Herbata z liści kawy chroni przed chorobami?

Filiżanka herbaty zrobiona z liści kawowych to nie żart, a jedynie zdrowsza wersja małej czarnej – mówią naukowcy i dodają, że napój obniża ryzyko nowotworu, cukrzycy i schorzeń serca.

Spis treści

Dla wszystkich, którzy rano nie mogą się zdecydować czy wybrać kawę, czy może herbatę, specjaliści proponują alternatywę – napój, który jest ich połączeniem. Odpowiednio zaparzone liście kawy nie są tak gorzkie jak herbata, zawierają też mniej kofeiny. Charakteryzują się za to dużą ilością składników, które zmniejszają ryzyko cukrzycy, chorób serca i raka.

Herbata z kawy

O zdrowotnych właściwościach herbaty z kawy wiemy dzięki brytyjskim naukowcom z Botanic Gardens w Kew i Francuzom z Montpellier. Badaczom udało się przeanalizować aż 23 gatunki kawowca, w którym znajduje się wiele cennych komponentów. Dr Aaron Davies, botanik z Kew zapewnia, że aż siedem gatunków tej rośliny zawiera wysoki poziom mangiferyny, jaką m.in. możemy znaleźć w mango. Uczeni twierdzą, że substancja ta działa przeciwzapalnie, obniża poziom złego cholesterolu, chroni neurony w mózgu i zmniejsza ryzyko cukrzycy, co w przyszłości uchronić nas może przed poważnymi schorzeniami.

Choć mieszkańcy Etiopii, Południowego Sudanu i Indonezji z liści kawowych robią użytek od lat, naukowcy mają nadzieję, że opisana przez nich „herbata kawowa” pod względem popularności zacznie wkrótce dorównywać zakorzenionym w Europie tradycyjnym napojom. To ważne, ponieważ sama kawa, która jest obecnie najcenniejszym – po ropie naftowej – towarem na świecie, może niebawem zniknąć z powierzchni Ziemi na skutek zmian klimatu.

Zobacz też: Zielona kawa nie tylko na odchudzanie – właściwości i działanie

Czytaj też: Dzika róża - właściwości owoców z dzikiej róży

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->