Nowy sklep

już ON-LINE

Gwiazdy na rzecz walki z udarem mózgu

W naszym kraju do udaru mózgu dochodzi średnio co 8 minut. Co roku choroba ta dotyka około 70 tysięcy ludzi, z czego prawie połowa umiera. To trzecia, po chorobach serca i nowotworach, przyczyna śmierci dorosłych Polaków. I pierwsza przyczyna trwałej niepełnosprawności osób po 40 roku życia.
Gwiazdy na rzecz walki z udarem mózgu
Źródło: 123RF
 

Co roku 29 października obchodzony jest Światowy Dzień Udaru Mózgu. W wielu krajach organizowane są wydarzenia edukacyjne podejmujące tematykę  zagrożeniu tą chorobą. Wskazuje się na potrzebę szybkiej diagnostyki i pomocy medycznej oraz na możliwości profilaktyki i konieczność propagowania zdrowego trybu życia. W tym roku Stowarzyszenie „Udarowcy – Liczy się wsparcie” przeprowadza w naszym kraju działania edukacyjne pod hasłem: „Rozpoznaj! Reaguj! UDARemnij”, które wsparły polskie gwiazdy, m.in. znana z udziału w prozdrowotnych akcjach Mariola Bojarska-Ferenc. Swoje poparcie wyrazili również Olgierd Łukaszewicz, Anna Popek, Agnieszka Kaczorowska, Dorota Czaja, Andżelika Piechowiak, Olga Borys, Izabela Zwierzyńska i Krzysztof Wieszczek.

Czytaj: Udar mózgu – co to takiego?

Udar niedokrwienny i krwotoczny

Najczęściej (ok. 80 procent przypadków) przyczyną udaru jest zablokowanie naczynia krwionośnego doprowadzającego tlen i substancje odżywcze do mózgu. Skutkiem tego część mózgu jest pozbawiona tlenu i ulega  uszkodzeniu. Sytuacja taka może wystąpić kiedy skrzepliny powstałe w sercu na skutek arytmii, takiej jak np. migotanie przedsionków, przedostaną się wraz z krwią do mózgu i zablokują jedną z tętnic. Taki udar nosi nazwę niedokrwiennego. Znacznie rzadziej występują udary krwotoczne, potocznie nazywane wylewami. Dochodzi do nich na skutek uszkodzenia ściany naczynia krwionośnego i wydostania się krwi do mózgu.

Jak rozpoznać objawy choroby

Objawy udaru występują nagle i zwykle polegają na upośledzeniu układów ruchu, mowy i czucia. Do najbardziej charakterystycznych należą, zaburzenia widzenia i mowy, opadanie kącika ust, paraliż lub niedowład kończyn. Na ogół pojawia się on po jednej stronie ciała - prawej, jeśli udar dotknął lewej półkuli mózgu, i odwrotnie. Niedowład ten może się wiązać z niepewnym chodem - chory często zatacza się, jego mowa może być bełkotliwa i osoba robi wrażenie pijanej. W wielu wypadkach jest to powodem opóźnienia w rozpoznaniu i wezwaniu odpowiedniej pomocy medycznej.

Liczy się czas

Udar może zdarzyć się osobie w każdym wieku i w każdej sytuacji życiowej. Ogromne znaczenie ma wówczas czas. Niezwłoczne wezwanie karetki pogotowia i przewiezienie chorego do szpitala z oddziałem udarowym mogą uratować mu życie i znacznie ograniczyć skutki choroby. U osób, u których doszło do niedokrwiennego udaru mózgu, możliwe jest leczenie trombolityczne, które polega  na rozpuszczenie skrzepu blokującego przepływ krwi do mózgu. Im szybciej takie leczenie zostanie zastosowane, tym większa szansa na ograniczenie uszkodzeń. Takie leczenie można stosować tylko do 4,5 godziny od wystąpienie pierwszych objawów udaru.

Skutki udaru

Najczęstszym z nich jest niesprawność ruchowa. Osoba po udarze ma zaburzenia w wykonywaniu codziennych czynności – ubieraniu się, myciu, spożywaniu posiłków. Do tego dochodzą: zaburzenia równowagi; zaburzenia czucia głębokiego, zaburzenia rozumienia mowy, niemożność wypowiadania słów i zdań, zaburzenia widzenia, amnezja oraz poudarowy zespół depresyjny. Dzięki intensywnej rehabilitacji u wielu pacjentów część z tych skutków może zmniejszyć swoje nasilenie.

Powszechna edukacja

Mimo że udar mózgu jest tak często występującą i poważną chorobą, wiedza o nim w polskim społeczeństwie jest wciąż niewielka. Tylko szerokie działania edukacyjne podejmowane przez środowisko lekarskie, stowarzyszenia chorych, indywidualnych pacjentów oraz powszechnie znane osoby, mogą przyczynić się do wzrostu świadomości dotyczącej przyczyn i objawów tej choroby oraz - w przypadku jej wystąpienia - znaczenia szybkiej reakcji i pomocy.

Czy wiesz, że: Udar mózgu u dzieci mogą wywoływać infekcje

Materiały prasowe

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)