Groźny jad

Starszy niż rok
U większości ludzi po ukąszeniu przez owady występują tylko niewielkie zmiany miejscowe. Są nimi: zaczerwienienie skóry w miejscu ugryzienia, niewielki obrzęk, uczucie swędzenia, czasem krótkotrwała bolesność.
 

Objawy te najczęściej znikają bez śladu po upływie godziny. Zwłaszcza, jeśli pamiętamy kilka przepisów naszych prababek na to, aby skutki ukąszenia złagodzić. Na przykład przykładanie kompresu z wody i octu czy plasterków cebuli, która zawiera substancje zwane naturalnymi antybiotykami - fitoncydy. Dostępne obecnie w aptekach preparaty "po ukąszeniu owadów" są również niezwykle skuteczne. Zawierają bowiem substancje przeciwalergiczne i przeciwświądowe.

Zobacz też: Alergia na jad owadów

Uwaga - wstrząs!

Są jednak osoby, które na ukąszenia owadów reagują niezwykle burzliwymi objawami ogólnymi, ze wstrząsem włącznie. Ten ostatni może prowadzić nawet do śmierci. W Polsce tego typu reakcje obserwuje się po ukąszeniu przez pszczoły i osy, choć ostatnio głośno także o ''meszkach". Na tak ostre objawy narażeni są alergicy, częściej dzieci niż osoby dorosłe. Ostre zmiany występują zazwyczaj po drugim ukąszeniu, ale czasem już pierwsze może spowodować wstrząs.

Objawy ogólne to: chrypka, duszność, sinica, dreszcze, bóle brzucha, wymioty, swędząca wysypka typu pokrzywki. Silny skurcz mięśni oskrzeli i obrzęk krtani mogą spowodować śmierć.

Nie zawsze jednak wszystkie z opisanych objawów występują jednocześnie lub są tak intensywne. Czasem ujawniają się ze znacznym, na przykład dziesięciodniowym opóźnieniem. Nadwrażliwość na ukąszenia rozpoznawana jest na podstawie objawów klinicznych albo po zbadaniu poziomu we krwi pewnego rodzaju białek. Mówi się wtedy o zwiększonym poziome IgE. Rzadko przeprowadza się testy alergiczne w tym kierunku, gdyż wymaga to wprowadzenia do organizmu jadu, co może wywołać jakiś gwałtowny odczyn.

Uważaj, zapobiegaj

W momencie stwierdzenia nadwrażliwości na jad owadów najważniejsze jest zapobieganie ukąszeniom. Dlatego należy unikać chodzenia boso po trawie, przebywania w pobliżu pasiek, noszenia kolorowych ubrań i używania perfum czy kosmetyków o zbyt intensywnych zapachach. Ważne, aby latem nie pić napojów, zwłaszcza słodkich, bezpośrednio z ciemnych butelek o wąskich szyjkach - można połknąć pszczołę lub osę, która niezauważenie wpełzła do pozostawionej np. na ogrodowym stole butelki. Każdy człowiek narażony na powikłania po ukąszeniu powinien być zaopatrzony w strzykawkę zawierającą adrenalinę i lek przeciwuczuleniowy. Można także, pod okiem alergologa, prowadzić odczulanie specjalną, niestety bardzo trudno dostępną na naszym rynku szczepionką.

Zobacz: Wykorzystanie owadów w leczeniu

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA