Grafen pomoże w leczeniu nowotworów?

Starszy niż rok
Grafen - nadzieja polskiego przemysłu - może mieć zastosowanie w medycynie. I to w leczeniu nowotworów. Pierwsze wyniki badań naukowców ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie dają bardzo obiecujące wyniki.

Grafen to płaska struktura atomów węgla. Ma ogromny potencjał zastosowania w przemyśle, dzięki swoim właściwościom - jest niezwykle twardy, świetnie przewodzi ciepło i elektryczność, a w dodatku jest lekki i elastyczny. Z pewnością znajdzie wkrótce zastosowanie przy miniaturyzacji elektroniki. I to Polacy odkryli, jak produkować go na skalę przemysłową i posiadają odpowiedni patent.

Sprawdź: Czy każdy nowotwór powoduje ból?

Grafen w medycynie

Tymczasem badania nad możliwościami zastosowania grafenu w medycynie oraz jego właściwościami biologicznymi prowadzi zespół pod nadzorem prof. Ewy Sawosz Chwalibóg z SGGW. Odkrył on, że grafen przylega do komórek nowotworowych i odcina im dostęp do składników odżywczych oraz tlenu, prowadząc tym samym do ich śmierci.

Zobacz wideo: Czy każdy nowotwór powoduje ból?

Zobacz też: Szpiczak mnogi

Pierwsze wyniki skłaniają do optymizmu. Grafen zauważalnie zmniejsza nowotwory, zabijając większość komórek. Problemem jest jednak to, że nie wszystkie do końca, co może powodować stany zapalne. Zależy to przede wszystkim od rodzaju nowotworu. Według naukowców może to oznaczać, że grafen znajdzie zastosowanie, ale tylko u części chorych, w przypadku których ryzyko stanów zapalnych będzie minimalne.

Grafen ma jeszcze jedną zaletę. Może nie tylko sam unicestwiać komórki nowotworowe, ale też być nośnikiem innych substancji - leków czy składników odżywczych, co dodatkowo rozszerzy jego zastosowanie w leczeniu. To jednak kwestia przyszłości i konieczne są dalsze testy.

Polscy naukowcy swoje badania prowadzą na komórkach glejaka i guzach z nich wyhodowanych. Na razie sprawdzali ich działanie w przypadku zwierząt. Czy grafen pomoże chorym ludziom, okazać się może dopiero po badaniach klinicznych przeprowadzonych przez lekarzy.

Czytaj też: DNA pokaże kto zachoruje na raka

Czytaj też: 5 nowotworów, które najczęściej atakują kobiety

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA