Gdy sen nie nadchodzi! - przyczyny bezsenności

Starszy niż rok
Nie ma chyba na świecie dorosłego człowieka, który choć raz w życiu nie miałby kłopotów z zaśnięciem.

Przyczyny mogą być różne - mamy duże zmartwienie albo zjedliśmy coś ciężkostrawnego. Czasem jednak nie ma żadnych oczywistych powodów, godziny mijają, a sen nie nadchodzi.

Jeśli nie skarżący się na żadne poważniejsze dolegliwości człowiek nie może zasnąć, przyczyn powinien szukać w swoim nieodpowiednim trybie życia dziennego oraz w nieprzestrzeganiu zasad higieny snu. Wprowadzenie odpowiednich zmian powinno szybko poprawić sytuację. Natomiast bezsenność trwająca dłużej niż miesiąc może być już objawem jakiejś cięższej choroby, jednocześnie sama w sobie będąc poważnym schorzeniem. Wówczas nie obejdziemy się bez pomocy lekarza.

Czytaj także: Co się dzieje w naszym mózgu podczas snu?Kłopowy ze snem

Kłopoty z wieczornym zasypianiem pojawiają się m.in. gdy:

- sypiamy w ciągu dnia
- pijemy napoje pobudzające (mocna kawa, mocna herbata, alkohol), zwłaszcza w godzinach wieczornych
- nie przestrzegamy jednakowych godzin zasypiania i wstawania
- spożywamy przed snem duże ilości jedzenia, zwłaszcza ciężkostrawnego
- prowadzimy siedzący tryb życia, bez koniecznego minimum ruchu fizycznego
- nie umiemy zapanować nad zbyt emocjonalnym przeżywaniem sytuacji stresowych
- nie zapewnimy sobie właściwego komfortu snu (wygodne łóżko, cisza w sypialni)

Czasem jesteśmy usprawiedliwieni

Pamiętajmy, że zdarzają się sytuacje, kiedy bezsenność może mieć swoje uzasadnienie. Kiedy mamy naprawdę duży życiowy problem do rozwiązania, przeżywamy śmierć czy chorobę bliskiej osoby czy podróżujemy w różnych strefach czasowych, jesteśmy usprawiedliwieni. Jednak gdy większość problemów znajdzie swoje rozwiązanie albo zaakceptujemy fakt, że musimy z nimi żyć - co w gruncie rzeczy też jest ich rozwiązaniem - zwykle wówczas kończą się kłopoty z bezsennością.Gdy nie śpimy ponad miesiąc

Bezsenność trwająca dłużej niż miesiąc, tzw. przewlekła, staje się już poważnym problemem klinicznym. Jej przyczynami mogą być:
- schorzenia wywołujące ból
- zaburzenia krążeniowo-oddechowe
- zapalenie dróg moczowych (związane z nocnym oddawaniem moczu)
- choroby tarczycy
- niewydolność wątroby i nerek
- niedobory witamin z grupy B
- depresja

Nieleczona bezsenność osłabia funkcjonowanie organizmu. Objawami choroby związanej z przewlekłym niedoborem snu są: bóle głowy, trudności w koncentracji, bóle mięśni, drażliwość, podatność na stres, kłopoty z pamięcią, osłabiona zdolność oceny sytuacji i kłopoty ze skupieniem wzroku.

Leki na bezsenność

Wśród dostępnych bez recepty preparatów warto szukać środków nasennych zawierających substancje ziołowe, takie jak: waleriana, chmiel czy kozłek lekarski, które wpływają kojąco na nasz układ nerwowy i uspokajają organizm. Skuteczna jest także melatonina - syntetyczny hormon, którego działanie pomaga w uregulowaniu godzin snu i czuwania. Pomocny w walce z zaburzeniami snu jest Tonasen (producentem jest firma MedicPlast, a promotorem i dystrybutorem Polfa Tarchomin S.A.), syntetyczny odpowiednik naturalnego hormonu melatoniny. Stosuje się go w zaburzeniach snu związanych m.in. ze zmianą stref czasowych lub w związku z pracą zmianową. Tonasen może być jednak stosowany przez wszystkich, którzy mają problemy ze snem. Lek występuje w formie niepowlekanych tabletek dostępnych w opakowaniach po 30 sztuk (dawka: 5 mg x 30 tabletek).Tonasen: melatoninum 5mg; 1 tabletka zawiera 5mg melatoniny. Wskazania do stosowania: Tonasen jest wskazany jako środek pomocniczy w zaburzeniach snu związanych ze zmianą stref czasowych lub w związku z pracą zmianową oraz ułatwiający regulację rytmu dobowego snu i czuwania u pacjentów niewidomych. Przeciwwskazania: Przeciwwskazaniami do stosowania leku Tonasen są: ciąża i okres karmienia, nadwrażliwość na składniki produktu, spożycie alkoholu.
Podmiot odpowiedzialny: Medicplast Polska Sp. z o.o., ul. Wólczyńska 232, 01-919 Warszawa

Promotorem leku jest Polfa Tarchomin S.A., ul. Aleksandra Fleminga 2, 03-176 Warszawa, Tel. (0-22) 510 80 01, 510 80 02. Szczegółowe informacje o leku: (0-22) 510 80 98. www.polfa-tarchomin.com.pl

Artykuł sponsorowany.

Czytaj także: Bezsenność i depresja często idą w parze

Zobacz: Skąd nasz mózg wie, że należy iść spać?

„Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu"

Zobacz: Jak leczyć bezdech senny?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA