Genetyczna mutacja przyczyną anoreksji?

Cierpisz na anoreksję? Jej przyczyną może być genetyczna mutacja, która zaburza metabolizm cholesterolu – twierdzą naukowcy.

Wyniki badań, jakie opublikowano w czasopiśmie „Molecular Psychiatry”, mogą całkowicie zmienić profilaktykę i leczenie anoreksja,37657.html">anoreksji. Obok czynników społecznych – takich jak stres, wzorce kulturowe czy presja środowiska – kluczowe znaczenie dla osób, które świadomie rezygnują z jedzenia, mogą mieć bowiem czynniki genetyczne.

Do tej pory przypuszczano jedynie, że jadłowstręt może mieć podłoże genetyczne (naukowcy zaobserwowali już wcześniej, że anoreksja „krąży w rodzinie”, problemy z jedzeniem wykrywano też u bliźniąt), nie zlokalizowano jednak żadnych konkretnych enzymów, jakie by za to odpowiadały. Przełomem okazały się badania międzynarodowej grupy badaczy z szeregu ośrodków naukowych Stanów Zjednoczonych i Europy.

Zobacz także: 6 oznak anoreksji

Geny a anoreksja

Genem, który wpływa na nasz nastrój i steruje gospodarką cholesterolową, jest enzym EPHX2. Naukowcy odkryli, że jego zaburzenia powodują m.in. podwyższony poziom cholesterolu we krwi w stosunki do wagi. Wcześniejsze badania wykazały też, że podobnie dzieje się w organizmach osób chorych na anoreksję (dzieje się tak nawet wtedy, gdy ich organizm jest niedożywiony). Z tego powodu chorzy poprawiają sobie nastrój, rezygnując z jedzenia.

Czytaj także: Stymulacja mózgu nowym sposobem na anoreksję?

Choć wyniki nie zostały jeszcze ostatecznie potwierdzone, hipoteza o genetycznym uwarunkowaniu anoreksji daje nadzieję, że walka z chorobą będzie łatwiejsza. To ważne, ponieważ anoreksja jest wciąż najbardziej śmiertelną chorobą ze wszystkich psychicznych schorzeń (umiera na nią ok. 10 proc. chorych).

Sprawdź też: Fenyloketonuria u dorosłych

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA