Gonadotropina kosmówkowa (bHCG) wyniki i normy

Gonadotropina kosmówkowa, czyli bHCG, to hormon, którego obecność w organizmie kobiety oznacza ciążę. Przyrost beta hcg odnotowuje się niedługo po zapłodnieniu. Wzrost poziomu bHCG obserwuje się aż do trzeciego miesiąca ciąży. Następnie hormon hcg stabilizuje się i spada aż do narodzin dziecka. Z kolei podwyższony hcg u kobiet, które nie są w ciąży, oraz u mężczyzn może być zwiastunem choroby nowotworowej.
Gonadotropina kosmówkowa
Źródło: 123RF

Spis treści

Beta hcg wyniki

Jeśli kobieta planuje dziecko i podejrzewa, że może być w ciąży, w pierwszej kolejności wykonuje badanie beta hcg. Ten hormon ciążowy pojawia się w organizmie niedługo po zapłodnieniu.

Aby zbadać poziom gonadotropiny kosmówkowej, nie trzeba być na czczo. Po zapłodnieniu hormon hcg pojawia się najpierw we krwi, następnie także w moczu kobiety. Uznaje się, że test beta hcg jest bardziej wiarygodny niż na przykład zwykły paskowy test ciążowy z moczu.

Za badanie beta hcg trzeba zapłacić. Jego koszt to w zależności od placówki medycznej, od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Gonadotropina kosmówkowa

Gonadotropina kosmówkowa początkowo wytwarzana jest przez zarodek, a później przez łożysko. Hormon beta hcg wspomaga stymulację progesteronu, bez którego ciąża nie mogłaby się rozwijać. Zbyt niski poziom progesteronu prowadzi do poronień.

Przyrost beta hcg jest zauważalny w krwi już około tydzień po zapłodnieniu. W moczu pojawia się nieco później, około 10 do 14 dni od zapłodnienia.

Hcg wynik

Wynik badania bHCG można odebrać już następnego dnia. W przychodniach, wyposażonych w laboratorium analityczne, istnieje możliwość odbioru wyniku nawet tego samego dnia, o ile krew na badanie została pobrana rano.

bHCG normy przedstawiają się następująco:

  • < 5 mIU/ml - brak ciąży
  • 5-50 mIU/ml - 3 tydzień ciąży
  • 5-426 mIU/ml - 4 tydzień ciąży
  • 18-7340 mIU/ml - 5 tydzień ciąży
  • 1 080-56 500 mIU/ml 6 tydzień ciąży
  • 7 650-229 000 mIU/ml - 7/8 tydzień ciąży
  • 25700 - 288 000 mIU/ml - 9/12 tydzień ciąży
  • 13 300 - 254 000 mIU/ml - 13/16 tydzień ciąży
  • 4 060 - 165 400 mIU/ml - 17/24 tydzień ciąży
  • 3 640 - 117 000 mIU/ml - 25/40 tydzień ciąży

Wynik bhcg - jak interpretować?

Bardzo wysoki poziom bHCG może oznaczać ciążę mnogą. Niestety może być to też oznaka chorób. Są to m.in. zaśniad groniasty u kobiety (ciążowa choroba trofoblastyczna) oraz zespół Downa u dziecka. Odbiegający od normy wynik hcg może też sugerować ciążę w bardziej zaawansowanej fazie, niż to pierwotnie określono.

Należy pamiętać, że prawidłowej interpretacja wyników może dokonać lekarz prowadzący, znający historię chorób pacjentki oraz wyniki innych badań.

Sprawdź też: Krzywa cukrowa  w ciąży - normy, wyniki i badanie​

Badanie bhcg a test ciążowy z moczu

Skuteczność badania bHCG z krwi sprawia, że coraz więcej kobiet, które chcą potwierdzić lub wykluczyć ciążę, rezygnuje z tańszych testów ciążowych domowego użytku. Wprawdzie producenci tych drugich zapewniają, że dokładność testów jednorazowych odpowiada badaniu laboratoryjnemu i wynosi 99 procent. Jednak minusem „jednorazówek” jest spore ryzyko nieprawidłowego wykonania testu, a tym samym fałszywego wyniku.

Badanie beta hcg u innych pacjentów

Badanie hormonu zlecane jest także u mężczyzn oraz u kobiet, które nie starają się o dziecko. Wówczas służy on do oznaczania markerów (antygenów) nowotworowych - u kobiet raka kosmówki (bardzo rzadko występujący), a u mężczyzn raka jądra. Jeśli badanie wykaże podwyższony poziom bHCG, najczęściej lekarz zleca powtórzenie go po kilku, czy kilkunastu dniach od pierwszego oznaczenia hormonu.

Dieta HCG - skutki uboczne

Co ciekawe, gonadotropina kosmówkowa stała się głównym elementem diety, popularnej szczególnie w Stanach Zjednoczonych, ale moda na nią dotarła również do Europy. Główne założenia kuracji odchudzającej to przyjmowanie hormonu HCG oraz spożywanie pożywienia ekologicznego.

Zdaniem sporej rzeszy dietetyków dieta HCG to niebezpieczny wymysł, bo nie ma dowodów na odchudzające właściwości gonadotropiny kosmówkowej, w dodatku hormon ten przyjmowany przez mężczyzn może powodować u nich rozrost piersi! Ponadto przyjmowanie zaledwie 500 kalorii dziennie przez kilka tygodni, może odbić się negatywnie na zdrowiu.

Autor diety, amerykański endokrynolog Kevin Trudeau, podzielił ją na trzy fazy:

  1. Ładowanie – 2 dni, 2000 kalorii
  2. Utrzymanie –3-6 tygodni, 500 kalorii
  3. Stabilizacja – 3 tygodnie, 800 kalorii kobiety/1000 kalorii mężczyźni

Amerykanin zaleca też uzupełnienie opracowanej przez siebie kuracji odchudzającej ćwiczeniami ruchowymi oraz oddechowymi. 

Czytaj również: Fenotyp - co to jest fenotyp krwi i cechy fenotypowe?

Oceń artykuł

(liczba ocen 19)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij