Nowy sklep

już ON-LINE

Hemoroidy - wstydliwy problem

Hemoroidy, inaczej guzki krwawnicze lub żylaki odbytu, powstają z naturalnych splotów żylnych okolicy odbytu. Sploty te wspomagają zwieracze odbytu w utrzymaniu szczelności kanału odbytu w spoczynku, a co za tym idzie odpowiadają za właściwe trzymanie gazów i stolca oraz ochraniają zwieracze podczas oddawania stolca. Dopiero ich powiększenie i dalej wypadanie poza kanał odbytu staje się problemem chorobowym.

Spis treści

Hemoroidy, inaczej guzki krwawnicze lub żylaki odbytu, powstają z naturalnych splotów żylnych okolicy odbytu. Sploty te wspomagają zwieracze odbytu w utrzymaniu szczelności kanału odbytu w spoczynku, a co za tym idzie odpowiadają za właściwe trzymanie gazów i stolca oraz ochraniają zwieracze podczas oddawania stolca. Dopiero ich powiększenie i dalej wypadanie poza kanał odbytu staje się problemem chorobowym.

Mówi się wówczas o chorobie guzków krwawniczych lub inaczej chorobie hemoroidalnej albo żylakach odbytu. Hemoroidy można podzielić na wewnętrzne - znajdujące się wewnątrz kanału odbytu i zewnętrzne - widoczne jako fioletowe zgrubienia w okolicy odbytu.

Czytaj: Nie pomyl hemoroidów z nowotworem

PRZYCZYNY HEMOROIDÓW

Główną przyczyną rozwoju choroby hemoroidalnej jest wzrost ciśnienia krwi w splotach żylnych kanału odbytu powodujący ich rozciąganie i powiększanie, które związane jest z siedzącym trybem życia, niewłaściwą dietą prowadzącą do zaparć, noszeniem obcisłych ubrań i niedostateczną higieną okolicy odbytu. Również ciąża sprzyja powstawaniu i zaostrzaniu dolegliwości ze strony hemoroidów.

Zobacz wideo: Czy hemoroidy mogą oznaczać raka?

Czytaj też: Masz hemoroidy? Rady naszego eksperta

Najczęstszym objawem ze strony żylaków odbytu są bezbolesne krwawienia świeżą żywoczerwoną krwią podczas lub po oddaniu stolca spowodowane rozciąganiem delikatnych naczyń krwionośnych. Do innych objawów hemoroidów zaliczamy: świąd, pieczenie, silny ból, uczucie niepełnego wypróżnienia i niekiedy krwawienia. Często dołącza się stan zapalny. Wraz z upływem czasu objawy choroby się nasilają, czego wyrazem może być uwypuklanie się żylaków odbytu poza kanał odbytu, powtarzające się stany zapalne i krwawienia z odbytu.

 

DIAGNOSTYKA HEMOROIDÓW

Warto tutaj wspomnieć, że podobne objawy mogą być wywoływane przez inne choroby np. nowotwory odbytnicy. Dlatego dolegliwości związanych z okolicą odbytu nie można bagatelizować i należy zgłosić je lekarzowi. Badanie lekarskie obejmuje wówczas rozmowę z pacjentem, zbadanie jamy brzusznej oraz badanie „per rectum”, czyli badanie odbytu palcem. Jest to badanie proste i niebolesne, a umożliwia wykrycie obecnych w zasięgu palca guzów, zgrubień, stwardnień i bolesności. Jeśli lekarz ma wątpliwości, to zwykle kieruje chorego w celu dalszej diagnostyki choroby guzków krwawniczych do specjalisty. Badaniami specjalistycznymi są:

  • anoskopia pozwalająca obejrzeć kanał odbytu,
  • rektoskopia umożliwiająca obejrzenie odbytnicy,
  • kolonoskopia lub wlew doodbytniczy obrazujące całe jelito grube wykonywanie są w przypadku wątpliwości diagnostycznych.

Zaawansowanie choroby hemoroidalnej ocenia się według czterostopniowej skali:
I stopień – guzki są powiększone, uwypuklają się do kanału odbytu, widoczne jedynie w anoskopii.
II stopień – guzki wysuwają się na zewnątrz podczas parcia i cofają się samoistnie po ustaniu parcia.
III stopień – guzki wysuwają się na zewnątrz podczas parcia i wymagają odprowadzenia przez chorego.
IV stopień – guzki są trwale wypadnięte i nie można ich odprowadzić lub po odprowadzeniu niemal natychmiast wypadają ponownie.

Reklama

LECZENIE HEMOROIDÓW

Zaczyna się zwykle od doustnej  farmakoterapii zalecając preparaty o działaniu przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym i zmniejszającym, kruchość ścian naczyń żylnych np:

  • pochodne flawonoidowe (diosmina, diosmina z hesperydyną, trokserutyna),
  • saponiny kasztanowca (escyna)
  • glikozydy kasztanowca (eskulina)

Drugą grupą stosowanych preparatów są złożone leki miejscowe o działaniu przeciwzapalnym, znieczulającym, ściągającym i zmniejszającym ciśnienie w kanale odbytu w postaci maści, żelów i czopków. Korzystnie również działają chłodne nasiadówki z odwaru kory dębowej, która ma działanie przeciwzapalne i ściągające. Jeśli jednak leki nie przynoszą efektu, to wówczas rozważa się leczenie instrumentalne lub operacyjne. Do leczenia instrumentalnego należą: zakładanie gumowych podwiązek, skleroterapia, krioterapia, fotokoagulacja i elektrokoagulacja.

W chwili obecnej wymienionymi metodami udaje się wyleczyć 80-95% przypadków choroby hemoroidalnej. Zabieg operacyjny jest obecnie ostatecznością dla około 5-10% chorych. Są to z reguły chorzy z IV stopniem zaawansowania choroby oraz ci, u których leczenie zachowawcze i instrumentalne nie powiodło się. Operacja polega na wycięciu guzków krwawniczych. 

Reklama

JAK ZAPOBIEGAĆ ŻYLAKOM ODBYTU?

Bardzo ważne jest stosowanie diety bogatej w błonnik roślinny. Warzywa, owoce i ciemne pieczywo na stałe muszą gościć na naszych stołach. Jednocześnie trzeba unikać pokarmów zapierających: czekolada, kawa, alkohol, tłuste smażone potrawy i ostre przyprawy. Istotne jest uregulowanie wypróżnień tak, aby nie było zaparć. Trzeba pamiętać o ruchu. Mogą to być spacery, marsze, bieg czy gimnastyka - w zależności od stanu zdrowia - ale na pewno muszą być regularnie uprawiane. Wskazana jest szczególna dbałość o higienę okolicy odbytu. Choroba guzków krwawniczych choć niejednokrotnie przysparza choremu cierpienia, nie jest zagrożeniem dla jego życia. Takim niebezpieczeństwem natomiast może być zbagatelizowanie objawów choroby lub leczenie jej w tzw. „ciemno”, bez pewnej diagnozy.

Zobacz: 10 chorób, których wstydzimy się najbardziej

Oceń artykuł

(liczba ocen 18)