Grypa szaleje. Sprawdź, w którym województwie choruje się najczęściej

Tylko w ostatnim tygodniu września na grypę zachorowało aż 82 tysiące osób – wynika z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. To oznacza, że wirus grypy atakuje średnio ponad 26 tysięcy na 100 tysięcy osób dziennie. Sprawdź, w którym województwie choruje się najczęściej i czy znajdujesz się w grupie ryzyka.
Kobieta chora na grypę
Źródło: 123RF

Spis treści

Sezon jesienny to okres, który szczególnie wpływa na wzrost zachorowalności na grypę. Występuje ona zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Do głównych objawów grypy zaliczyć należy:

  • silny ból głowy,
  • uporczywy i duszący kaszel.

Są to główne symptomy, które powinny skłonić do konsultacji lekarskiej. Nie należy zwlekać z rozpoczęciem kuracji leczniczej, by nie doprowadzić do niechcianych powikłań.

Grypa coraz częściej atakuje

Każdego roku liczba zachorowań na grypę wzrasta. Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego we wrześniu tego roku na grypę zachorowało łącznie 244 tysiące osób. Czy to dużo? Dla porównania we wrześniu 2014r. grypa wystąpiła u 198 tysięcy osób. To oznacza, iż w zaledwie 4 lata zachorowalność wzrosła prawie o 20%.

W którym województwie choruje się najczęściej?

Ryzyko zachorowania na grypę zależy nie tylko od terminu, ale także od miejsca zamieszkania. Największa zachorowalność jest w woj. mazowieckim (16 736 osób w ostatnim tygodniu września) i podkarpackim (16 681 w ostatnim tygodniu września). Także województwo wielkopolskie cechuje się dużą zachorowalnością - 11665 osób w czasie tygodnia.

Gdzie choruje się najmniej?

Najmniejsza zachorowalność odnotowana jest w województwach:

  • świętokrzyskim (607 osób),
  • podkarpackim (495 osób),
  • warmińsko-mazurskim (713 osób).

Kto choruje najczęściej?

Warto również wziąć pod uwagę wiek osób, u których grypa występuje najczęściej. Nadal bazując na danych z ostatniego tygodnia września, przygotowanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego widać, iż grypa najczęściej dotyka młodzież i dorosłych w wieku 15-64 (prawie 37 tysięcy osób na 82 tysiące zachorowań), co daje 45 procent wszystkich zachorowań.

Grypa również często występuje u niemowląt i małych dzieci w wieku 0-4 lat (ponad 23 tysiące dzieci), dając 28 procent wszystkich zachorowań. Warto zauważyć, iż najrzadziej chorują seniorzy (65+), gdyż jest to liczba niespełna 6 tysięcy na 82 tysiące zachorowań, dając zaledwie 7 procent.

Jak się chronić przed grypą?

Zapobieganie grypie jest szczególnie ważne zwłaszcza w czasie jesienno-zimowym, gdy jej wirus atakuje najczęściej. Najpopularniejsze formy profilaktyki to:

  • szczepionka przeciwko grypie,
  • suplementacja witaminy C, E, B6 oraz B3,
  • zioła na odporność – m.in. dziurawiec, lipa, podbiał, tymianek.

Jeśli chodzi o szczepienia przeciwko grypie to można wykonać je w najbliższej przychodzi. Można również kupić samodzielnie szczepionkę i iść z nią do lekarza. Średni koszt szczepienia to ok. 30 złotych. 

Czytaj również:

Oceń artykuł

(liczba ocen 17)

17766
Pytanie: W jakiej formie najczęściej stosujesz suplementy diety?

  Tabletki

  Syrop

  Proszek do rozpuszczania

  Krople

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!