Higiena na lato

Lato to czas, w którym najważniejszym elementem związanym z ochroną skóry jest odpowiednie zabezpieczenie jej przed działaniem promieni słonecznych. Ale skóra narażona jest również na cały szereg innego rodzaju niebezpieczeństw, do których zaliczamy między innymi coraz częściej pojawiające się grzybice.

Spis treści

Upalne dni i wilgotne środowisko sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów. Szczególnie podatne na ich szkodliwe działanie są osoby z zaburzeniami odporności, cukrzycą, jak również stosujące niektóre leki, m.in. antybiotyki. Grzybice mogą jednak dotykać również ludzi zdrowych.

Częste mycie pod prysznicem

Istotnym elementem dbałości o skórę w okresie lata staje się zatem odpowiednia higiena, zwłaszcza miejsc, które są najbardziej podatne na tego typu zagrożenia. Podstawowym zabiegiem, który powinien być w tym okresie rygorystycznie przestrzegany, jest dokładne mycie całego ciała, przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Do codziennej higieny latem zdecydowanie zaleca się mycie ciała pod prysznicem. Z kąpieli w wannie powinniśmy korzystać okazjonalnie, gdyż częste wylegiwanie się w ciepłej wodzie może osłabić barierę ochronną skóry.

Efektywność oczyszczania skóry w dużej mierze związana jest z doborem odpowiedniego środka myjącego. Do kąpieli w okresie lata szczególnie polecane są kosmetyki przeznaczone dla osób o skórze wrażliwej. Zawarte w ich recepturach substancje myjące są łagodne, bardzo często pozyskiwane na bazie surowców roślinnych, dzięki czemu nie wywierają one tak niekorzystnego działania jak mydło. W recepturach syntetycznych preparatów do mycia pojawia się cały szereg związków o działaniu pielęgnacyjnym. Pośród ich składników można znaleźć zarówno substancje nawilżające, jak i natłuszczające, takie jak: gliceryna, hydrolizaty protein, ekstrakty roślinne i oleje. Dzięki obecności surowców ziołowych, kosmetyki te charakteryzują się właściwościami antyseptycznymi i bakteriobójczymi. Poprzez odpowiedni ich dobór mogą także łagodzić podrażnienia skóry, o które tak łatwo w okresie lata. Żele pod prysznic ponadto bardzo często charakteryzują się miłymi zapachami, które nie tylko niwelują nieprzyjemną woń ciała, ale także zapewniają uczucie długotrwałej świeżości.

Obok stosowanego środka myjącego, bardzo ważnym elementem oczyszczania ciała jest temperatura używanej podczas zabiegu wody. Kąpiele chłodne (do 27°C) działają pobudzająco, kąpiele letnie (od 28° do 34°C) i ciepłe (do 37°C) działają uspokajająco. Chłodny prysznic, szczególnie rano, nie tylko zatem odświeży ciało, ale także obudzi.

Ochrona stóp przed grzybicą

Najbardziej narażone na zakażenia grzybami, szczególnie w okresie lata, są stopy. Bardzo często mikroorganizmy te bytują bowiem na drewnianych kratkach przy prysznicach w halach sportowych, czy też na basenach. Ich źródłem mogą być także wykładziny w pokojach ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów, hoteli. Potencjalne ryzyko zakażenia zwiększa się w przypadku nasilonej potliwości stóp.

Do objawów, które towarzyszą infekcjom grzybiczym, należą pojawiające się na skórze zmiany rumieniowe, pęcherzyki i pęknięcia naskórka w przestrzeniach między palcami. Aby zapobiec grzybicy, nie należy w obcych pomieszczeniach chodzić boso. Istotnym elementem w przypadku tego typu chorób jest również odpowiednia higiena. Zabiegiem w znacznym stopniu ograniczającym tę dolegliwość jest częste mycie nóg, szczególnie w kąpieli z olejkami eterycznymi. Aby zapobiec rozwojowi mikroorganizmów, po każdym myciu należy dokładnie wysuszyć stopy i przestrzenie między palcami, a następnie wmasować w skórę odpowiednio dobrany krem również zawierający olejki eteryczne. Kosmetykami chętnie wykorzystywanymi do pielęgnacji skóry stóp są także dezodoranty czy talk, które odpowiednio dobrane likwidują nieprzyjemne zapachy. Zapobiegają one także ich poceniu się oraz skutecznie ograniczają rozwój mikroorganizmów.

Latem należy nosić przewiewne obuwie z naturalnych materiałów. Skarpety i rajstopy powinno się zmieniać codziennie. Warto zwrócić w tym miejscu uwagę na fakt, iż grzybica jest chorobą zakaźną. Można się nią zarazić np. poprzez używanie wspólnego ręcznika czy też obuwia osoby cierpiącej na tę dolegliwość. Aby nie narazić się na tego typu zagrożenia, należy korzystać wyłącznie ze swoich rzeczy, a także nie pożyczać tych przedmiotów innym osobom.

