Ginekologia estetyczna – co to takiego?

majtki, kobieta
Chirurgia plastyczna, czy estetyczna kojarzy się głównie z zabiegami w okolicach twarzy, powiększeniem piersi, plastyką brzucha czy odsysaniem tłuszczu z ud i pośladków. Okazuje się jednak, że równie popularną dziedziną chirurgii jest ginekologia estetyczna. Kobiety po porodzie coraz częściej decydują się na lifting pochwy, ujędrnianie warg sromowych albo ostrzyknięcie mięśni pęcherza botoksem.

Problemem po porodzie są nie tylko zbędne kilogramy i rozciągnięta skóra na brzuchu. Kobiety odczuwają też dyskomfort przy kontaktach seksualnych z powodu zmian okolic intymnych. Chodzi głównie o wygląd i stan pochwy. Część młodych mam skarży się, że nie osiągają już takiej satysfakcji seksualnej, jak przed porodem. Z pomocą idzie ginekologia estetyczna. To dziedzina medycyny, która rozwija się w bardzo szybkim tempie.

Kiedy wrócimy do formy po porodzie?

To sprawa bardzo indywidualna. Teoretycznie połóg, czyli okres w którym kobieta „dochodzi do siebie” po porodzie trwa sześć tygodni. W tym czasie cofają się zmiany wywołane ciążą i porodem. Sześć tygodni jest jednak umowną granicą. Jedne panie formę fizyczną i psychiczną odzyskują szybciej, inne potrzebują na to trochę więcej czasu.

– Prostej reguły nie ma, także jeśli chodzi o sferę intymną. Ciało kobiety po porodzie ma niesamowite naturalne właściwości regeneracyjne, ale pewne zmiany, które dokonują się podczas wydania dziecka na świat, w szczególności, gdy dzieje się to drogami natury, samoczynnie niestety się nie cofną – mówi dr n. med. Małgorzata Uchman-Musielak, ginekolog ze Szpitala Medicover. – Niektóre z pań akceptują taki stan rzeczy i nie czują potrzeby interwencji lekarskiej. Rośnie jednak liczba pacjentek, które po kilku czy kilkunastu miesiącach od porodu, a nawet później wracają do specjalisty z pytaniami i problemami związanymi na przykład z wyglądem i stanem pochwy czy już nie tak samo jak dawniej satysfakcjonującym życiem seksualnym. Coraz więcej pań jest też świadomych tego, że to nie fanaberia czy trywialny temat, o którym nie wypada rozmawiać, ale pewien defekt, który z powodzeniem można leczyć – dodaje.

Przeczytaj: Ginekologia estetyczna - co warto poprawić?

Na czym polega ginekologia estetyczna?

To część medycyny, która zajmuje się plastyką pochwy, sromu czy punktu G. Ginekologia estetyczna przestaje być tematem tabu, a pacjentki coraz częściej pytają o nią swojego lekarza. Do najpopularniejszych zabiegów należy lifting lub mezoterapia pochwy. To zabiegi, które przywracają kształt i elastyczność pochwy, zbliżoną do tej, jaką miałyśmy przed porodem. Przy liftingu pochwy ginekolog wprowadza do pochwy specjalne nici, z pomocą których zwęża wejście do pochwy. U dojrzałych kobiet zaleca się z kolei mezoterapię pochwy, która nie tylko zwiększa elastyczność i ujędrnia ścianki, ale zapewnia też większej nawilżenie. Kobiety w okresie menopauzy bardzo często skarżą się na suchość pochwy. Zabiegiem uzupełniającym może być ujędrnianie warg sromowych.

Zobacz wideo: Wizyta u ginekologa: jak często chodzić?

W przypadku nietrzymania moczu, co zdarza się po naturalnym porodzie, zaleca się z kolei ostrzykiwanie botoksem mięśni pęcherza. Te zabiegi nie tylko poprawią wygląd okolic intymnych, ale także wpłyną na komfort życia pacjentek.

– Wystarczy wspomnieć chociażby o jednym z najczęściej pojawiających się po porodzie problemów natury intymnej, czyli tak zwanej luźnej pochwie. Rozciągnięcie jej ścian drastycznie obniża satysfakcję ze zbliżeń intymnych, a w dodatku zbyt szerokie wejście do pochwy zwiększa ryzyko występowania infekcji – tłumaczy dr n. med. Małgorzata Uchman-Musielak.

Dla kogo przeznaczone są zabiegi ginekologii estetycznej?

Dla kobiet w każdym wieku. Młode mamy mogą zdecydować się na lifting pochwy, który szybko przywróci rozmiar i kształt sprzed porodu. Starszym paniom zaleca się z kolei mezoterapię pochwy.

Gdzie szukać pomocy?

W klinikach ginekologicznych i chirurgii estetycznej. To dziedzina medycyny, która bardzo szybko się rozwija.

Oceń artykuł

(liczba ocen 17)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA