Gdy pojawia się niestrawność

Problemów z układem trawiennym bez wątpienia doświadczył każdy z nas. Podłoże dolegliwości bywa różne i w zależności od przyczyn je wywołujących, niestrawność może być jednorazowym kłopotem lub przedłużającą się bolączką. Zdarza się również, że układ trawienny nie najlepiej znosi zmiany w naszym życiu i daje o sobie znać, np. gdy doświadczamy stresu. Niestrawność jest również częstą dolegliwością kobiet w ciąży, które w ciągu miesięcy przeżywają prawdziwą rewolucję, w tym również żołądkową.
Kobieta trzymająca dłoń na wzdętym brzuchu

Artykuł sponsorowany

Źródło: 123RF

Spis treści

Artykuł partnera

Co to jest niestrawność?

Najprościej rzecz ujmując, niestrawność (zwana także dyspepsją) jest zespołem objawów związanych z odczuwaniem procesów trawiennych. Do dolegliwości wskazujących na dyspepsję należą przede wszystkim: uczucie pełności i ucisku nierzadko połączone z nudnościami, a czasami także z wymiotami, zgaga, niesmak w ustach, odbijanie, a także zaburzenia w oddawaniu stolca. Krótko mówiąc niestrawność to dyskomfort trawienny, który może skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Objawy niestrawności

Opisanie wszystkich objawów niestrawności graniczy z cudem, ponieważ symptomy problemów trawiennych mogą być różne u każdego z nas. Niemniej jednak w kanonie niestrawności znajdziemy dolegliwości takie jak: ból górnej części brzucha, zgaga, dyskomfort podczas jedzenia czy odbijanie się. Wielu pacjentów skarży się także na mdłości oraz uczucie przejedzenia mimo spożywania niewielkiej ilości pokarmów. Częstymi objawami niestrawności jest również pieczenie w żołądku, które jest spowodowane zwiększonym wydzielaniem kwasów żołądkowych.

Niestrawność w ciąży

Niestrawność ciąży to dolegliwość, z jaką boryka się większość kobiet spodziewających się dziecka. Przyczyną takiego stanu rzeczy są przede wszystkim zmiany hormonalne, które spowalniają pracę mięśni gładkich, a tym samym prowadzą do zwolnienia pracy układu trawiennego i zalegania treści pokarmowych w jelitach. Kolejnym powodem niestrawności w ciąży jest powiększająca się macica, która z tygodnia na tydzień coraz bardziej uciska na sąsiednie narządy, wywołując nieprzyjemne dolegliwości. Warto dodać, że dyspepsja ciążowa nierzadko jest wynikiem nieprawidłowej diety i mało aktywnego trybu życia, dlatego każda przyszła mama powinna (oczywiście jeśli może sobie na to pozwolić) zadbać o codzienne ćwiczenia i bombę witaminowo-błonnikową na talerzu.

Zapobieganie niestrawności

Nie tylko ciąża jest czasem, w którym zwiększa się ryzyko niestrawności. Wiele osób skarży się na problemy trawienne w czasie świąt, gdy spożycie tłustych i ciężkich potraw jest większe. Ponadto niestrawność dotyka tych, którzy żyją w stresie i nie mają czasu na regularne i zdrowe posiłki. Specjaliści twierdzą, że część osób, ze względu na swój stan zdrowia oraz indywidualne predyspozycje, jest bardziej narażona na wystąpienie kłopotów z trawieniem niż reszta społeczeństwa. W tej sytuacji najważniejsza jest oczywiście profilaktyka. Pierwszym ze sposobów unikania niestrawności jest właściwa dieta i spora dawka aktywności fizycznej. Warto, by dotknięte problemami trawiennymi wykluczyły ze swojego jadłospisu tłuszcze (szczególnie te trans) oraz pozbyły się białego cukru z codziennych posiłków. Ponadto dobrym rozwiązaniem nawracającej niestrawności jest jedzenia małych porcji. Wówczas należy zwiększyć ilość posiłków, ograniczając ich wielkość. Kolejnym sposobem na powrót jest aktywność fizyczna. Ruch pozwoli na wzmocnienie pracy układu trawiennego, szczególnie perystaltyki jelit, dzięki czemu treści pokarmowe będą szybciej wydalane z organizmu. Poprawa ogólnej kondycji wpłynie także na lepsze samopoczucie, przez co niestrawność nie będzie aż tak dokuczliwa.

Co na niestrawność?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co na niestrawność będzie najlepsze. Każdy przypadek wymaga bowiem wizyty u specjalisty, zdiagnozowania źródła problemu i podjęcia właściwego leczenia. Z pewnością lekka dieta pomoże w walce z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Ponadto tabletki na niestrawność (np. http://rennie.pl/pl/niestrawnosc/) również mogą przynieść pozytywne rezultaty. Warto jednak pamiętać, że ich zażywanie wymaga konsultacji lekarza i farmaceuty. Wiele osób twierdzi, że przy kłopotach trawiennych sprawdzą się również zioła. Należy wiedzieć, że, podobnie jak w przypadku tabletek na niestrawność, konieczna jest konsultacja specjalisty.

Choć niestrawności doświadcza każdy z nas, warto pamiętać, że zdrowa dieta i aktywność fizyczna zagwarantują dobre samopoczucie i zwalczą problemy trawienne. Warto również zniwelować stres i uregulować tryb życia. Dzięki temu organizm uspokoi się i wyciszy, a kłopoty z trawieniem pójdą w niepamięć.

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

17905
Pytanie: Na co zwracasz uwagę wybierając suplementy na odporność?

  Skład

  Formę podania

  Producenta

  Opinie innych klientów

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!