Ginekolog - temat, którego unikamy!

Podejdź do tematu inaczej. Ginekologia dziś. Lęk przed ginekologiem nie jest mały. Postanowiłam znaleźć ginekologa, który łamie wszystkie stereotypy. Przejrzałam portal: ZnanyLekarz.pl i znalazłam lekarza - dr n. med. Wojciech Homola, który ma ponad 100 samych pozytywnych opinii. Pacjentki piszą o nim jako o sobie fachowej i cierpliwej. Postanowiłam zaprosić go jako eksperta do tego artykułu, by skomentował powody, z których najczęściej kobiety unikają wizyt lekarskich.
Kobieta w ciąży

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Ginekologia to najbardziej kobieca, wrażliwa, intymna i potrzebna nam wszystkim przestrzeń. Jeśli na chwilę zapomnimy o ginekologicznym fotelu, a pomyślimy tak: “Kobiety na całym świecie zasługują, by być zdrowe i spełniać życiowe marzenia”, to zmienia się perspektywa. Nie myślimy o wizycie lekarskiej, ale o życiu. 

Dr n. med. Wojciech Homola, ginekolog założyciel centrum ginekologii i położnictwa FemiMea: - Tylko na raka szyjki macicy umiera w Polsce ok 1600 pań rocznie. Rocznie! To tak jakby małe miasteczko zniknęło z powierzchni Polski. To są często młode Panie. We wrześniu zmarła 33 letnia kobieta, która właśnie urodziła dziecko. Zostawiła męża z niemowlęciem i starszym dzieckiem. 

Dlaczego nie chodzimy do ginekologa?

Z rozmowy z Paniami i lekarzami zauważyłam, że są trzy główne przyczyny, dlaczego niektóre kobiety unikają wizyt ginekologicznych. Zebrałam je w trzy punkty i poprosiłam i komentarz dr Wojciecha Homolę. 

“Ginekolog to cham” 

Jedną z przyczyn omijania wizyt u ginekologa jest postawa samych lekarzy. Internet huczy od opowieści o ginekologach, którzy obrazili kobiety, zachowują się nieetycznie i nieprofesjonalnie. Większość to jednak dobrzy lekarze. I takich lekarzy trzeba szukać. 

Dr Wojciech Homola: - Relacja pacjent-lekarz to relacja, w której trzeba zbudować zaufanie. Jestem bardzo zachowawczy, ale też wiem, że komunikacja jest tak samo ważna, jak proces diagnozy i leczenia. Poświęcam czas, by wytłumaczyć, wysłuchać, zaplanować kolejne kroki leczenia.

Wstydzę się swojego ciała 

Wiele Pań omija ginekologa, bo wstydzi się swojego ciała. W tych najlepszych gabinetach ginekologicznych intymność kobiet jest chroniona. Pacjentki dostają okrywające spódniczki, mają oddzielną przestrzeń wraz z łazienką do przebrania. Fotele są nowoczesne, przyjaźniejsze, a lekarz traktuje kobietę jak pacjentkę. Nie rozprawimy się tu z kompleksami, ale może pomyślmy tak: lekarza obowiązuje pełna poufność, a ty idziesz do lekarza-ginekologa, idziesz tam, by potwierdzić, że jesteś zdrowa i by móc czerpać radość z życia garściami. 

Boję się nieprawidłowego wyniku 

Lekarze uważają, że to duży procent Pań. Panie, gdy podejrzewają, że wynik może być nieprawidłowy, nie przychodzą po odbiór wyników. A niektóre, gdy usłyszą, że cytologia jest nieprawidłowa, nie decydują się na dalszą diagnostykę. Tu ujawnia się brak wiedzy. Nieprawidłowy wynik cytologii to nie wyrok, to jeszcze nie jest rak. Cytologia to badanie przesiewowe, które wspiera wykrywanie stanów przedrakowych. A jest to ważne dlatego, że stany przedrakowe lekarze potrafią leczyć niemal nieinwazyjnie. Rak szyjki macicy rozwija się 7-10 lat. Czyli jeśli zignorujemy alarmujący wynik cytologii, to wrócimy za kilka lat już z rakiem. Rak boli, jest silny w konsekwencje, wyniszcza organizm i nie wszystkie Panie udaje się wyleczyć. Dlatego lekarze zalecają, aby co roku iść na wizytę kontrolną. Im więcej zmian “złapiemy”, gdy są mikroskopijnie lub małe, tym szybciej na zawsze możemy się z nimi rozprawić.

  • Większość mojej zawodowej kariery poświęciłem na to, by znaleźć sposób na jak wcześniejszą diagnozę. To jest moja lekarska misja. Chcę zapobiegać rozwijaniu się poważnych chorób. Dlatego uczestniczę w międzynarodowych zespołach badawczych i biorę udział w światowych kongresach. Obserwuję na bieżąco, jak pracują moi koledzy za granicą - opowiada dr n. med. Wojciech Homola z FemiMea. - I to się udaje. Mam już w swoim gabinecie w FemiMea technologię, która pozwala na tak wczesną diagnozę, że dostępne dotychczas badania, jeszcze tych zmian nie zauważą. To jest przyszłość. Granicą jest jednak już nawet nie wiedza, czy dostęp do technologii, ale to, że nie wszystkie Panie chcą się badać. 

Badanie boli 

Za fakt trzeba przyjąć, że badanie ginekologiczne nie jest przyjemne, ale jeśli jesteśmy w gabinecie lekarskim, który chroni intymność kobiety, to większość Pań mówi o dyskomforcie, nie bólu. Te 10 minut wizyty, daje spokój i pewność, że kobieta nie spędzi kilku lat na chemioterapii. Wczesne wykrywanie, to całkowite wyleczenie. Wszystko, co w życiu najlepsze, nie jest łatwe. Z chwilowym, lekkim dyskomfortem możemy całkiem wygodnie i długo żyć, ale z chorobą już nie. To jest kwestia nastawienia i perspektywy. Z lekarzem też warto rozmawiać o swoich obawach, odczuciach.

Ginekologia to dziedzina nauki, która ratuje życie

Dr Homola: - Ginekologia to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się specjalizacji na świecie. Chronisz. Diagnozujesz. Leczysz.  A gdy kobieta zajdzie w ciążę, to odpowiedzialność jest podwójna - dbasz o mamę i jej wkrótce narodzone dziecko. Uczestniczysz w cudzie narodzin. Codziennie widzisz, że życie jest cenne.  
 


Magdalena Mańkowska 

Dr n. med. Wojciech Homola, obronił doktorat na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, prowadzi zajęcia ze studentami, na co dzień pracuje w Pracowni Diagnostyki Leczenia Patologii Szyjki Macicy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej, jest też założycielem nowoczesnego centrum ginekologii i położnictwa FemiMea.

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!