki do późniejszej oceny mikroskopowej. Jest to dla pacjenta prawie całkowicie bezbolesne, a może przynieść wiele istotnych informacji. Dodatkowo można pobrać próbki do testu na Helicobacter pylori.

Obecnie gastroskopia jest wykorzystywana nie tylko do diagnostyki, ale także do leczenia. W trakcie badania można m. in. tamować krwawienia z wrzodów czy nadżerek. Możliwe jest również usuwanie polipów z żołądka czy dwunastnicy. Dzięki endoskopii ten zabieg jest prawie bezbolesny, a pacjent często może od razu iść do domu.

Czytaj też: Przygotowanie do gastroskopii – ważny etap badania

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA