ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Groźny nadmiar fluoru

Przebarwienia, brązowe plamki i smugi na zębach, to niekorzystne właściwości fluoru
Spis treści

Fluor jest pierwiastkiem potrzebnym zębom, by były zdrowe i bez dziur, bo zapobiega próchnicy, wzmacnia szkliwo i mineralizuje. Poza tym jest jednym z dziesięciu mikroelementów niezbędnych do życia. Dobowe zapotrzebowanie na fluor wynosi 1 – 2 mg, przy czym większości ludziom udaje się pozostawać w normie, jeśli chodzi o dostarczane ilości tego pierwiastka. Przyjmujemy go z pastą do zębów, gumą do żucia, czy nawet fluoryzowaną wodą do picia.

W USA już od lat 50 dodawano go do wody, na co zwracali uwagę lekarze, apelując o ostrożność. Wynalazek fluoryzowanej wody uważano nawet za jedno z większych osiągnięć XX wieku. Dziś aż 66% wody w Stanach Zjednoczonych jest poddawanej fluoryzacji, podczas gdy 89% Zachodniej Europy odrzuciło tą praktykę.

Reklama

Co za dużo to niezdrowo

Jak wynika z raportów przygotowanych przez Agencję Ochrony Środowiska, długotrwałe przyjmowanie fluoru osłabia przyswajanie magnezu, prowadzi do kruchości kości i częstszych złamań i osteoporozy! Objawia się plamkami na zębach w brunatnym kolorze oraz szpecącymi smugami. Fluor podawany szczurom w eksperymentach prowadził do raka wątroby i kości.

Amerykański profesor stomatologii Robert Barsley twierdzi, że za przedawkowanie fluoru nie odpowiada wzbogacona o niego woda, ale wszelkie specyfiki do higieny jamy ustnej. Jest to opinia wydana na podstawie obserwacji mieszkańców USA, którzy złapali obsesję na punkcie białych zębów. Pasty, płukanki, suplementy i inne produkty są przyjmowane kilkakrotnie w ciągu dnia – a to już rodzi ryzyko przekroczenia zalecanej dawki. Aktywnym składnikiem popularnego Prozacu jest związek fluoru. Jest odpowiedzialny za zmiejszanie agresji

Reklama

Fluoryzowanie i przebarwienia zębów

Dzieci myjąc zęby często zamiast wypluć pastę, połykają ją. Poza tym dawkują zbyt wielkie jej porcje – na szczoteczce nie powinno być więcej niż dawka wielkości ziarnka grochu. Poniżej 2 roku dzieci nie powinny w ogóle używać pasty zawierającej fluor. Jeszcze kilka lat temu w szkołach przeprowadzano akcje fluoryzowania zębów. W efekcie prowadziły one do…przebarwienia płytki nazębnej.

W Polsce woda nie jest fluoryzowana już od kilkunastu lat, chociaż rejon Gdańska czy Kielc notuje większe stężenie tego pierwiastka niż gdzie indziej. Dopuszczalna dawka wg polskich i unijnych standardów to 15mg/l. Średnio w wodzie występuje go 0,2 – 0,5mg/l, co zaspokaja ¾ zapotrzebowania.

W zwykłym supermarkecie nie mamy większej możliwości wyboru pasty do zębów nie zawierającej fluoru. Dostępne są one tylko przez Internet czy w sklepach ekologicznych.

Czy wiesz, że: Nadmiar fluoru jest groźny

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Higiena jamy ustnej
Nitkowanie zębów – jak i kiedy używać nitki dentystycznej?
Nić dentystyczna
Mycie zębów u dzieci i dorosłych - instrukcja, jak robić to prawidłowo
Rodzinne mycie zębów
Krem do protez – kiedy stosować i jak wybrać ten najlepszy?
Dziadkowie idący z wnuczkiem za ręce
Podobne artykuły
Kobieta w beżowym swetrze sprawdza oddech dłonią przy ustach na jednolitym tle.
Nieprzyjemny zapach - z ust, nosa, miejsc intymnych. Co stosować?
Kobieta borykająca się z nieprzyjemnych zapachem z ust
Nieświeży oddech - jak się pozbyć? 7 skutecznych sposobów
Szczoteczka soniczna
Kiedy kupić szczoteczkę soniczną dla dzieci?
Pasta do zębów bez fluoru
Czy pasta bez fluoru jest skuteczna? Co warto wiedzieć?
Kobieta z córką myją zęby
Pasta do szczoteczki elektrycznej - czy wybór ma znaczenie?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!