Gruźlica narządu ruchu

Gruźlica nie jest chorobą wyłącznie płuc. Dowiedz się, czym jest gruźlica narządu ruchu, jak jest diagnozowana i leczona.

Narządy ruchu to drugie po płucach najczęstsze umiejscowienie gruźlicy. Chorobę wywołuje bakteria – prątek gruźlicy (prątek Kocha), przenikając do krwi z ogniska pierwotnego najczęściej zlokalizowanego w płucach lub przewodzie pokarmowym. Bakteria umiejscawia się zwykle w okolicy zatok żylnych kości gąbczastej lub błonie maziowej stawów. Występuje najczęściej w kręgosłupie oraz stawie biodrowym i kolanowym. Obecnie prawie wyłącznie występuje u ludzi starszych i z upośledzoną odpornością.

Jakie są objawy i rodzaje gruźlicy?

Rozwój gruźlicy

Gruźlica narządu ruchu rozwija się powoli i skrycie. Do głównych objawów choroby należą: stany podgorączkowe, osłabienie, szybkie męczenie się, bladość powłok, poty. Miejscowo stwierdza się bolesność nasilającą się przy ruchach, bóle nocne, wysięk stawowy, wzmożone napięcie mięśni, przykurcze oraz powiększenie okolicznych węzłów chłonnych.

Lekarz, podejrzewając gruźlicę narządu ruchu, wykona następujące badania:

  • Morfologia krwi obwodowej: wzrost OB, limfocytoza (wzrost poziomu limfocytów bez wzrostu innych białych ciałek krwi), niedokrwistość, obniżony poziom białka.
  • Odczyn tuberkulinowy – świadczy o aktualnym zakażeniu lub przebytym szczepieniu przeciwko gruźlicy.
  • Badania bakteriologiczne krwi i plwociny.
  • Badanie histologiczne z wycinka kostnego.
  • Badania obrazowe: RTG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny.

Czytaj więcej o diagnozowaniu gruźlicy

Skutki gruźlicy narządów ruchu

Choroba powoduje zwykle martwice kości w obrębie ogniska. Zejście procesu zapalnego może być korzystne – zwłóknienie i regeneracja kostna lub niekorzystne – martwica, powstanie ropni (tzw. „ropni zimnych”) oraz rozległych przetok. Choroba leczona jest farmakologiczne oraz chirurgiczne. Z leków stosuje się te same farmaceutyki co w płucnej postaci choroby – głównie ryfampicynę, piryzynamid, etambutol i streptomycynę. Leczenie trwa zwykle około jednego roku. Leczenie operacyjne polega na aspiracji (wyssaniu specjalną strzykawką) płynu wysiękowego, usunięciu ogniska gruźliczego, błony maziowej oraz artrodezę (operacyjne usztywnienie stawu).

Więcej o swoistych i nieswoistych zapaleniach układu kostno-stawowego w artykule Zapalenie kości i stawów - przeczytaj i dowiedz się więcej.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA