Ginekolog – czym się zajmuje i jakie badania wykonuje?

Ginekolog jest lekarzem, który zajmuje się badaniem i diagnozowaniem chorób żeńskich narządów płciowych oraz ich ewentualnym późniejszym leczeniem. Dotyczy to zdrowia kobiet w każdym wieku. Od dziecięcego po wiek dojrzały.
Ginekolog

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Przynajmniej raz w roku do ginekologa

Każda dorosła kobieta powinna zgłaszać się na badanie do ginekologa przynajmniej raz w roku, ponieważ ważną częścią jego pracy jest również profilaktyka, związana ze schorzeniami układu płciowego. Wczesna reakcja na nie i zastosowanie prawidłowego leczenia, może uchronić pacjentki przed groźnymi dolegliwościami.

Niestety, jak pokazują badania, wiele kobiet bagatelizuje konieczność regularnych badań u tego lekarza. Poza tym do ginekologa warto także pójść przed rozpoczęciem współżycia, aby wybrać najlepszą dla danej kobiety metodę antykoncepcji.

Ginekologia jest mocno związana z położnictwem, które skupia się na czasie ciąży, porodzie oraz późniejszym połogu.” – tłumaczy Piotr Mielcarek, specjalista ginekolog z DoktorGinekolog.pl. Każdy lekarz tej specjalności potrafi roztoczyć opiekę lekarską nad kobietą ciężarną, odebrać poród oraz zająć się po nim mamą i jej dzieckiem.

Kilka węższych specjalizacji

Ginekologia to również dość szeroka dziedzina medycyny, dlatego można w jej ramach wyróżnić dodatkowo kilka węższych specjalizacji.

Na przykład ginekologię dziecięca zajmującą się problemami dzieci i nastolatek do 18 lat lub ginekologię endokrynologiczna, która  dotyczy zaburzeń hormonalnych u kobiet, między innymi nieregularnym miesiączkowaniem oraz dolegliwościami związanymi z okresem menopauzy. Na chorobach nowotworowych układu rozrodczego kobiet skupia się natomiast ginekologia onkologiczna.

Natomiast dzięki zabiegom ginekologii estetycznej pacjentki mogą poprawić wyglądu i funkcjonalności swoich narządów płciowych.

Reklama

Zaczyna się od wywiadu

Ginekolog zaczyna wizytę każdej pacjentki od przeprowadzenia z nią wywiadu lekarskiego. Pyta między innymi o czas ostatniej miesiączki, długość i regularność cykli, obfitość krwawień, bóle lub inne niepokojące objawy. Interesuje się również stosowaną antykoncepcją.

Podstawowym badaniem, które wykonuje ginekolog odbywa się na specjalnym fotelu ginekologicznym w jego gabinecie. Wtedy przy pomocy plastikowego lub metalowego wziernika delikatnie wsuwanego do pochwy, sprawdza stan tarczy i szyjki macicy.

Badanie to pozwala również na pobranie materiału potrzebnego do cytologii wykazującej ewentualne zmiany nowotworowe. Inne badanie polega na wsunięciu do pochwy dwóch zwilżonych palców. Taka czynność połączona z uciskaniem podbrzusza pozwala sprawdzić rozmiary oraz ruchomość macicy i przydatków.

Ginekolog może również przeprowadzić USG przezpochwowe. Dzięki niemu jest możliwość dokładnej oceny narządów i dostrzeżenia ewentualne nieprawidłowości.

Reklama

Zawsze badanie piersi

W czasie każdej wizyty pacjentki, ginekolog powinien również przeprowadzić badanie jej piersi. W czasie ich delikatnego dotykania i uciskania można wykryć ewentualne zmiany, na przykład guzki. U kobiet w ciąży ginekolog wykonuje również badania prenatalne - USG brzucha, amniopunkcję oraz biopsję kosmówki.

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!