Nowy sklep

już ON-LINE

Gwiazdy też chorują na celiakię

Celiakia, czyli choroba trzewna, spowodowana nietolerancją glutenu, dotyka nie tylko zwykłych śmiertelników. Coraz więcej gwiazd przyznaje się do nietolerancji glutenu i utrzymywaniu restrykcyjnej diety. Są też celebrytki, które stosują dietę bezglutenową, by schudnąć, mimo że nie są chore.
Aktorka Jennifer Esposito
Źródło: 123RF

Celiakia to choroba o podłożu immunologicznym. Choć najczęściej pojawia się u dzieci, może ujawnić się też w dorosłym życiu. Niestety celiakia jest niewyleczalna. Nietolerancja glutenu trwa przez całe życie.

Celiakia ma bardzo poważne konsekwencje. Nieleczona objawia się nie tylko problemami z układem pokarmowym i silnymi bólami brzucha, ale też problemami skórnymi, chorobami zębów, a nawet depresją. Podstawą leczenia jest dieta bezglutenowa, z które wyeliminowano produkty zawierające gluten.

Dieta bezglutenowa na odchudzanie

Dieta bezglutenowa stała się tak modna, że niektóre gwiazdy, stosują ją jak dietę odchudzającą. Przyznała się do tego m.in. Gwyneth Paltrow, Miley Cyrus, Madonna, Anne Hathaway, Victoria Beckham oraz Goldie Hawn. Specjaliści są zgodni, że dieta bezglutenowa pomoże zrzucić kilka kilogramów. Dla osób zdrowych, może być jednak szkodliwa. Osoby, które nie cierpią na celiakię potrzebują bowiem witamin i minerałów zawartych w produktach zbożowych.  

Dietę bezglutenową stosuje też były prezydent Stanów Zjednoczonych Bill Clinton. Choć sam nie choruje, na celiakię cierpi jego córka Chelsea.

Gwiazdy chore na celiakię

Celiakia może dotknąć każdego. Do tej choroby przyznaje się coraz więcej gwiazd. Dzięki temu przełamują tabu związane z tym schorzeniem. Gwiazdy promują badania, dietę bezglutenową, a także przyczyniają się do opracowywania książek kucharskich i artykułów na ten temat.

Głośnego wywiadu na temat celiakii udzieliła Jennifer Esposito. Aktorka opowiedziała w nim, jak choroba przez lata wyniszczała jej organizm, skórę i włosy.

- Miałam bolesne wysypki na skórze, włosy na głowie wypadały mi garściami, zaczęłam tracić rzęsy – mówiła Esposito w magazynie „Women’s Health”. - Kiedy myłam głowę szamponem, od razu występowała reakcja alergiczna. Skóra rąk i nóg była tak sucha, że zaczynała się łuszczyć. Problemy zdrowotne uniemożliwiały mi pracę przed kamerą, która wymaga od aktorki nienagannego wyglądu.

Celiakię zdiagnozowano u niej, kiedy skończyła 30 lat. Okazało się, że większość problemów zdrowotnych, wynikała z nietolerancji glutenu.

– Musiałam zrezygnować nie tylko z produktów spożywczych zawierających gluten, ale także przejść na stosowanie bezglutenowych kosmetyków, żeby nie podrażniać skóry – mówiła Esposito.

Jennifer Esposito zaczęła głośno mówić o celiakii i skutkach choroby dla organizmu. Chce w ten sposób nakłonić innych ludzi do przeprowadzenia badań w tym kierunku. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z nietolerancji glutenu.

Oprócz Jennifer Esposito z chorobą trzewną zmaga się m.in. Geri Halliwel, Ryan Phillipe, Rachel Weisz.

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)