Gwiazdy kochają Zdrowie na talerzu

Artykuł sponsorowany

Wiecznie w biegu. A mimo to muszą świetnie wyglądać, zdrowo się odżywiać, być fit, trendy. Dlatego właśnie gwiazdy tak chętnie korzystają z gotowych kateringów dietetycznych. Agnieszka Kaczorowska - zwyciężczyni ostatniej edycji "Tańca z gwiazdami" i Dorota Gardias - prezenterka TVN - korzystają z kateringu "Zdrowie na talerzu".

Agnieszka Kaczorowska podczas treningów do "Tańca z gwiazdami" musiała niezwykle precyzyjni wyliczać ilość spożywanych kalorii. W dodatku jej dzień był szczelnie wypełniony treningami i pracą na planie serialu, dlatego skorzystała z kateringu "Zdrowie na talerzu". "Lubię gotować, a zwłaszcza kiedy robię to z miłością. Kiedy jednak miałam tak intensywny okres zawodowy, że wychodziłam z domu o 8-9 rana, a wracam tuż przed albo i po północy, brakowało mi już czasu i siły, aby samej o siebie zadbać w kwestii jedzenia" - opowiada Agnieszka Kaczorowska. I kontynuuje: "Zależało mi jednak, żeby oddać się w ręce profesjonalistów i aby mieć pewność, że produkty, które zjadam w przygotowanych potrawach, są pełne wartości odżywczych, są odpowiednio skomponowane i przede wszystkim świetnie smakują, a także dostarczają mi odpowiednią ilość energii. Wybór dostawców, zwłaszcza jeśli chodzi o Warszawę, jest ogromny.

Zobacz: Warto tańczyć salsę - zachęca Agnieszka Kaczorowska

Katering Zdrowie na talerzu

Pozostaje pytanie, który wybrać. Sprawdziłam kilka firm i z czystym sumieniem wybrałam "Zdrowie na talerzu". Zachwycili mnie indywidualnym podejściem do każdego klienta. Tu nie było masówki i rozwożenia tysiąca takich samych pudełek po całym mieście. Tu zaczyna się od rozmowy z klientem na temat tego czego oczekuje, jakie ma cele, co może lub czego nie może jeść i dostosowuje się dietę do danej osoby".

"Mnie osobiście bardzo zależy na jakości oraz na doborze produktów - mówi gwiazda. - Od dłuższego czasu nie piję mleka krowiego oraz unikam mlecznych przetworów. Zgłosiłam to, gdy zaczynałam korzystać z cateringu i nie dostaję
nic co byłoby na bazie mleka. Węglowodany, które otrzymywałam, takie jak dla przykładu komosa ryżowa czy makaron orkiszowy, są bardziej złożone i dostarczają mi energii na dłużej. To chyba jedyny catering w Warszawie, który tak starannie dobiera produkty."

Z tego samego kateringu korzysta także Dorota Gardias. Intensywna praca w TVN spowodowała, że zdecydowała się skorzystać z "Diety na talerzu". "Choć uwielbiam gotować, zamówiłam sobie pierwszą próbną paczkę do domu. Wieczorem dzwonek do domu i przed drzwiami leży pudełko. Otwieram, a w środku pięć posiłków na cały dzień. Wszystkie elegancko zapakowane i ponumerowane. Pierwsza myśl – dieta, to pewnie niedobre, ale tu kolejne zaskoczenie. Na śniadanie przepyszne ciasto z brzoskwiniami i rodzynkami, dalej sałatki, ryby, surówki, ciecierzyca, bez sosów, bez barwników. Wiem, że jem tyle kalorii, ile potrzebuję i co ważniejsze – jestem najedzona. Przemiana materii pobudzona, skóra lepsza i, co ważne, czuję się lepiej, a to przy pogodzie na zewnątrz jest dla mnie bardzo istotne" - zdradza prezenterka.

Czytaj też: Dieta pudełkowa – zdrowa moda nie tylko wśród gwiazd

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA