Dla Ciebie, na zdrowie!

Gdy dopadnie nas chroniczne zmęczenie

Boli cię głowa, gardło czy mięśnie. Czujesz się podenerwowany, sfrustrowany, zły. Wszystko dobrze, jeżeli taki stan szybko mija, gorzej jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas, bez względu na pogodę, porę roku czy ilość snu.
Spis treści

Wtedy można powiedzieć, że "dopadł" nas tak zwany stan chronicznego zmęczenia. Jeżeli trwa on dłużej niż sześć miesięcy można mówić o stanie przewlekłym.

Lekarze długo byli bezradni wobec tej przypadłości, której przyczyny pozostawały tajemnicą. Przez kilka ostatnich lat udało się na szczęście dowiedzieć o niej czegoś więcej i podjąć próby skuteczniejszej walki. Jeżeli zauważymy u siebie objawy chronicznego zmęczenia, pamiętajmy o trzech podstawowych zasadach: po pierwsze - odtruwajmy organizm, po drugie - wzmacniajmy go, po trzecie - walczmy ze stresem, relaksując się.

Reklama

Wirus, zatrucie, stres?

Przyczyn takiego samopoczucia jest kilka - jedna z nich jest pochodzenia wirusowego, inne związane są z zatruciami typu chemicznego, złym sposobem odżywiania się oraz występowaniem wielu czynników stresogennych. Oczywiście najgroźniejszymi naszymi przeciwnikami są wirusy, które czyhają utajone w organizmie na dogodny moment do ataku. Swoje istnienie ujawniają zwłaszcza wtedy, gdy jesteśmy osłabieni, zestresowani, przebyliśmy operację czy ciężką chorobę. Do typowych objawów znacznego spadku odporności organizmu należy m.in. uciążliwy i prawie niemożliwy do wyleczenia wirus opryszczki. Zewnętrzne objawy tej choroby można zlikwidować, natomiast całkowite zniszczenie tego szalejącego wewnątrz organizmu wirusa to długi i mozolny proces, który niestety może zakończyć się niepowodzeniem.

Nieczyste powietrze

Na stan chronicznego zmęczenia wpływa w dużej mierze środowisko, w którym żyjemy. Dotyczy to zarówno zanieczyszczeń wody i powietrza, jak również różnych "zapachów" w miejscu pracy czy w domu. Wszelkiego rodzaju płyny czyszczące, lakiery, środku syntetyczne i chemiczne na dłuższą metę niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie.

Chcesz uzupełnić niedobór witaminy D? Kliknij tutaj

Kilka chwil odprężenia

Chroniczne zmęczenie najczęściej dotyka tych, którzy są pracoholikami albo mają tendencje nerwicowe. Oprócz negatywnego wpływu na stan fizyczny człowieka, obniżeniu ulega także jego stan umysłowy - pojawiają się problemy z koncentracją, kojarzeniem czy myśleniem strategicznym. Groźnym czynnikiem jest także stres. Jak z tym wszystkim walczyć? Wiadomo, że nie da się do końca uciec od sytuacji stresowych, trzeba więc wypracować sobie mechanizmy obronne i umieć się od tych sytuacji dystansować. Trzeba koniecznie wygospodarować sobie w ciągu dnia trochę czasu na odpoczynek - znaleźć przynajmniej 15 minut na medytację, wziąć aromatyczną kąpiel, udać się do masażysty czy na spacer.

Reklama

Dieta i niezawodne zioła

Należy także wspomóc siły obronne organizmu - zażywać wzmacniające organizm ziołowe preparaty (np. Echinacea), pić napary oczyszczające z brzozy, pokrzywy, dziurawca, mniszka, rumianku, rdestu ptasiego, krwawnika, mięty pieprzowej czy zażywać leki homeopatyczne. Zwrócić też uwagę na jakość spożywanych pokarmów - postarać się o dostarczenie organizmowi wszystkich potrzebnych witamin (głównie C, E, A i B complex) i mikroelementów. Lekarze zalecają ograniczenie alkoholu, kawy i spożycia mięsa. Wskazane jest także "zażywanie" owoców zawierające antocyjany - czyli barwniki, które pomagają oczyścić organizm ze szkodliwych substancji. Są to m.in. porzeczki, jeżyny, wiśnie, jagody i ciemne winogrona. Wzmocnić organizm można także poprzez wyciągi z jeżówki purpurowej, korzenia żeń-szenia czy miłorzębu japońskiego.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Psychologia
Przeczytaj artykuł
Osłabienie organizmu - objawy, przyczyny i leczenie
Osłabiony organizm u mężczyzny
Przeczytaj artykuł
Sińce pod oczami - przyczyny i sposób na cienie pod oczami
Osoba z podkrążonymi oczami
Przeczytaj artykuł
Sposoby na zmęczone oczy - jakie są skuteczne i co pomaga?
Krople jako sposób na zmęczone oczy
Podobne artykuły
Zmęczona kobieta przesileniem wiosennym
Przesilenie wiosenne - objawy. Kiedy je odczuwamy?
Kobieta borykająca się z osłabieniem organizmu
Jak Polacy radzą sobie z osłabieniem organizmu? Raport Medme.pl
Kobieta odczuwa objawy zmęczenia psychicznego
Zmęczenie psychiczne – jak je pokonać? Objawy
Mężczyzna odczuwa zmęczenie w pracy
Zmęczenie - przyczyny, objawy. Jak sobie z nim radzić?
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!