Groźny szczep salmonelli zbiera żniwo w Afryce

Epidemia śmiertelnego szczepu salmonelli rozprzestrzenia się w Afryce, „korzystając" ze wzmożonej zachorowalności na HIV.

Jak wynika z opublikowanych w „Nature Genetics” badań, szczep bakterii Salmonella typhimurium jest pierwszym, który rozprzestrzenił się na tak dużą skalę w wyniku epidemii HIV. Pierwsze przypadki zachorowań na tę nietypową postać salmonelli zostały rozpoznane w Afryce blisko dekadę temu. Wybuch epidemii HIV spowodował mutację bakterii, w efekcie której powstała, obecnie praktycznie niemożliwa do wyleczenia, Salmonella typhimurium. Do objawów zainfekowania groźnym szczepem bakterii należą: gorączka, bóle głowy, problemy z oddychaniem. Często, bo w przypadku jednej na cztery infekcje, kończy to się śmiercią.

Zespół badawczy przeanalizował 179 partii salmonelli z różnych obszarów Afryki i reszty świata, korzystając z technik podobnych do tych, które stosowane są przy ustalaniu ojcostwa (tj. za pomocą materiału genetycznego). W ten sposób ustalono potencjalne „drzewo genealogiczne" szczepu bakterii i historię jej rozprzestrzeniania. Stało się to w dwóch falach: pierwszy raz infekcja zaatakowała ludzkość w południowo-wschodniej Afryce ok. 52 lata temu, natomiast po raz kolejny w dorzeczu Konga, ok. 35 lat temu. Zdaniem prof. Gordona Dougana z Sanger Institute w Cambridge, pozwala to na oczywiste zestawienie okresów rozprzestrzeniania się bakterii z epidemią wirusa HIV w Afryce.

Jako że HIV atakuje układ immunologiczny człowieka, czyniąc go bardziej podatnym na infekcje, naukowcy spekulują, że szczep Salmonella typhimurium „wykorzystał" ten fakt jako możliwość szybkiej adaptacji i rozprzestrzenienia się. Chociaż stan monitorowania przypadków zainfekowania bakterią w Afryce jest wciąż na niskim poziomie, prof. Dougan twierdzi, że bakteria zaatakowała tysiące ludzi - w 98% przypadków chorych na AIDS. Analiza genetyczna szczepu wykazała, że jest on odporny na antybiotyk chloramphenicol, dotychczas stosowany w leczeniu tego typu infekcji, co oznacza, że na leczenie choroby trzeba będzie wydać znacznie więcej pieniędzy, sprowadzając odpowiednie leki. Uważa się, że poprawa leczenia HIV w Afryce może ograniczyć częstość występowania zakażenia Salmonella typhimurium. Naukowcy zalecają jednak czujność i wzmożoną kontrolę przypadków zarażeń wirusem HIV również na innych kontynentach, ponieważ istnieje możliwość, że bakteria ulegnie kolejnej mutacji, w wyniku czego zacznie atakować także ludzi ze zdrowym układem odpornościowym.

Źródło: Bbc.co.uk

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA