Nowy sklep

już ON-LINE

Hemoroidy i jedyne wyjście – zabieg

Nie zawsze czopki, maści i nasiadówki pomogą pozbyć się uciążliwych hemoroidów. Niekiedy rozwiązaniem staje się operacja. Sprawdź jakie zabiegi może zaproponować Ci specjalista

Kiedy rozpoznano u Ciebie żylaki odbytu IV stopnia, a lekarz poinformował Cię o konieczności leczenia operacyjnego, pewnie zastanawiasz się czy to jedyna możliwość..

Piotr Maciaszczyk: hemoroidy-wykryj-i-lecz,1017,1.html">Choroba hemoroidalna ze względu na jej zaawansowanie jest podzielona na stopnie I-IV. Czwarty najwyższy stopień oznacza, że kolumny żylakowe znajdują się na zewnątrz odbytu i nie można ich odprowadzić do środka.
 
Na początek maści, czopki, nasiadówki

Faktem jest, że wcześniejsze stadia choroby mogą być leczone zachowawczo. Wśród tych metod należy wymienić: maści, czopki, nasiadówki. Dobrą i sprawdzoną metodą jest mało inwazyjny zabieg gumkowania kolumn żylakowych polegający na założeniu podwiązek gumowych na hemoroid i uzyskaniu w ten sposób jego martwicy.

Zobacz wideo: Czy hemoroidy mogą oznaczać raka?


Niestety wszystkie wymienione metody nie znajdują zastosowania w IV stopniu choroby hemoroidalnej.
 
Kiedy jedynym wyjściem zabieg..

Najczęściej stosowane metody operacyjne to metoda Milligana-Morgana i Fergusona. Obie polegają na wycięciu hemoroidu wraz z przyległą anodermą, różnią się jedynie sposobem zaopatrzenia miejsca – rany po wyciętej zmianie. W jednej z nich miejsce to zaopatruje się szwami, w drugiej pozostawia do samoczynnego wygojenia.

Trudny okres pooperacyjny
 
Okres pooperacyjny dla chorego jest dość trudny. Osobniczo różny próg bólu określa potrzebę i ilość przyjmowanych leków przeciw bólowych. Należy wykazać się dużą dbałością o regularne i łatwe oddawanie stolca /przyjmowanie dużych ilości płynów, środków zmiękczających stolec/. Wskazane jest wykonywanie nasiadówek z nadmanganianu potasu czy kory dębu. Zalecana dieta łatwostrawna.
Inne metody operacyjne na przykład z wykorzystaniem lasera czy staplera budzą kontrowersje, choć istnieją w Polsce ośrodki gdzie są wykonywane w znacznych ilościach.

ek

Oceń artykuł

(liczba ocen 21)