Grupa krwi wpływa na pamięć? Najgorzej AB

Różnorodne badania naukowe wskazują, że zmiana stylu życia może nas uchronić przed utratą sprawności umysłowej. W tym obszarze ważne jest unikanie stresu, dbanie o odpowiedni poziom cukru we krwi czy rzucenie palenia. Najnowsze badania dowodzą jednak istnienia jeszcze jednego potencjalnego czynnika ryzyka, z którym nic nie możemy zrobić - to grupa krwi.

To, jaką grupę krwi posiadamy, zależy od tego, czy w czerwonych krwinkach zawarte są pewne białka, zwane antygenami. Grupę krwi dziedziczymy po rodzicach. Mamy cztery grupy krwi: A, B, AB i 0. Najpowszechniej występującą grupą jest 0+, najrzadziej - AB-.

Sprawdź teź: Grupa krwi wpływa na pamięć? Najgorzej AB

Najrzadsza i najbardziej problematyczna?

Badania prowadzone pod okiem dr Mary Cushman wykazały, że grupa krwi AB występuje tylko u około 4% populacji. Okazuje się, że osoby z właśnie tą grupą krwi są aż o 82% bardziej narażone na obniżenie sprawności umysłowej, która prowadzi do demencji, w porównaniu do osób z innymi grupami krwi. Zbadaliśmy relację między grupą krwi a możliwym upośledzeniem zdolności poznawczych, kilka innych badań natomiast wykazało, że czynniki takie, jak wysokie ciśnienie, wysoki poziom cholesterolu czy cukrzyca mogą zwiększać ryzyko demencji – mówi dr Cushman.

Zobacz wideo: Test krwi utajonej - po co go robimy?

Grupa krwi a układ krążenia

Grupa krwi warunkuje też w pewnej mierze inne choroby układu krążenia, jak np. wylew. Odkrycie to potwierdza związek między problemami układu krążenia a zdrowiem umysłu.

Zespół badawczy przyjrzał się również poziomowi białek odpowiedzialnych za krzepnięcie krwi, zwanymi czynnikiem VIII. Wyższy ich poziom jest związany z podwyższonym ryzykiem upośledzenia zdolności poznawczych i demencją.

Ci z badanych, którzy mieli wyższy poziom tego białka, byli o 24% narażeni na rozwój problemów z myśleniem i pamięcią niż ci z niższym jego poziomem. Co więcej, uczestnicy z grupą krwi AB mieli wyższy poziom czynnika VIII we krwi niż osoby o innej grupie krwi.

Odkrycia zespołu dr Cushman są intrygujące, jednak badaczka zastrzega: potrzeba więcej badań, żeby potwierdzić prawdziwość tych wniosków.

Zobacz: Jak zmniejszyć strach dziecka przed pobraniem krwi?

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA