Dla Ciebie, na zdrowie!

Higiena wzroku - istotny element dbania o zdrowie

Narząd wzroku, stale poddawany kontaktowi ze szkodliwymi czynnikami środowiska i wykonujący codziennie szereg czynności adaptacyjnych, może ulec przemęczeniu i zaburzeniu fizjologicznych funkcji. Efektem przeciążenia oczu jest ich zaczerwienienie i podrażnienie, zaś długotrwałe zaniechanie odpowiedniej higieny wzroku może prowadzić do rozwoju wad wzroku i zmian degeneracyjnych. Jak zatem dbać o oczy, by służyły nam przez długie lata bez żadnych zakłóceń?
Kobieta podczas laserowego badania wzroku
Źródło: 123RF
Spis treści

Dieta dla oczu                                                           

Podstawą zdrowia każdego organu w ciele człowieka jest odpowiednio zbilansowana dieta. Nie inaczej jest w przypadku oczu. Niektóre składniki pokarmowe mają wybitnie korzystny wpływ na proces widzenia i kondycję narządu wzroku. Najważniejsze z nich to:

  • luteina i zeaksantyna - karotenoidy wykazują wybiórcze działanie na narząd wzroku; jako silne antyutleniacze chronią oko przed szkodliwym wpływem promieniowania UV, a szczególnie duże ich stężenia stwierdza się w plamce żółtej, czyli największym w całej siatkówce skupisku fotoreceptorów; bogatymi źródłami luteiny i zeaksantyny są warzywa i owoce, zwłaszcza brokuły, kukurydza, groszek, szpinak i borówki;
  • witaminy A, C i E oraz beta karoten - silne przeciwutleniacze, spowalniające procesy starzenia i wspomagające proces widzenia; duże ich ilości znajdują się w pomarańczowych i czerwonych warzywach; aby te rozpuszczalne w tłuszczach witaminy były przyswajalne przez organizm, należy spożywać warzywa z dodatkiem oleju roślinnego; poza wzrostem biodostępności witamin olej dostarcza korzystnych dla wzroku tłuszczów omega- 3; poza olejami występują one w orzechach, rybach i awokado;
  • witaminy z grupy B - wspomagające pracę nerwu wzrokowego można dostarczyć spożywając drożdże, mięso i jaja;
  • cynk - wykazuje działanie ochronne na oczy, a jego niedobór może generować krótkowzroczność; by temu zaradzić, warto włączyć do diety mięso, mleko i jaja

Higiena oczu a urządzenia mobilne

Długotrwałe korzystanie z komputera czy telewizora najdotkliwiej odczuwają oczy, które stają się suche, zaczerwienione i spuchnięte. Najlepszą profilaktyką dla zdrowych oczu jest ograniczenie czasu spędzanego przed tego typu sprzętem, jeśli zaś jest to niemożliwe, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • prawidłowa odległość od monitora powinna wynosić ok. 70 cm;
  • oglądany obraz powinien być ostry, kontrastowy;
  • górna krawędź monitora powinna być zlokalizowana poniżej linii wzroku;
  • należy dbać o odpowiednio intensywne oświetlenie;
  • warto regularnie nawilżać oczy kroplami.

Nie patrz prosto w słońce

Ochrona przed promieniowaniem UV to kluczowy element ochrony wzroku przed zmianami degeneracyjnymi. Naturalne filtry przeciwsłoneczne w oku - rogówka i soczewka, chronią siatkówkę przed nadmierną ekspozycją na promienie UV, ale często ochrona ta nie jest wystarczająca. Fizjologiczne mechanizmy obrony przed słońcem warto wspomóc profesjonalnymi okularami z filtrami UV. To także ochrona oka przed pyłem i innymi uciążliwymi zanieczyszczeniami.

Czytaj też: Jęczmień na oku

Gimnastyka i masaż

Delikatne masowanie gałek ocznych, chwilowe zasłanianie oczu dłońmi, powolne ruchy oka w górę, w dół i na boki - taką gimnastykę można wykonać wszędzie. Niweluje ona napięcie akomodacyjne oka i zapobiega zmęczeniu narządu wzroku.

Regularne badania wzroku

Osoby przed 50 r. ż. powinny poddawać się corocznemu badaniu okulistycznemu, zaś po 50 r. ż. zalecane jest badanie dwa razy w roku. Ma ono na celu ocenę przedniego odcinka oka (powiek, spojówek, rogówki, soczewki i głównego kata przesączania) i tylnego odcinka (badanie dna oka) oraz zastosowanie w razie potrzeby korekty wzroku.

Niezależnie od tego czy posiadamy wadę wzroku czy też cieszymy się sokolim wzrokiem, to istotne jest regularne badanie wzroku. Należy także dbać o higienę wzroku zgodnie z opisanymi powyżej radami oraz informacjami zawartymi w poradniku “10 sposobów jak dbać o oczy”. 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Witaminy na oczy - co jeść na wzrok? Dieta
Przeczytaj artykuł
Zaburzenia widzenia – chwilowa utrata wzroku. Przyczyny
Kobieta na badaniu wzroku
Przeczytaj artykuł
Jakie są zalety i wady soczewek całodobowych?
Soczewki całodobowe
Podobne artykuły
Soczewki i okulary
Jakie soczewki wybrać i na co zwrócić uwagę?
Plastyk powiek
Na czym polega plastyka powiek górnych i dolnych?
Okulary na wady wzroku
Wady wzroku - jakie są rodzaje? Skala, objawy i operacja
Okularu korekcyjne
Nowe okulary i oprawki - jak wybrać i na co zwrócić uwagę?
Może to Cię zainteresuje
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - przyczyny, objawy i leczenie. Jaka dieta?
Język z czerwonymi plamami
Język geograficzny - przyczyny i objawy. Jakie leczenie?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy i leczenie. Czy może pęknąć?

Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!