Nowy sklep

już ON-LINE

Głuchota – problem starszych osób

Głuchota jest długotrwałym, lecz nieodwracalnym procesem utraty słuchu. To poważny problem, z jakim zmagają się osoby starsze. Jakie są jej przyczyny i czy można jej zapobiec?
 

Czym jest głuchota starcza?

Głuchota - lub inaczej niedosłuch - to proces, w którym uszkodzeniu ulegają komórki słuchowe oraz neurony odpowiedzialne za przekazywanie dźwięków. Stan ten często nazywa się również starzeniem komórek, a schorzenie z tego wynikające – głuchotą starczą. W wyniku rozwoju głuchoty dochodzi do stopniowego zaniku słuchu, który może odbywać się w jednym lub obu narządach jednocześnie.

Czy wiesz, że: Niedosłuch można ograniczyć

Proces starzenia się komórek

Głuchota ma charakter postępujący, a zatem pierwsze objawy nie są niepokojące. Możliwe, że w początkowym stadium rozwoju starsza osoba nie słyszy szczególnego rodzaju dźwięku, na przykład tylko wysokich tonów. Z czasem dźwięki stają się przytłumione, a mowa słyszana z ust drugiego człowieka niezrozumiała. Wreszcie dochodzi do zupełnej utraty słuchu. Objawom choroby mogą towarzyszyć inne dolegliwości, na przykład ból głowy, szum w uszach, uczucie zatkania kanału słuchowego, a także częste zawroty głowy.

Przyczyny głuchoty

Choć dokładne przyczyny rozwoju choroby nie są znane, domniema się, że w proces utraty słuchu uwarunkowany jest starzeniem się komórek odpowiedzialnych za przekazywanie dźwięków. Wskutek starzenia się komórek dochodzi do uszkodzenia narządów słuchu. Wpływ na utratę słuchu ma również działanie czynników zewnętrznych, na przykład częste przebywanie w hałasie, cukrzyca,234.html">cukrzyca, problemy z nadwagą, miażdżyca oraz nadciśnienie tętnicze.

Problem osób starszych

Obecnie problem głuchoty dotyka osób po 65. roku życia i stanowi poważny problem diagnostyczny. Spora grupa osób starszych pomimo wyraźnych objawów stopniowej utraty słuchu nie poddaje się leczeniu, wskutek czego pominięta zostaje prawidłowa diagnoza schorzenia. Problemy ze słuchem mają przede wszystkim konsekwencje komunikacyjne – rozmowa z innymi osobami, a także odbieranie bodźców zewnętrznych jest znacznie utrudnione. To z kolei może doprowadzić do unikania kontaktu z innymi i zamykania się w sobie.

Badania profilaktyczne

Stąd też tak ważne jest profilaktyczne badanie słuchu, zalecane zwłaszcza osobom po 50. roku życia lub tym, które zauważyły pierwsze objawy niedosłuchu. Badania należy przeprowadzać u laryngologa co najmniej dwa razy w roku. Im wcześniej podjęte leczenie, tym większe prawdopodobieństwo wyeliminowania pierwszych objawów choroby oraz skutecznego dopasowania aparatu słuchowego lub wszczepienia implantów słuchowych.

Czytaj też: Otoskleroza

Leczenie głuchoty

Obecnie jedynym skutecznym sposobem na leczenie głuchoty jest stosowanie aparatów słuchowych lub wszczepianie implantów słuchowych, które należy nosić do końca życia. Głuchota jest bowiem chorobą nieuleczalną, a uszkodzone elementy narządu słuchu nie ulegają regeneracji.

Implanty słuchowe stosuje się w przypadku poważnego ryzyka zupełnej utraty słuchu. Urządzenia wszczepiane są chirurgicznie. Implanty inaczej nazywane są elektroniczną protezą słuchu i stanowią obecnie jeden z najskuteczniejszych sposobów na leczenie głuchoty – poprawiają jakość słuchu oraz dobiegających dźwięków, a także eliminując szum w uszach, bóle i zawroty głowy.

Czytaj też: Głuchotę będzie można leczyć genetycznie?

Poznaj: Najczęstsze choroby uszu

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)