Nowy sklep

już ON-LINE

Gorączka u dzieci: obniżać czy nie?

Gorączka i cierpiące dziecko - niewielu rodziców wie co robić w takich sytuacjach poza podawaniem środków przeciwgorączkowych

Zwalczanie gorączki wciąż budzi wiele wątpliwości i kontrowersji zwłaszcza wśród rodziców. Gorączka jest naturalną reakcją organizmu na zakażenie. Jest objawem mobilizacji sił odpornościowych organizmu, powoduje pobudzenie proliferacji limfocytów, makrofagów i granulocytów jak również hamowanie proliferacji bakterii, dlatego szereg klinicystów zaleca powściągliwość w obniżaniu gorączki ograniczając się tylko do zalecania leków przeciwgorączkowych w sytuacjach wysokich temperatur ciała (tj 38.5 i powyżej).

Czytaj też: Leki na gorączkę. Jakie wybrać?

Zobacz: Z opryszczką u dzieci nie ma żartów

Reklama

Jak sobie radzić z gorączką

Aktualnie wskazane jest utrzymywanie temperatury ciała u dziecka w trakcie infekcji poniżej wartości 38.5 stopni  w celu uniknięcia wystąpienia  ewentualnych tzw. drgawek gorączkowych (zwłaszcza u dzieci do 5 roku życia).

Szczególną grupą pacjentów są dzieci z przewlekłymi schorzeniami układu krążenia, oddechowego czy ośrodkowego układu nerwowego u których to wysoka gorączka może być szczególnie niebezpieczna i prowadzić do zaostrzenia choroby podstawowej.  Nie zaleca się natomiast rutynowego  leczenia preparatami przeciwgorączkowymi , z wyjątkiem sytuacji kiedy gorączce towarzyszy ogólne złe samopoczucie dziecka.  Przy podwyższeniu ciepłoty ciała zaleca się również stosowanie okładów ochładzających na czoło i kark jak i obfite pojenie dziecka w celu pokrycia zapotrzebowania płynowego oraz uzupełnienia strat wody drogą parowania.

Zobacz: Jak sobie radzić z wysoką gorączką u dziecka?


Gorączką nazywamy podwyższenie temperatury ciała powyżej 37.8 stopni.

Wartości pomiędzy temperaturą prawidłową tj 36.6  a 37.8 stopni zaliczamy do tzw. stanu podgorączkowego.

Zobacz też: Gorączka u niemowlaka. Co oznacza?

ek

Zobacz, co to jest: Gorączka reumatyczna

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)