Gdy żołądek daje znaki...

Starszy niż rok
Dolegliwości żołądkowe są bardzo częste. Nieregularny tryb życia, stres, nadmiar używek oraz niewłaściwe odżywianie sprawiają, że coraz więcej osób skarży się na różne gastryczne dolegliwości. Oto kilka rad, jak sobie z nimi radzić.

Kłopotliwe wzdęcia

Powstają wówczas, gdy w żołądku lub jelitach gromadzi się nadmiar gazów. Przyczyn jest kilka: niektórzy cierpią na wzdęcia z powodu braku ruchu, inni połykają duże ilości powietrza podczas szybkiego jedzenia, picia lub rozmowy w trakcie posiłku, jeszcze innym szkodzą "wiatropędne" pokarmy.

Jak walczyć z "nadętym" brzuchem?

- zmień sposób jedzenia: jedz powoli, unikając picia i rozmowy w trakcie posiłków
- unikaj żucia gumy - to także powoduje połykanie dużych ilości powietrza
- jedz mniejsze posiłki: nadmiar pokarmu długo się trawi i zalegając w przewodzie pokarmowych przyczynia się do wytwarzania nadmiaru gazów jelitowych
- zmień dietę, aby nie spożywać pokarmów bogatych w błonnik oraz takich, które łatwo ulegają fermentacji. Najbardziej wzdęciopędne są warzywa kapustne i strączkowe (groch, fasola), cebula, czosnek, produkty mleczne, bogate w błonnik owoce oraz gazowane i słodzone napoje
- do potraw ciężkostrawnych dodawaj działające rozkurczająco zioła: imbir, majeranek, kminek czy miętę
- obserwuj reakcje swojego organizmu na różne pokarmy.

Recepty babuni

Najstarszym znanym środkiem łagodzącym wzdęcia są ciepłe okłady na brzuch, które działają rozkurczająco oraz delikatny masaż wzdętego brzucha. Ulgę może przynieść także ciepła herbatka z kopru włoskiego lub mięty pieprzowej oraz napar z mielonego kminku. Jeśli domowe środki zawiodą, można zastosować leki łagodzące wzdęcia i przyspieszające wydalanie gazów z przewodu pokarmowego: Espumisan lub Esputicon. Jeśli wzdęciom towarzysza kurczowe bóle brzucha, pomocne będą leki działające rozkurczająco (np. No-spa)

Do lekarza powinniśmy zgłosić się w przypadku uporczywych wzdęć, nie ustępujących mimo stosowaniu domowych środków, zwłaszcza z towarzyszącymi silnym bólami brzucha, gorączką oraz nagłym pojawieniem się zaparć lub biegunek.

Dokuczliwa zgaga

Przyczyną zgagi jest cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku, najczęściej z powodu nieprawidłowego działania mięśnia łączącego oba narządy. Kwaśna treść żołądkowa drażni przełyk, co powoduje piekący ból za mostkiem oraz kwaśne odbijania. Zgaga często nasila się po posiłkach, zwłaszcza obfitych, podczas leżenia lub schylania się.

Jak uniknąć zgagi?

- zrezygnuj z alkoholu i papierosów, ogranicz pokarmy, które nasilają dolegliwości: kawa, cytrusy, czekolada, mięta i cebula.
- unikaj późnych kolacji i kładzenia się spać bezpośrednio po jedzeniu. Śpij na poduszce tak, aby głowa znajdowała się ok. 10 cm wyżej niż reszta ciała.
- unikaj noszenia obcisłych ubrań i pasków, gdyż zwiększają one ciśnienie wewnątrz jamy brzusznej, ułatwiające zarzucanie treści żołądkowej.

Leczenie zgagi rozpocznij od łagodnych, dostępnych bez recepty leków zobojętniających. Gdy mimo to dolegliwości nie ustępują, konieczne jest stosowanie preparatów silniejszych, przepisywanych przez lekarza. Kontaktu z lekarzem wymaga także pojawienie się bólu podczas połykania, krwistych wymiotów, a także niezamierzone chudnięcie.

Niestrawność

Niestrawność, czyli dyspepsja, to szereg dolegliwości wynikających ze złego trawienia. Najczęściej są to bóle w górnej części brzucha, uczucie pełności w żołądku po niewielkiej  ilości posiłku, odbijania, nudności oraz wzdęcia. Najczęściej mamy do czynienia z "dyspepsją czynnościową", która nie jest spowodowana żadną chorobą przewodu pokarmowego. Zdarza się jednak, że bywa ona objawem choroby trzustki, wątroby, pęcherzyka żółciowego czy wrzodu żołądka.  

Jak walczyć z niestrawnością?


Sporadycznie występujące objawy niestrawności można ograniczyć przez unikanie tłustych pokarmów, kawy, alkoholu i papierosów. Można także stosować leki zobojętniające kwaśną treść żołądkową (Maalox, Alumag), leki hamujące wydzielanie kwasu solnego (np. Ranigast) lub leki pobudzające perystaltykę przewodu pokarmowego.

Gdy objawy dyspepsji są bardzo uciążliwe, warto udać się do lekarza, aby wykluczyć chorobę układu pokarmowego. Zaniepokoić powinno nas także pojawienie się uprzednio niespotykanych zaparć lub biegunek, silne bóle brzucha z wymiotami, czarne stolce oraz chudnięcie.

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA