Higiena snu: jak dobrze i łatwo zasypiać?

Higiena snu: jak dobrze i łatwo zasypiać?
Starszy niż rok
Czy można żyć, nie śpiąc, a czas „tracony” na sen spożytkować w inny sposób? Czy możliwe jest skrócenie snu i do jakich wartości jest to osiągalne? Ile tak naprawdę powinniśmy spać? Skąd bierze się sen i po co nam on? W nowym cyklu próbujemy zrozumieć istotę procesu, któremu w czasie trwania naszego życia poświęcamy około… 25 lat! Jak dobrze, łatwo i skutecznie zasypiać? Kilka słów o higienie snu.

Jak dobrze spać

Aby sen był efektywny i pozwalał prawidłowo wypocząć, niezmiernie ważne jest zachowanie kilku podstawowych zasad. Oto one:

  1. Dobrze planuj dzień, czynności, które wykonujesz codziennie zaplanuj w tym samym czasie, jedz regularnie i zdrowo.
  2. Wstawaj codziennie mniej więcej o tej samej godzinie, nie planuj „leniwych weekendów”, zbyt długi czas spędzony w łóżku wpływa niekorzystnie na prawidłowe funkcjonowanie w czasie dnia. Jeżeli to możliwe, kładź się do łóżka o stałych porach.
  3. Sypialnia – pomieszczenie służące jedynie do snu oraz aktywności partnerskich, nie wstawiaj tam telewizora ani komputera.
  4. Łóżko – podobnie jak sypialnia – nie powinno być miejscem, w którym spożywasz posiłki, oglądasz telewizję, pracujesz na komputerze.
  5. Nie wstawiaj tysiąca roślin zielonych do sypialni, taka „dżungla” zabierze Ci tlen potrzebny do zdrowego snu (fotosynteza ustaje w nocy, większość roślin pobiera wówczas tlen i wydala dwutlenek węgla tak samo jak ludzie).
  6. Przed snem dokładnie przewietrz sypialnię, sprawdź też, czy termostat na kaloryferze nie jest nastawiony na zbyt wysoką temperaturę, powinna ona wynosić ok. dwóch stopni mniej niż w pokoju dziennym.
  7. Nie ucinaj sobie drzemek w ciągu dnia.
  8. Kolacja to bardzo ważny posiłek w czasie dnia, planuj ją jednak tak, aby odbyła się najpóźniej na dwie godziny przed snem i nie zawierała produktów ciężkostrawnych. Nie pij także zbyt dużo płynów przed snem.
  9. Aktywność fizyczna znacznie wzmaga senność i poprawia jakość snu.
  10. Nie możesz zasnąć w ciągu 20 minut od zgaszenia światła? Nie licz baranów, tylko zapal światło, wstań, przejdź do innego pokoju, poczytaj, rozluźnij się i jeżeli poczujesz senność – ponownie powróć do łóżka.

Przestrzeganie tych kilku podstawowych, nietrudnych (w większości) zasad zapewni spokojny, dający odpoczynek i relaks sen.

Czytaj także:
Co się dzieje w naszym mózgu podczas snu?
S
kąd nasz mózg wie, że należy iść spać?
Znaczenie snu dla organizmu człowieka 
Nie mam czasu na sen…

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Przy zakupie których produktów wybierasz opcję dostawy do domu?

  Produkty spożywcze (zdrową żywność, codzienne zakupy)

  Ubrania (ze sklepów internetowych lub aukcji)

  Kosmetyki (z internetowych drogerii)

  Książki, płyty, bilety (związane z życiem kulturalnym)

  Produkty, o które wstydzę się poprosić będąc w sklepie (np. środki chłonne)

Patronem sondy jest HARTMANN

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA