GIF wycofuje z obrotu popularny aerozol na katar

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał komunikat na temat wycofania z obrotu leku na zatkany nos. Dokładniej chodzi o aerozol Sudafed XyloSpray HA. Nie jest to jednak całkowite wyeliminowanie produktu z rynku, a jednej z serii. Którą?
Kobieta wstrzykująca aerozol do nosa
Źródło: 123RF

Spis treści

Decyzja o wycofaniu leku z obrotu została podjęta 25 stycznia 2019 roku zgodnie z wnioskiem podmiotu odpowiedzialnego.

Która seria leku została wycofana?

Wycofana została seria aerozolu do nosa Sudafed XyloSpray HA 10mg. Seria o numerze: F143280A, z datą ważności: 30.09.2020.

Produkty, które zostały wycofane nie mogą być przedmiotem obrotu. Ponadto lek ten jest blokowany przez program informatyczny w ramach Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia, co uniemożliwia sprzedawanie produktu leczniczego.

Dlaczego lek Sudafed XyloSpray HA został wycofany?

W uzasadnieniu, które dostępne jest tutaj przeczytać można, że decyzja ma związek z możliwym niespełnieniem wymagań jakościowych produktu, jeśli chodzi o zakres sterylności.

Co to jest lek Sudafed XyloSpray HA?

Sudafed XyloSpray HA to preparat, który obkurcza naczynia krwionośne, tym samym zmniejszając obrzęk błony śluzowej. Działanie następuje już po ok. 5-10 minutach od podania.

Redukcja obrzęku finalnie skutkuje odetkaniem nosa, ułatwieniem oddychania i prostszym odpływem wydzieliny z nosa.

Czytaj również:

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)

17766
Pytanie: W jakiej formie najczęściej stosujesz suplementy diety?

  Tabletki

  Syrop

  Proszek do rozpuszczania

  Krople

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!