Hemoroidy wykryj i lecz

W chwili obecnej udaje się wyleczyć 80-95% przypadków choroby hemoroidalnej. Zabieg operacyjny jest obecnie ostatecznością dla około 5-10% chorych. Operacja polega na wycięciu guzków krwawniczych.
 

Diagnostyka Hemoroidy">hemoroidów

Badanie lekarskie obejmuje rozmowę z pacjentem, zbadanie jamy brzusznej oraz badanie „per rectum”, czyli badanie odbytu palcem. Jest to badanie proste i niebolesne, a umożliwia wykrycie obecnych w zasięgu palca guzów, zgrubień, stwardnień i bolesności. Jeśli lekarz ma wątpliwości, to zwykle kieruje chorego w celu dalszej diagnostyki choroby guzków krwawniczych do specjalisty.

Czytaj: Nie pomyl hemoroidów z nowotworem

Badaniami specjalistycznymi są:

  • anoskopia pozwalająca obejrzeć kanał odbytu,
  • rektoskopia umożliwiająca obejrzenie odbytnicy,
  • kolonoskopia lub wlew doodbytniczy obrazujące całe jelito grube wykonywanie są w przypadku wątpliwości diagnostycznych.

Zobacz wideo: Czy hemoroidy mogą oznaczać raka?

Czytaj więcej: Krwawienie z odbytu

Leczenie hemoroidów

Zaczyna się zwykle od doustnej  farmakoterapii zalecając preparaty o działaniu przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym i zmniejszającym, kruchość ścian naczyń żylnych.

Drugą grupą stosowanych preparatów są złożone leki miejscowe o działaniu przeciwzapalnym, znieczulającym, ściągającym i zmniejszającym ciśnienie w kanale odbytu w postaci maści, żelów i czopków.

Korzystnie również działają chłodne nasiadówki z odwaru kory dębowej, która ma działanie przeciwzapalne i ściągające.

Jeśli jednak leki nie przynoszą efektu, to wówczas rozważa się leczenie instrumentalne lub operacyjne. Do leczenia instrumentalnego należą: zakładanie gumowych podwiązek, skleroterapia, krioterapia, fotokoagulacja i elektrokoagulacja.

W chwili obecnej wymienionymi metodami udaje się wyleczyć 80-95% przypadków choroby hemoroidalnej. Zabieg operacyjny jest obecnie ostatecznością dla około 5-10% chorych. Operacja polega na wycięciu guzków krwawniczych.

AW

Czytaj więcej: Hemoroidy - wstydliwy problem

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA