Grypa jelitowa - objawy, leczenie, dieta

Grypa jelitowa

Autor

Olga Szymkowiak

Grypa jelitowa to wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego, które objawia się przede wszystkim biegunką, mdłościami i innymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Ile trwa grypa jelitowa i jakie są objawy grypy jelitowej?

Spis treści

Grypa żołądkowo-jelitowa

Grypa jelitowa, zwana też żołądkową, tak naprawę nie jest wywoływana przez wirusy grypy. Zwykle są to adenowirusy, rotawirusy, kalciwirusy, astrowirusy lub norowirusy. To bardzo zaraźliwa choroba – często chorują na nią całe rodziny, zwłaszcza dzieci. Ze względu na objawy, które obejmują przede wszystkim dolegliwości ze stronu układu pokarmowego, grypę jelitową łatwo pomylić z zatruciem pokarmowym.

Grypa jelitowa - objawy

Pierwsze objawy grypy jelitowej zwykle pojawiają się po dwóch dniach od momentu zarażenia wirusem. Przede wszystkim są to bolesne skurcze żołądka oraz dokuczliwa, wodnista biegunka. Często występują mdłości, wymioty i stan podgorączkowy. Wszystko to sprawia, że w trakcie choroby pojawia się ryzyko odwodnienia, dlatego podczas grypy jelitowej konieczne jest przyjmowanie dużej ilości płynów.

Grypa jelitowa - ile trwa?

Grypa jelitowa zwykle trwa kilka dni, najdłużej tydzień. Wymioty najczęściej ustępują po 2-3 dniach. Jeśli jednak nudności i biegunka się przedłużają, koniecznie należy zgłosić się do lekarza. Zbyt długo utrzymujące się objawy mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu i doprowadzić do wycieńczenia organizmu.

Zobacz też: Glistnica (glista ludzka) - przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Grypa jelitowa - leczenie

Leczenie grypy jelitowej polega na łagodzeniu objawów infekcji, ponieważ choroba zazwyczaj sama ustępuje po kilku dniach. Przede wszystkim należy stale uzupełniać płyny i wypoczywać. Jeśli wymioty są dokuczliwe, do picia wybierzmy specjalne preparaty nawadniające i uzupełniające elektrolity (nie mylić z tymi dla sportowców). Po ustąpieniu wymiotów można zacząć spożywać lekkostrawne potrawy, np. delikatny rosół, gotowane ziemniaki czy ryż. Z jedzeniem normalnych posiłków wstrzymajmy się do końca grypy jelitowej. Pamiętajmy przy tym, że infekcjom zawsze lepiej jest zapobiegać niż je leczyć. Podstawową zasadą profilaktyki grypy jelitowej jest higiena, związana m.in. z myciem rąk przed każdym posiłkiem.

Grypa jelitowa - co jeść?

Co jeść przy grypie jelitowej? Przede wszystkim lekkostrawne potrawy, które nie obciążą dodatkowo układu pokarmowego. Pierwszego dnia choroby najlepiej jest się przegłodzić. W kolejnych dwóch dniach spożywajmy w małych ilościach kaszki i kleiki ryżowe, sucharki i kisiel. Po ustąpieniu wymiotów i biegunki wprowadźmy ugotowany ryż i delikatne zupy o małej zawartości tłuszczu. Idealne będą także ugotowane ziemniaki i marchew. Pod koniec choroby można zacząć spożywać jabłka i banany.

Grypa jelitowa u dzieci

Z dzieckiem chorym na grypę jelitową postępujemy tak samo, jak z dorosłym – przede wszystkim pamiętamy o podawaniu mu płynów. Niemowlę można karmić piersią, a po ukończeniu czterech miesięcy życia można wprowadzić także mleko modyfikowane zagęszczone kleikiem ryżowym. Starszym dzieciom lepiej w ogóle nie podawać mleka. Jeśli stan dziecka z czasem nie ulega poprawie, a maluch nie chce przyjmować płynów, koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza.

Grypa jelitowa w ciąży

Grypa jelitowa w ciąży wywołuje strach u przyszłych matek, jednak nie stanowi zagrożenia dla dziecka. Wirus związany z grypą jelitową nie przenika do płodu i funkcjonuje jedynie w obrębie układu pokarmowego. Dbanie o siebie i stałe nawadnianie organizmu podczas infekcji zagwarantuje bezpieczeństwo matce i dziecku. Gdyby jednak doszło do odwodnienia, należy udać się prosto na szpitalny oddział ratunkowy.

Zobacz też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Jaki rodzaj diety dotychczas stosowałaś/eś lub zamierzasz stosować?

  dieta Kwaśniewskiego

  dieta Dukana

  dieta pudełkowa

  dieta 1000 kcal

  nie stosowałam/em żadnej diety i nie zamierzam

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA