Ginekologia estetyczna - zobacz co warto poprawić

Ginekologia estetyczna staje się coraz bardzie popularna.

Wychodzi naprzeciw potrzebom kobiet, które oprócz korekty ust czy biustu pragną również zająć się intymnymi częściami swojego ciała. Zabiegi poprawiające wygląd i funkcjonowanie pochwy i sromu należą do mało inwazyjnych i stosunkowo bezpiecznych.

W gabinetach ginekologii kosmetycznej wykonuje się m.in.:

- odmładzanie pochwy - zabieg laserowy, zwiększający elastyczność i wytrzymałość ścian pochwy oraz zmniejszający jej wymiary;
- G-shot - ostrzykiwanie punktu G kolagenem, aby zwiększyć doznania w czasie stosunku;
- odchudzanie wzgórka łonowego - zwykle wtedy, gdy po odchudzaniu wzgórek jest zbyt wydatny w porównaniu z okolicznymi jego częściami;
- redukcja objawów nietrzymania moczu
- zabiegi zmniejszenia lub powiększenia warg sromowych większych, mniejszych.

Zobacz wideo: Wizyta u ginekologa: jak często chodzić?

Ginekologia estetyczna przez wiele lat nie była akceptowana przez towarzystwa naukowe, m.in. z tego powodu, że trudno było określić standardy jak srom powinien wyglądać. „Po burzliwych dyskusjach stworzone zostało narzędzie, które ma służyć lekarzom do tego, aby nie operować pacjentek bez potrzeby, czyli inaczej – nie ingerować, pomimo że pacjentka zgłasza się do lekarza. To narzędzie to seria pytań skierowana do pacjentki, która przychodzi z pierwszą wizytą. W zależności od odpowiedzi w tym kwestionariuszu decydujemy, czy podejmować się leczenia"  - wyjaśnia  profesor Artur Jakimiuk, specjalista ginekologii i położnictwa, ginekologii onkologicznej oraz endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości.

Techniki laserowe w ginekologii estetycznej

Bardzo popularne w ginekologii estetycznej są techniki laserowe. Plusem ich jest to, że są relatywnie bezpieczne, ale skuteczność ich jest cały czas sprawdzana. Wiadomo, że zabiegi laserowe odnawiania pochwy są skuteczne i są już w medycynie na to twarde dowody - badania wykonywano u kobiet z atrofią pochwy. Ciągle trwają badania jeśli chodzi o stosowania technik laserowych z problemem dotyczącym nietrzymania moczu, czyli wtedy kiedy pacjentka podczas kaszlu lub wysiłku fizycznego gubi mocz. "Dane są obiecujące, ale nie mamy twardych dowodów, że to działa. Warto jednak zauważyć, że u wielu pacjentek widać rezultaty" - podsumowuje profesor Jakimiuk.

Zobacz: Laseroterapia - sposób na blizny po cesarskim cięciu

Kiedy nie trzeba zabiegu

Dużym problemem są pacjentki, które z definicji nie akceptują siebie i swojego ciała. Takie pacjentki operują sobie najczęściej  po kolei poszczególne części ciała - oczy, usta, biust, zgłaszają się także do ginekologów estetycznych. Takie pacjentki nigdy nie będą zadowolone w efektu. Ich ciała zazwyczaj wyglądają dobrze, sfery intymne także nie wymagają korekty, pomimo to kobiety te w operacjach szukają czegoś więcej - chcą poczuć się szczęśliwsze, pewniejsze siebie. "Najczęściej nie udaje przekonać takiej pacjentki, do tego, aby sobie operacji nie robiła. A przecież taką osobę należy skierować po pomoc do psychiatry. Niestety, prawda jest taka, że jeżeli jeden lekarz odmówi, pacjentka uda się do innego lekarza. A prawa rynku są takie, że w końcu któryś lekarz podejmie się takiego zabiegu" mówi profesor Artur Jakimiuk.

Sprawdź też: Ginekologia estetyczna - zobacz co warto poprawić

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA