Gdy boli ząb mądrości - kiedy iść do dentysty a kiedy do chirurga? Przyczyny i objawy bólu zębów mądrości

Ósemki, czyli tak zwane zęby mądrości, pojawiają się w naszym uzębieniu zazwyczaj jako ostatnie naturalne zęby wraz z osiągnięciem pełnoletności. Są to zęby, które często sprawiają problemy i nie zawsze, gdy boli ząb mądrości, wystarczy wizyta u stomatologa. W niektórych przypadkach niezbędna będzie pomoc chirurga.
Kobieta siedząca na fotelu u stomatologa

Artykuł sponsorowany

Źródło: 123RF

Spis treści

Dlaczego ząb mądrości?

Chociaż zaliczamy je do trzonowców i teoretycznie pełnią one taką samą rolę, to praktycznie ósemki nie są nam funkcjonalnie potrzebne. Bez problemu radzimy sobie z rozdrabnianiem i przeżuwaniem pokarmu bez ich udziału. Uważa się, że są one świadectwem niedoskonałości ewolucji, a przypisywanie im mądrości, jest zatem pomówieniem. Nazwa “zęby mądrości” wiąże się z założeniem, że wyrzynają się w czasie dorosłości, a więc wówczas, gdy człowiek osiągnął już życiową mądrość. Jednak u niektórych osób ósemki nie wyrastają nigdy albo zatrzymują się w dziąśle.

Z ósemką częściej do dentysty chirurga

Zazwyczaj ból zęba mądrości jest spowodowany próchnicą. Ze względu na usytuowanie ósemek, ciężko do nich dotrzeć szczoteczką, a co za tym idzie - odpowiednio o nie dbać. W prostych przypadkach zęby mądrości wyleczymy u lekarza stomatologa. Jednak, jeśli zęby objęte są zaawansowaną próchnicą, to warto podjąć decyzję o ich ekstrakcji, ponieważ wykonanie skutecznego leczenia kanałowego w tak usytuowanych zębach jest bardzo trudne. Ekstrakcję ósemek zwykle wykonuje chirurg stomatolog. Skieruje nas do niego lekarz stomatolog po diagnostyce obrazowej i podjęciu decyzji, że standardowe procedury będą nieskuteczne.

Ostatnie zęby mogą być źródłem problemów ortodontycznych. Wyrzynają się często w momencie, gdy już nie ma na nie miejsca w łuku zębowym lub rosną krzywo, więc, oprócz klasycznej próchnicy, mogą powodować inne patologie, jak na przykład uciskać na korzenie sąsiednich zębów, co prowadzi do bólu.

Reklama

Gdy ząb tkwi w kości

Częstym problemem z ósemkami jest ich zatrzymanie w kości szczęki lub żuchwy. I choć zęby te z różnych powodów w ogóle się nie wyrzynają, to jednak nie dają o sobie zapomnieć. Mogą być przyczyną migren, schorzeń stawów skroniowo-żuchwowych, zaburzać wzrost innych zębów, a nawet wpływać na kondycję kręgosłupa. Mimo że ósemek nie widać, to często trzeba je usunąć. Takimi przypadkami zajmuje się chirurg stomatolog. Jeśli ten problem nas dotyczy, możemy ominąć stomatologa i od razu udać się do gabinetu chirurgii stomatologicznej.

Reklama

Profilaktyczna ekstrakcja zębów mądrości

Ze względu na problemy, jakie mogą spowodować ósemki oraz ich niewielką użyteczność, czasem warto zdecydować się na ich usunięcie, zanim zaczną sprawiać ból. Najlepiej usuwać zdrowe zęby mądrości między 15 a 25 rokiem życia, ponieważ częściej zabieg ten można wykonać u stomatologa bez komplikacji. Z biegiem lat również coraz wolniej dochodzimy do zdrowia i wydłuża się czas gojenia zębodołu. O tym, czy warto profilaktycznie usunąć ósemki, decyduje chirurg stomatolog.

Artykuł powstał przy współpracy z krakowską kliniką Stomatologia Świątkowska

Oceń artykuł

(liczba ocen 25)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!