Higiena miejsc intymnych

Istotnym elementem dbałości o nasze zdrowie jest także higiena miejsc intymnych. Częste kąpiele w akwenach wodnych, długie podróże i wysoka temperatura nie są, niestety, dla nich korzystne. Bardzo często mogą latem pojawiać się w tych rejonach ciała podrażnienia i stany zapalne. Szczególnie narażone na zakażenia są intymne okolice ciała kobiet. Wynika to między innymi z ich budowy oraz funkcji życiowych, jakie pełnią w organizmie.

W przypadku higieny intymnej istotną rolę odgrywa stosowany środek myjący. Do przeprowadzania tego typu zabiegów zdecydowanie niewskazane są preparaty używane do mycia rąk czy też przeznaczone do całego ciała. Delikatny naskórek miejsc intymnych należy pielęgnować specjalnie dobranymi kosmetykami. Niezależnie od postaci, w jakiej wyroby te są oferowane, powinny one zawierać delikatne substancje myjące pochodzenia roślinnego. W ich recepturach często pojawiają się także surowce o działaniu łagodzącym, kojącym podrażnienia m.in. aloes czy też rumianek. Pośród ich składników można znaleźć także związki charakteryzujące się efektem antybakteryjnym, przeciwgrzybiczym, przeciwzapalnym. Należą do nich między innymi bisabolol, farnezol, alantoina, czy też występujący w ekstrakcie z pędów i świeżego igliwia świerku– pinarol.

Niezawodne wyposażenie w okresie lata stanowią chusteczki przeznaczone do higieny intymnej. Są one łatwe w użyciu i pakowane zazwyczaj w bardzo praktyczne pojedyncze saszetki. Przemysł kosmetyczny oferuje również kosmetyki tego segmentu w postaci pudrów, które są szczególnie przydatne w przypadku podrażnień skóry powstałych wskutek noszenia podpasek, syntetycznej bielizny, czy też wywoływanych długotrwałym unieruchomieniem, np. w wyniku choroby. Tego typu wyroby są niezbędne w czasie wakacyjnych podróży, szczególnie w sytuacjach, kiedy nie można się dokładnie umyć. Pozwalają one szybko i skutecznie odświeżyć się w lesie, na plaży czy na turystycznym szlaku. Mogą jednak także przydać się na co dzień. Dobrze jest mieć je zatem przy sobie w torebce.

Letnie zabiegi pielęgnacyjne

Nieodzowna w okresie lata jest także dbałość o skórę twarzy. Po kąpieli należy przetrzeć ją dostosowanym do rodzaju cery bezalkoholowym tonikiem. Dobrze by było, gdyby aplikowany preparat charakteryzował się nie tylko działaniem tonizującym, ale także antybakteryjnym i matującym. Bardzo ważnym elementem letniej pielęgnacji skóry jest zapewnienie jej odpowiedniego nawilżenia. Z tego też powodu po każdej kąpieli na ciało należy zastosować odpowiednio dobrany preparat pielęgnacyjny. Na dzień warto używać kosmetyków o lekkiej kremowo-żelowej formule, które nie tylko nawilżą skórę, ale także pozwolą zatrzymać uczucie chłodu i świeżości. Na noc możemy zastosować preparaty, które zabezpieczą jej odpowiednie natłuszczenie, uelastycznią i wygładzą.
Jeżeli przed wyjściem z domu robimy makijaż, powinien on być bardzo delikatny. Zastosowany podkład musi mieć lekką konsystencję, która nada skórze naturalny wygląd. Dla cery ze skłonnością do błyszczenia dobre rozwiązanie stanowią fluidy matujące, przy czym bardziej skuteczne są te, które regulują pracę gruczołów łojowych niż te, które pochłaniają nadmiar sebum. Ciekawą grupę wyrobów tego segmentu stanowią oferowane w aptekach dermokosmetyki. Dobrze jest także zabrać ze sobą bibułki matujące. W razie potrzeby przyciskając je lekko do skóry, można, nie niszcząc makijażu, usunąć nadmiar pojawiającego się na niej łoju czy potu.

W okresie lata, szczególnie jeżeli intensywnie się pocimy, wskazana jest zamiana dezodorantu na odpowiednio dobrany antyperspirant. Kosmetyk ten nie tylko zapobiegnie powstawaniu nieprzyjemnego zapachu,  ale także – obkurczając ujścia gruczołów potowych – zahamuje wydzielanie potu.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!