Nowy sklep

już ON-LINE

Halitoza - nieprzyjemny zapach z ust - jak leczyć?

Pierwsze wrażenie, jakie wywieramy na innych, ma niekiedy zasadnicze znaczenie nie tylko w sferze prywatnej, ale także zawodowej. Dlatego też, tak ważne jest dbanie o higienę osobistą. Jednym z jej wyznaczników jest świeży oddech. Niestety z powodu różnych dolegliwości zdrowotnych jego utrzymanie jest problematyczne. Przypadłość tą określa się jako halitozę.
Uśmiechięta dziewczyna
Źródło: 123RF

Spis treści

Halitoza jest chorobą, która może być zmorą życiową wielu osób. Największy dyskomfort spowodowany tą dolegliwością odczuwają zwłaszcza młodzi i czynni zawodowo ludzie. Przypadłość tą określa się również jako fetor ex ore, czy oral malodor i wszystkie dotyczą brzydkiego zapachu wydzielającego się z jamy ustnej.

Powody nieprzyjemnego zapachu z ust

Przyczyn powstawania fetoru może być wiele. Specjalistka z zakresu stomatologii - Aleksandra Gasparska – twierdzi, że należy zacząć od różnego rodzaju schorzeń stomatologicznych bądź związanych z samą jamą ustną, bowiem prawie 90 % halitoz jest właśnie związanych ze schorzeniami jamy ustnej. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej może powodować namnażanie się bakterii wytwarzających związki siarki, co może być jednym z powodów nieprzyjemnego zapachu z ust.

Przyczyną halitozy są nie tylko problemy stomatologiczne, czy zła higiena jamy ustnej. Mogą to być również schorzenia gardła lub zatok. Nieświeży oddech może wówczas być jedynie objawem ostrego przebiegu choroby. Dolegliwości takie powinny wówczas skłaniać do wizyty u lekarza specjalisty nie tylko z powodu nieświeżego oddechu. Podczas zapalenia migdałków bowiem, w zagłębieniach migdałkowych zwanych kryptami, gromadzi się wydzielina ropna lub serowato-ropna. Wydzielina ta ma charakterystyczny i nieprzyjemny zapach. Odzyskanie więc „świeżości” oddechu nie jest możliwe, dopóki nie wyleczy się przewlekłego zapalenia migdałków podniebiennych.

Innym powodem halitozy związanym z jamą ustną i migdałkami mogą być także kamienie migdałkowe. Wskutek przebytych angin krypty migdałków poszerzają się i mogą  gromadzą się tam resztki pokarmowe lub złuszczony nabłonek. Tworzą się wówczas grudki, które mogą wydzielać brzydki zapach. Oprócz tego brzydki zapach może być następstwem problemów metabolicznych.

 

Reklama

Sposoby leczenia halitozy – kryptoliza i inne zabiegi na migdałkach

Halitoza spowodowana przebytym lub trwającym zapaleniem migdałków, anginą lub kamieniami migdałkowymi. Leczenie halitozy może być wykonywane różnymi metodami:

Kryptoliza migdałków podniebiennych – zabieg ten, nazywany również tonsillotomią, polega na usunięciu krypt migdałków podniebiennych poprzez ich spłycenie lub zamknięcie. Przeprowadza się go u osób, u których w kryptach zalega biała treść zastoinowa tzw. „detryt”. Kryptolizę można wykonać na różne sposoby. Jednym ze sposobów jest usuwanie krypt migdałków przy użyciu fal radiowych RF w niskiej temperaturze. Innym jest laserowe zamykanie uchyłków migdałkowych. W porównaniu do fal emitowanych przez laser, zabieg wykonywany techniką z użyciem fal radiowych jest delikatniejszy i mniej bolesny. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym w warunkach ambulatoryjnych. Pacjent w przypadku obydwu metod szybko wraca do codziennej aktywności, a rekonwalescencja nie trwa długo.

- Tonsillotomia kriochirurgiczna – jest to zabieg zmniejszający objętość krypt lub nawet samych migdałków, poprzez działanie bardzo niskiej temperatury (często w urządzeniach kriochirurgicznych stosowany jest ciekły azot o temp. -196oC). Urządzenie emitujące niską temperaturę – sondę - aplikuje się miejscowo, tak aby skutecznie zamknąć uchyłki, w których gromadzi się detryt. Kriochirurgia jest wysoce skuteczną i bezpieczną metodą. Niekiedy wystarczą zaledwie dwie sesje wymrażania, by objętość migdałków uległa znacznemu zmniejszeniu, a efekt był długotrwały. Zabieg jest bezbolesny i trwa jedynie 15 – 20 minut.

Adenotomia – jest to zabieg polegający na usunięciu migdałka gardłowego. Wykonuje się go w przypadku dwóch sytuacji klinicznych - znacznego przerostu migdałka oraz przewlekłego zapalenia. Migdałek gardłowy jest to skupisko tkanki chłonnej usytuowane w górnej części gardła. W sytuacji gdy organ jest zdrowy tworzy on istotną barierę dla patogenów przedostających się do organizmu przez jamę nosową. Jego nadmierny rozrost może prowadzić do zatkania jamy nosowej. Wynikiem takiej zmiany jest początkowo utrudnienie, a następnie brak możliwości oddychania przez nos. Może to być powodem bardzo częstych, przeciągających się i nawracających infekcji górnych dróg oddechowych oraz nieświeżego oddechu.

Problem nieświeżego oddechu może się wiązać nie tylko ze schorzeniami uzębienia, ale również z bardziej poważnymi stanami zapalnymi w obrębie górnych dróg oddechowych. Ważne jest, aby po zaobserwowaniu utrzymywania się nieprzyjemnego zapachu z ust, skonsultować ten problem z lekarzem. Dzięki temu możliwe będzie szybkie i trwałe usunięcie przyczyn halitozy.

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Pytanie: Jak radzisz sobie z bólem gardła w ciąży?

  naturalnymi sposobami np. płukanki

  preparatami bez recepty

  preparatami wskazanymi przez lekarza

  nie stosuję żadnych preparatów