Grzybica paznokci

Pierwsze zmiany w budowie płytki paznokciowej powinny skłonić do wizyty u dermatologa.

Spis treści

Grzybica paznokci to zakażenie paznokci przez drożdżaki, dermatofity lub  pleśniowce. Częściej dotyczy paznokci nóg, ze względu na słaby dopływ powietrza do stopy. Ciepłe i wilgotne środowisko jest idealnym miejscem do rozwoju drobnoustrojów. Najłatwiej o zakażenie jest na basenie, w saunie lub łaźni. Używanie obuwia czy przyborów kosmetycznych osoby zakażonej grzybicą również może prowadzić do infekcji. Uszkodzona płytka paznokciowa jest bardziej narażona na atak grzybów.

Rodzaje grzybicy paznokci:

  • Onychomikoza podpaznokciowa dalsza i boczna - grzyby atakują łożysko paznokcia, w wyniku czego następuje rogowacenie. Ten typ grzybicy częściej obserwuje się na paznokciach dłoni. Może być związany z występowaniem cukrzycy, zaburzeń hormonalnych, chorób autoimmunologicznych oraz urazów.
  • Onychomikoza podpaznokciowa bliższa - grzyby wnikają do macierzy paznokcia i zajmują płytkę paznokciową. Ten typ grzybicy również częściej występuje u rąk niż stóp.
  • Onychomikoza powierzchniowa - grzyby atakują płytkę paznokciową od strony jej powierzchni. Wyróżnia się dwie odmiany grzybicy powierzchownej - czarną i białą.
  • Onychomikoza wewnątrzpłytkowa - grzyby wnikają bezpośrednio do płytki paznokcia.
  • Całkowita dystroficzna onychomikoza - bardzo zaawansowany proces grzybicy objawiający się zwyrodnieniem, rogowaceniem i wykruszeniem się płytki paznokciowej.

Czytaj więcej: Grzybica skóry

Objawy grzybicy paznokci

Grzybica paznokci objawia się zmianami w wyglądzie płytki paznokciowej. Początkowo pojawiają się plamki i przebarwienia. Paznokieć grubieje, staje się łamliwy. Na płytce pojawiają się bruzdy. Z czasem palec wokół paznokcia puchnie i robi się zaczerwieniony. Grzybica rozprzestrzenia się na sąsiednie palce. Już pierwsze niepokojące zmiany powinny skłonić nas do wizyty u dermatologa. Im wcześniej zaczniemy leczyć grzybicę tym większe są szanse na jej wyleczenie.

Leczenie grzybicy paznokci

Zanim lekarz rozpocznie leczenie powinien przeprowadzić badanie mykologiczne dzięki któremu ustali rodzaj grzybicy. W tym celu pobiera się fragment paznokcia i wykonuje się posiew. Na wynik trzeba poczekać czasem kilka tygodni, bo różne drobnoustroje mają indywidualny czas rozwoju.

Kiedy już uda się ustalić rodzaj grzybicy lekarz może podjąć leczenie farmakologiczne. Skutecznym  środkiem  zwalczającym grzybicę paznokci jest terbinafina.  Działa grzybobójczo i grzybostatycznie. Jest to lek przeciwko drożdżakom i dermatofitom. Kolejną metodą leczenia grzybicy paznokci jest terapia pulsowa. Polega na podawaniu itrakonazolu, który gromadzi się w płytce paznokcia i działa tam leczniczo jeszcze długo po zaaplikowaniu. Wspomagająco w obu terapiach można smarować płytkę paznokciową specjalnymi lakierami leczniczymi.
Kuracja przeciwgrzybiczna jest skuteczniejsza u osób młodszych. Osoby starsze, u których zmiany grzybicze są często bardziej zaawansowane muszą liczyć się z dłuższym leczeniem.

Zobacz: Jak zapobiec grzybicy stóp

Zapobieganie grzybicy paznokci

Grzybica paznokci jest uciążliwa i nieestetyczna. Dlatego lepiej jej zapobiegać niż borykać się z długotrwałym leczeniem. Podstawowym sposobem na zdrowe paznokcie jest higiena rąk i stóp. Należy zwrócić uwagę na dokładne osuszanie ich po umyciu. Zwłaszcza między palcami. Należy ostrożnie obcinać paznokcie tak aby nie uszkodzić płytki paznokcia i skóry wokół niego. Kolejnym ważnym czynnikiem jest wygodne obuwie. Trzeba dobierać je tak, aby buty nie uciskały i nie zniekształcały palców co może deformować płytkę paznokciową. Warto stosować dezodoranty ze środkami przeciwgrzybiczymi i antybakteryjnymi. Jeśli mamy problem z potliwymi stopami należy stosować talki osuszające skórę.

Pod żadnym pozorem nie należy używać cudzych ręczników ani butów. Na basenie, w saunie i łaźni nieodzowne są klapki. Nie wolno też korzystać ze wspólnej gąbki, myjki czy pumeksu. To przedmioty, na których gromadzą się drobnoustroje.

Czytaj: Jak leczyć grzybicę stóp i paznokci

Ek

Ocena użytkowników (3.94)

(liczba ocen 16)

Pytanie: Największą słabość mam do:

  słodyczy

  używek

  słonych przekąsek

  zakupów